Mundur letni "Bekas"
Bekas'a (Бекас) jest sam w sobie już dosyć starym wzorem munduru, produkowanym od lat 90tych przez wielu producentów (Spław, Rex, ANA, SPOSN) - oczywiście poszczególne wersje z różnych lat i różnych producentów różnią się detalami. Sam krój jako taki jest wyraźnie wzorowany na Mabucie , radzieckim mundurze stosowanym m.in. w Afganistanie. Bekas podobnie jak Mabuta zyskał opinię "lepszego" i bardziej "elitarnego" kawałka materiału niż zwykły regulaminowy wz.88 (lub "cywilny" jego wariant M21). Często noszony przez jednostki "elitarne", czy to z powodu jakości, czy też dla zwykłej chęci wyróżnienia się spośród innych. Innymi słowy lans i specnaz ;)
Krój:
Bluza
Schowane zapięcie - zamek błyskawiczny
Dwa ściągacze po bokach na dole bluzy
Dodatkowa warstwa materiału na łokciach
Dwie kieszenie na klacie
Jedna kieszeń na lewym ramieniu
Jedna, wewnętrzna kieszeń po lewej stronie
Tradycyjny kołnierzyk
Spodnie
Ściągacze w pasie - dwie gumki po bokach
Dwie, tradycyjne kieszenie
Dwie kieszenie na przodzie spodni
Jedna kieszeń z tyłu
Kieszeń na nóż
Dodatkowa warstwa materiału na kolanach
Elastyczny ściągacz na końcach nogawek
Podwójne nogawki
Mundur sam w sobie jest raczej dobrze dopasowany do "rozmiaru", tzn nie jest tak luźny jak Partizany czy Gorki, ale powinen bez problemu pozwolić na założenie pod niego swetra, czy innego "ogrzewacza". Pozwolę sobie tylko zaznaczyć, że ja na fotach mam o jeden rozmiar "w klacie" za duży (52 zamiast 50), więc nie sugerujcie się zbyt mocno zdjęciami. Dopasowanie ułatwiają nam także ściągacze umieszczone po bokach bluzy na jej dole. Rękawy wydają się dosyć szerokieAle odpowiednie zapięcie mankietów...pozwala załatwić sprawę.Ściągacze bluzy
To co mnie na początku zaskoczyło w bluzie to jej zapięcie - zastosowano zamek błyskawiczny (do wysokości kieszeni na klacie) oraz napy (dwa nad zamkiem, jeden pod). Zamek wygląda na porządny więc nie przejmowałbym się jego wytrzymałością. Bluza zapinana na zamek błyskawiczny......oraz napy
Spodnie oferują nam liczne kieszenie do trzymania naszych szpargałów, jest ich w sumie 6: dwie z przodu, dwie "tradycyjne", jedna z tyłu oraz jedna na nóż. Konstrukcja kieszeni z przodu powoduje, że trudno będzie cokolwiek z nich zgubić - mają one bowiem tak zwany "komin" (trudno to wyjaśnić, polecam spojrzeć na zdjęcie). Kieszenie z przodu spodniKieszeń na zadzieKieszeń na nóż
Kamuflaż:
Bekas jest produkowany w licznych kamuflażach, akurat na redzonie w momencie pisania tekstu mamy dostępne dwa warianty: jeden w Flectar-d (rosyjski wariant M84 "Duńczyka") drugi w Berezce . Na zdjęciach w tym artykule możecie podziwiać pierwszy z tych kamuflaży.
Materiał:
Materiał jest normalnej grubości, można go porównać do mundurów we Florze, jednak jest on niego nieco inny. Zacznijmy od tego, że skład materiału to 47% poliesteru i 53% bawełny ("х/б"). Dodatkowo materiał to "ripstop", co na pewno pozytywnie wpłynie na jego wytrzymałość.
Podsumowanie:
Mundur sprawia bardzo pozytywne wrażenie, zarówno jeśli chodzi o jakość wykonania jak i przemyślenie rozwiązań. Wg mnie widać tutaj wyraźnie, że Spław potrafi i (co ważniejsze) tworzy rzeczy wysokiej jakości. Dodajmy jeszcze do tego ciekawy kamuflaż i Bekas staje się naprawdę interesującym mundurem. Czy to z perspektywy lansu, czy też używalności ;)
Kazik, miałem przez kilka dni w domu identyczny mundur w Berezce i zrobił na mnie antypatyczne wrażenie. Co prawda krój fajny, ale czy nie masz wrażenia że materiał jest niemiły, sztywny i szeleszczący? Co prawda moje doświadczenia opieram tylko na przymiarkach w domu, jednak czułem się w nim jak w jakimś ortalionie – pociłem się od samego „mania na sobie”. Również kolorystyka kamuflażu w moim odczuciu pozostawiała wiele do życzenia (chociaż przyznaję, że ten flectar-d wydaje się fajny).
Materiał rzeczywiście szeleścił, ale w porównaniu do np. KZM'a Modoksu jest on wg mnie lepszej jakości (w sumie dziwne porównanie, bo KZM to maskałat). Na sztywność nie zwróciłem za bardzo uwagi, ale jak o tym wspominasz to faktycznie trudno mi odmówić tobie w tej kwestii racji. A zgrzać się nie zgrzałem, ale trudno cokolwiek stwierdzić na podstawie samego siedzenia w domu.
o sztywności munduru dyskutowal bym dopiero po 1 praniu, bo w wypadku nowki sztuki to tkanina jest jescze nasaczona roznymi technikaliami, a watpie by ktos celowo oddawal je do prania przed sprzedaza tak jak odziez cywilna (tak tak, wiekszosc rzeczy kupowanych w sklepie odziezowym jest z reguly prana u producenta)
Z opisu i komentarzy wynika, że nie potrzeba nic pod spód spodni w zimie, bo materiał grzeje ;)
Ale czy jak mam w pasie 103cm to czy spodnie z rozmiaru 56-182 wejdą mi na tyłek?
Bo według opisu pisze 100, ale czy miara jest prawie, że idealne czy może zaniżona albo zawyżona?