• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 1
    Aktualizowana wersja opisu znajduje się w bazie artykułów na stronie głównej:
    Maskałat Bastion Modoks / Бастион Модокс



    ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_02.jpg ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_01.jpg ./uploads/sprzet_modox_bastion/kkadis_modox_bastion_0.jpg ./uploads/sprzet_modox_bastion/kkadis_modox_bastion_1.jpg ./uploads/_logotyp/redzone.png

    Maskałat zimowy "Bastion" (Костюм "Бастион")

    Krój:

    Bluza
    • Luźny krój
    • Zapinana na guziki oraz rzep
    • Kaptur
    • Siatka na twarz wszyta w kaptur
    • ściągacze do regulacji obwodu głowy w kapturze
    • Dwie kieszenie przelotowe
    • Rozpięcia na dole boków bluzy
    • Gumowe ściągacze w mankietach
    • Za ściągaczem dodatkowy kawałek materiału maskujący dłonie
    • Gumowy ściągacz na plecach, na wysokości talii
    • Kieszenie na "poduszki" na łokciach
    Spodnie
    • Luźny krój
    • Podwójna warstwa materiału na tyłku
    • Kieszenie na "poduszki" na kolanach
    • Dwie kieszenie przelotowe
    • Szlufki na pasek
    • Spodnie zapinane na guziki oraz rzep
    • Za ściągaczem w nogawce dodatkowy kawałek materiału zasłaniający buty
    • Zaczep na szelki oraz same szelki



    ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_05.jpg ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_06.jpg ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_07.jpg
    Kaptur jest dosyć duży i pozwala np. na swobodne noszenie grubej bawełnianej czapki pod spodem. Posiada ściągacz do regulacji obwodu samego kaptura, natomiast nie posiada regulacji jego "otworu" (co szczerze mówiąc i tak rzadko się przydaje). Niewątpliwie przydatną rzeczą jest siatka na twarz - umieszczona w kieszonce u góry kaptura (zapinanej na nap), identycznie jak w Wale .

    ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_12.jpg ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_08.jpg ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_09.jpg ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_10.jpg
    Cała bluza zapinana jest na guziki z wyjątkiem samej góry, zapinanej na rzep. Co ciekawe w bluzie obecne są dodatkowe rozpięcia na dole boków bluzy - czemu one służą - szczerze mówiąc nie mam pojęcia. Bluza posiada dwie kieszenie przelotowe umieszczone na bokach bluzy. Każda z nich ma ok 22cm długości i jest zapinana na jeden guzik.

    ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_14.jpg ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_11.jpg
    Rękawy podobnie jak np. w Wale , czy Partizanie posiadają dodatkowy kawałek materiału za ściągaczem maskującym nieco dłonie. Poza tym ciekawostką przy rękawach jest obecność kieszonek na łokciach do umieszczenia "poduszeczek" takich jak np. w Gorce 3 Spławu . Co prawda nie dostajemy wspomnianych poduszek w zestawie, ale ich wykonanie nie powinno sprawić problemu. Można też ew. zastosować te, które mamy właśnie z Gorki - chociaż nie wiem po co je przekładać, bo jeśli ktoś ma Gorkę, bo wtedy pewnie ją założy pod spód ;)

    ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_16.jpg
    Spodnie posiadają szelki, co okazało się bardzo fajnym pomysłem, gdyż pomimo tego, że maskałat nie był na mój rozmiar (52/54-6, kiedy tradycyjnie noszę 50-4) to nie miałem problemów z jego noszeniem (a spodnie w pasie miały luz pomimo noszenia pod spodem Gorki 3). Same szelki są identycznego projektu jak szelki SPOSNu do ubrań (czyli mają jedynie dwa miejsca zaczepienia i składają się z dwóch pasków krzyżujących się na karku). Spodnie oprócz szelek posiadają szlufki na pasek, więc tym co zbyt wielki luz w pasie przeszkadza mogą założyć jeszcze tradycyjny pasek. Kieszenie w spodniach także są przelotowe oraz zapinane na jeden guzik.

    ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_13.jpg
    Podobnie jak w bluzie mamy kieszonkę na "poduszki" (ochraniacze na kolana), zapinane w identyczny sposób - na rzepy. Rozporek także jest zapinany na jeden rzep oraz guziki (jak bluza).

    ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_15.jpg
    Nogawki zakończone są gumowym ściągaczem oraz kawałkiem dodatkowego materiału osłaniającego z zewnątrz obuwie. Niestety brakuje mi tutaj możliwości "rozpięcia" nogawki tak by można było założyć maskałat mając na nogach buty. Aby założyć spodnie musiałem buty ściągać, a zimą jest to jedna z bardzo niechętnie wykonywanych czynności (przynajmniej przeze mnie) ;)

    Kamuflaż:
    ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_03.jpg ./uploads/sprzet_modox_bastion/modox_bastion_04.jpg
    Kamuflaż użyty w bastionie to "Pogranicznik - biały", czyli to co znane (i lubiane) np. z KLMK ale z odwrotnie zastosowanymi kolorami dla elementów wzoru (liście są zielone, a kolor "tła" - biały). Maskuje on wyśmienicie w terenie, gdzie występują drobniejsze krzaki oraz drzewka (czyli w prawie każdym polskim lesie). Na otwartych przestrzeniach raczej się nie sprawdzi aż tak dobrze, ale moim zdaniem rekompensuje on to swoim potencjałem kamuflującym w zarośniętym środowisku. Szczególnie, że otwarta przestrzeń jest zimą bardzo trudnym terenem, jeśli chodzi o ukrywanie się.

    Pozytywnie na kamuflaż na pewno wpłynęło wykończenie stroju - mianowicie zastosowano prawie wszędzie materiały dostosowane kolorystycznie. Mam tutaj na myśli:
    - białe nici,
    - przeźroczyste guziki,
    - białe rzepy,
    - biały sznurek oraz "stoper" w ściągaczu kaptura,

    Materiał:
    Zastosowany materiał to "Greta" składająca się (wg metki) w 35% z bawełny (хлопок) oraz 65% z poliestru (полизстер). Materiał trochę szeleści podczas ruchu, ale z drugiej strony stanowi zawsze jakąś dodatkową ochronę przed mokrym śniegiem - przynajmniej w porównaniu z maskałatami wykonanymi w 100% z bawełny (np. popularnym drugowojennym). Nie liczyłbym tutaj jednak na cuda, materiał nie jest przeciwdeszczowy i z czasem nasiąka wodą. No i sam hałas wynikający z szeleszczenia na pewno nie będzie głośniejszy od "chrupiącego" pod stopami śniegu.

    Podsumowanie:
    Ogólne wrażenia z maskałatu są bardzo pozytywne, aczkolwiek doświadczenia z innymi (no poza drugowojennym) szczerze mówiąc nie mam. Jedyne co mi nie odpowiada to wspomniana konieczność ściągania butów do zakładania / zdejmowania maskałatu.

    PS. Podziękowanie dla Grigorija za wykonanie zdjęć w terenie.

    Sprzęt do testów dostarczył sklep redzone.com.pl
  2. # 2
    No, jak tak patrzę na zdjęcia, to muszę przyznać, że "bastion" zapewnia świetny kamuflaż :)