wie ktoś może do czego była przeznaczona kieszonka na prawym pasku w zestawie RD-54???
Wedle osobnika, który używał tego w boju to nosili w tej kieszeni race oświetlające, a w zasadzie to mieli nosić :)
Też tak myślałem do czasu jak nie zobaczyłem rysunków z sowieckiej instrukcji.
z której jednoznacznie wynika że owa kieszeń miała służy jak pisałem wcześniej do zabezpieczenia trzonka łopaki podczas desantowania.
Zapewne sowieccy desantnicy znaleźli kilka innych praktycznych zastosowań, by może i na race RDSP/RPSP (choć te by się bardzo ciężko wyciągało mając plecak założony - kieszonka jest za mocno z tyłu by cokolwiek z niej wyciągną nie zdejmując plecaka).
pozdro
P.S. Fajne to określenie "Spiskowiec z krainy Afgana", he he
EDIT:
Wszelki uwagi mile widziane:)
@saperski:
opis granatów - bardzo fajniutki :)
jedna rzecz, piszesz tam że nie masz informacji odnośnie czy obecnie używany jest RGO... nie jest to może jakaś wiarygodna informacja.. jednakże zawsze to jakaś :)
Grając sobie jakiś czas temu w ruską gierkę strategiczną o dźwięcznym tytule "Alfa Antiterror", gdzie steruje się wojakami federacji rosyjskiej podczas wojny w czeczenii mamy możliwość dania wojakom na wyposażenie właśnie RGO. Producenci zaklinają się natomiast, że gra była robiona przy udziale członków tytułowej formacji... więc coś w tym może być.
Cieszę się że sie podoba :)
Informacji namacalnych nie mam (mam skorupy sygnowane najpóźniej na 1989 - na tej podstawie to napisałem)
Nie znalazłem tez nigdzie informacji czy są nadal PRODUKOWANE (używane być może, sporo ich narobiono), koszty produkcji i technologia była/jest??? dosyć wysoka więc dedukuję ze albo produkcji w GNPP BAZALT zaprzestano lub produkuje się je w w bardzo ograniczonych ilościach.
Szczerz to nie bazuję na info z gier bo wszyscy wiedza jak tam si dobiera dane i wyposażenie, staram się zdobywać literaturę i wieści z "terenu" a z tym wiadomo jak jest ciężko, ale dzięki Potfur za informacje.
Pytanko tylko która to wojna czeczeńska???
Akcja gry to końcówka lat 90, czyli pierwsza...
Jeszcze co do jakości doboru sprzętu w grach... cały granat skojarzyłem po opisie zapalnika a nie po jego nazwie :) - w grze opisano go dość szczegółowo i opis pokrywał się z tym co napisałeś w artykule.
Ale mniejsza z tym - to jest temat o ruskim sprzęcie a nie o ruskim sprzęcie w grach :)
Poszukuję fotki z Afgana gdzie widać sowiecki RPO "Ryś" lub RPO-A "Trzmiel".
Fotka z książki Markowskiego /Milczenki powiedzmy jest dyskusyjna - sowiecki żołnierz coś niesie ale ale czy to na pewno RPO ??? :)
Za pomoc dziękuje :)
Odswiezam kwestie kamuflarzy i znanej fotki oddzialu ktora zamieszczono na poczatku (AK74 + celownik z RPG).
Ad 1 - dowodca ma spodnie z munduru pancerniackiego (klapka kieszeni w kat, a nie prostokatna jak w mabucie)
Ad 2 - dwuczesciowy KLMK wszedl w schylkowym czasie i widac go na zdjeciach z lat 87-89, zwlaszcza u pogranicznikow, ale nei tylko. Warto dodac, ze o pierwszy ogolnowojskowy mundur kamulfowany a nei maskalat (narzutka)
Ad 3 - dwuczesciowe KLMk czesto cieto an czesci, nalozony na KLMK sweter, kamizelka + przykrotkie rece i juz wydaje sie ze gosc ma spornie a to kombinezon (moze byc)
Ad 4 - mundur wz69 obowiazywal do konca lat 90. W latach 80 byl normalnie noszony nawet przez achodnai grupe wojsk (zdjecia z Bornego). Dopiero upadek ZSRR to burdel sie zaczal.
Ad 5 - wrzucony uniform w brzozie to pogranicznik 1 typu - zadki model noszony z czapka taka jak wyjsciowa ale w kamo (niestety przespalem tego na allegro), zastapil go "afgan" w brzozie czyli pogranicznik typ II (z kapeluszem i czapka zolnierska). Kolejnym uniformem pogranicznikow jest 2 czesciowy KLMK. Pierwszy i drugi typ PV maja zolte plamy na zielonym materiale. 2 cz. KLMK ma standardowo szare plamy na zielonym tle.
Ad 6 - mundur zimowy. konstrukcja zwyklego munduru piechoty do dzialania w zimie sklada sie z lekko ocieplonej kurtki w kroju 6 kieszeni, chowany kaptur i kabura ceratowa oraz dopiannej grubej podpinki z kolnierzez ze sztucznego futra. Spodnie kroju M88, wysoki stan, szelki, nieco obszerniejsze, do nich takze watowana podpinka. Uzupelnieniem jest czapka uszanka.
Ad 7 - opatrunek - regulamin precyzuje w M88, w M69 preferowane bylo przypiecie opatrunku agrafka(!) na lewym rekawie w warunkach bojowych. [Dobre co? :) ]
Ad 8 - kieszen na stylisko lopatki w RD54 nadaje sie na stylisko i do dupy ;) na nic innego, serio.
Ad 9 - desmond ma spaczony suworowem i IMHO malo przejrzysty "aparat badawczo-naukowy"
Ad 10 - obejrzyjcie reszte zdjec tego teamu co potfur wkleil. maja fajne uzbrojenie, totalny misz masz. i sa moimi ulubiencami :)
Ad 11 - szykuje sie artykul o mundurach w Poligonie :P
Ad 4 - mundur wz69 obowiązywał do końca lat 90. W latach 80 byl normalnie noszony nawet przez achodnai grupe wojsk (zdjecia z Bornego). Dopiero upadek ZSRR to burdel sie zaczal.
Ostatnio widziałem fotki z jakiegoś zadupia na Syberii z lat 2005 i 2006 i co ciekawe 60-70% zołnierzy nadal miało mundurki wz.69.
Sowieci opuszczające Borne w 92 to takze ok.60% we wz.69.
(niestety przespałem tego na allegro)
Ja tez przegapiłem a cena była jeszcze przystepna.
Ad 7 - opatrunek - regulamin precyzuje w M88, w M69 preferowane bylo przypiecie opatrunku agrafka(!) na lewym rekawie w warunkach bojowych. [Dobre co? :) ]
Szczerze to nigdy nie widziałem tok zamocowanego opatrunku.
Z wieści od sołdatów którzy stacjonowali w PL w latach 80-tych wiem że opatrunek na tzw, działaniach w polu wkładali do prawej kieszeni biodrowej we wz.69.
To przypinanie to pewnie zaszłość z WW2.
Ad 9 - desmond ma spaczony suworowem i IMHO malo przejrzysty "aparat badawczo-naukowy"
Zgadzam się w pełni, błędów porobił co niemiara ale i tak warto przejżec .
za te kamizele kolesia w mabucie daje duzo hajsu ;)
Też się kedyś zastanawiałem co to - jakaś taka nie sowiecka :)