• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Mundur "Wał"
    ./uploads/sprzet_wal_val_modox/01_wal_modox_przod.jpg ./uploads/sprzet_wal_val_modox/02_wal_modox_tyl.jpg ./uploads/_logotyp/redzone.png

    Krój:

    Kurtka
    • Luźny krój zapewniający swobodę poruszania się
    • Kurtka typu "anorak" - zakładana przez głowę
    • Zapinana na guziki oraz rzep
    • Duża kieszeń na przodzie
    • Dwie tradycyjne kieszenie na dole kurtki
    • Wzmocnienie na rękawach
    • Duży kaptur z dwoma ściągaczami
    • Woalka wszyta w kaptur
    • Gumowe ściągacze w mankietach
    • Za ściągaczem dodatkowy kawałek materiału maskujący dłonie
    • Gumowy ściągacz na plecach, na wysokości talii
    Spodnie
    • Luźny krój zapewniający swobodę poruszania się
    • Podwójna warstwa materiału na kolanach oraz tyłku
    • Dwie kieszenie z przodu, nad kolanami
    • Gumowe ściągacze w pasie oraz na końcu nogawek
    • Dodatkowy ściągacz w pasie pod postacią sznurka
    • Szlufki na pasek
    • Spodnie zapinane na guziki oraz rzep
    • Za ściągaczem w nogawce dodatkowy kawałek materiału zasłaniający buty
    • Tradycyjne, głębokie kieszenie


    Jednym z ciekawszych patentów w tym "Wale" jest woalka wszyta w kaptur. Otóż w kapturze jego góra ma podwójną warstwę materiału zapinaną na nap. W tejże "kieszonce" znajduje się schowana woalka, którą możemy rozwinąć i zasłonić sobie twarz. Woalka jest bardzo długa i wydaje mi się, że dobrym pomysłem jest jej wsadzenie do wnętrza kurtki, by nie zaczepiała o wszystko co się da. Sam kaptur jest dosyć duży, ale dzięki dwóm ściągaczom (jeden z tyłu do regulacji obwodu głowy, drugi do regulacji wielkości "otworu" w kapturze), można go łatwo dostosować do swojej głowy.
    ./uploads/sprzet_wal_val_modox/03_wal_modox_kaptur1.jpgRozwijamy woalkę... ./uploads/sprzet_wal_val_modox/04_wal_modox_kaptur2.jpgi chowamy ją wewn. kurtki ./uploads/sprzet_wal_val_modox/06_wal_modox_kaptur4.jpgRegulacja z tyłu kaptura

    Kurtka jest zapinana na rzep oraz dwa guziki. Możemy ją rozpiąć mniej więcej do wysokości głównej kieszeni na przodzie. Sama kieszeń ma szerokość 21cm i głębokość około 23cm - idealne miejsce do przechowania mapy. Zapinana jest na 3 guziki, z czego środkowy na "pętelkę" (co ładnie to widać na zdjęciu). Poza główną kieszenią w kurtce mamy jeszcze dwie tradycyjne.
    ./uploads/sprzet_wal_val_modox/05_wal_modox_kaptur3.jpgZapięcie kurtki ./uploads/sprzet_wal_val_modox/07_wal_modox_kieszen1.jpgKieszeń główna... ./uploads/sprzet_wal_val_modox/08_wal_modox_kieszen2.jpgoraz kieszenie tradycyjne ./uploads/sprzet_wal_val_modox/09_wal_modox_kieszen3.jpg

    Zarówno w kurtce jak i spodniach zastosowano "przedłużenie" materiału (za ściągaczem), dzięki czemu zakrywają one w pewnym stopniu nasze dłonie oraz buty.
    ./uploads/sprzet_wal_val_modox/10_wal_modox_rekaw.jpg ./uploads/sprzet_wal_val_modox/14_wal_modox_spodnie4.jpg
    W spodniach mamy wszyte w pasie dwa ściągacze - jeden w formie gumki oraz drugi, sznurkowy. Jakby komuś było jeszcze mało to są tez szlufki na pasek. Kieszenie posiadają po bokach tradycyjne, głębokie kieszenie. Dodatkowo mamy jeszcze po jednej kieszeni z przodu nad każdym kolanem (zapinane na dwa guziki). Rozporek w spodniach jest zapinany na rzep oraz 3 guziki. To o czym warto wspomnieć to podwójna warstwa materiału na całym zadzie (zaczyna się nieco nad wysokością kolan, aż do samego pasa).
    ./uploads/sprzet_wal_val_modox/11_wal_modox_spodnie1.jpgSpodnie - widok z przodu ./uploads/sprzet_wal_val_modox/12_wal_modox_spodnie2.jpgSpodnie - widok z tyłu ./uploads/sprzet_wal_val_modox/13_wal_modox_spodnie3.jpgKieszenie nad kolanami

    Kamuflaż
    "Wał" jest wykonany z materiału w kamuflażu SKOL. Inny rosyjscy producenci także czasami coś wykonują w podobnym (jeśli nie identycznym) kamuflażu, jednak nazywają go "Flectar". Kamuflaż sam w sobie jest bardzo jesienny, ale raczej nie na "złotą, polską jesień" tylko na tą późną, mokrą i brudną ;) Zahaczając pewnie jeszcze o fragmenty bezśnieżnej zimy (jakże w Polsce częstej).

    Materiał:
    Materiał jest dosyć gruby, a zastosowanie w paru miejscach podwójnych jego warstw sprawia, że mundur sam w sobie jest całkiem ciepły. Materiał jest typu "ripstop", jednak nie mam pojęcia z czego jest zrobiony - niestety nie było żadnej informacji na metce.

    Podsumowanie:
    Jak widać Modoks sukcesywnie rozszerza swoją ofertę o coraz to nowsze wzory. Sam "Wał" przypomina skrzyżowanie Gorki (gruby, wytrzymały materiał) z maskałatem (specyficzne rękawy i nogawki, woalka, zastosowanie materiału w kamuflażu) i jak widać jest to połączenie całkiem ciekawe. Ogólnie jesień i (bezśnieżna) zima jest zazwyczaj traktowana jako okres, gdy kamuflaż nie jest priorytetem podczas wyboru stroju - osobom, którym to podejście się nie podoba powinny, moim zdaniem, się bliżej przyjrzeć "Wałowi".

    Sprzęt do testów dostarczył sklep redzone.com.pl
  2. # 2
    Mam pytanie do osób, które dziś były uczestnikami "Rozluźniającej strzelanki" na Załęskiej Hałdzie.
    Mianowicie, miałem przyjemność pobiegać pierwszy raz w Wale i chciałbym dowiedzieć się, jak z perspektywy obserwatora, taki mundur sprawdzał się dzisiejszy warunkach. Zgodnie z powyższym opisem - dziś właśnie był dzień dobry dla kamuflażu Skoł.

    Będę bardzo wdzięczny za opinie Tych, którzy mnie widzieli :)

    Pozdrawiam,
    Jarl
  3. # 3
    Ali:

    Ja Cie widzialem tylko na respie :D
  4. # 4
    Tak jak mówi Ali - widziałem cię w sumie jedynie na respie, więc albo maskował perfekcyjnie, albo nie miałem okazji wymienić się z tobą kulkami ;)

    Ale wrażenie z oglądania na parkingu pozytywne - kamuflaż moim zdaniem trafiony na taką pogodę (czyli wspomniana w opisie "mokra jesień", przy czym tutaj akurat była jeszcze zima ;) ).
  5. # 5
    Skoro były Respy - nie było tak perfekcyjnie, haha.