• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 31
    Samoróbkę sprzedałem.
    Jeśli ktoś jest chętny to proszę zakupić materiały ( mieszok, 7 kołków drewnianych + troche tasiemki ). Matka za jakieś ~30 zł uszyje jak ładnie poproszę.
    Z mieszoka wychodzi "na styk" dlatego ładownice są trochę za krótkie, a klapki za długie ;)
    Pałatka jako baza, nie powinna być głupią sprawą.

    Willard - jak będzie możliwość to chętnie podepnę kamizelę pod uaza. Jak dla mnie jest stanowczo zbyt nowa :)

    Ja oczywiście flar też nie mam. Miałem 40ki, ale sprzedałem.
    Granaty bym z dwa zabrał.

    a fajka wodna? ;)
  2. # 32
    Informacja jest tutaj gdyż... w sumie nie wiem ;)
    Mianowicie, do kwatermistrza dodałem zakładkę "Wyposażenie" gdzie każdy może zaznaczyć co posiada z dostępnej listy (którą notabene sami tworzyliśmy).
    Co posiadamy - należy zaznaczać w kolumnie pod swoją ksywką, kolumna przed nazwą przedmiotu określa które przedmioty są obowiązkowe.
    Gdy pozaznaczamy co jest obowiązkowe - te przedmioty będą na początku listy podświetlone kretyńskim kolorem :)

    W ten sposób będzie wiadomo czego komu brakuje w prosty i jasny sposób.

    Aha - jeśli jakiegoś przedmiotu brakuje, to dodajemy go normalnie w kwatermistrzu :)
    i tyle ;)
  3. # 33
    Jeśli chodzi o granaty to ja najchętniej 2xRGD (RGO) i 1xF1, bo z tego co czytałem to w Afganistanie dostawali 2xRGD i 2xF1. Też mi brakuje pałatki i łopatki. Z detali to mam opaskę uciskową i amortyzator (wezmę to tak czy siak, najwyżej się zdejmie jak będzie to miało za dużo osób).

    Świetna robota z tym wyposażeniem w Kwatermistrzu :)
  4. # 34
    Priviet!
    Chętnie się z Wami polansuję, z grubsza brakuje mi chyba tylko:
    - Butów
    - Hełmu
    - Granatów
    - Flar
  5. # 35
    1. hełm można dostać na allegro, tylko... po co? Z kwatermistrza wynika że prawie wszędzie nosili Panamy, a te większość z nas ma, więc nie widzę palącej potrzeby zakupu hełmu (chyba że ktoś nie ma panamy albo kepi).
    2. Na granaty się piszę, ale raczej nie za dużo tych granatów, tak ze dwa.

    Ps. Co się stało z Grabkiem, bo go w hamerykańskich ciuchach gdzieś widziałem?
  6. # 36
    Także się piszę na dwie sztuki RGO/RGD

    Co do nakrycia głowy, tak jak Kamil powiedział, na większości zdjęć jest albo kapelusz albo kepi, rzadziej hełm, więc powinniśmy wg mnie, trzymać się tego oszacowania. Daje nam to pewien stopień różnorodności a mimo wszystko zachowanie realizmu.
    Czyli - jeśli ktoś ma i chce mu się brać, to niech weźmie hełm, reszta niech ma kapelutki/kepi

    Co do szufli zwanej łopatką, nie jestem sobie w stanie przypomnieć czy choć raz widziałem fotkę z łopatką... więc rodzi się pytanie, czy są nam one niezbędne? z jednej strony - owszem, dostawali na przydział, ale czy chodzili z nimi?

    ---
    ważna rzecz, obecne podliczenia w kwatermistrzu, są tylko dla WDW, czyli dotyczą tylko serii zdjęć opisanych przez kazika jako: "Specnaz WDW z gwiazdą Ogijenko (gość z wąsami)" oraz "WDW Razvedchiki (zwiad?). Główna gwiazda Novikov"

    PS. Grab się amerykanizował... dziad jeden ;)
  7. # 37
    "Co do nakrycia głowy, tak jak Kamil powiedział, na większości zdjęć jest albo kapelusz albo kepi, rzadziej hełm, więc powinniśmy wg mnie, trzymać się tego oszacowania. Daje nam to pewien stopień różnorodności a mimo wszystko zachowanie realizmu.
    Czyli - jeśli ktoś ma i chce mu się brać, to niech weźmie hełm, reszta niech ma kapelutki/kepi

    Co do szufli zwanej łopatką, nie jestem sobie w stanie przypomnieć czy choć raz widziałem fotkę z łopatką... więc rodzi się pytanie, czy są nam one niezbędne? z jednej strony - owszem, dostawali na przydział, ale czy chodzili z nimi?"


    Ogólnie tutaj nasuwa mi się pytanie: Jak bardzo powinniśmy być jednolici? Patrząc na zdjęcia, to im większy burdel tym bardziej realistycznie. 1/3 chłopaków na zdjęciach biega wesoło w samych mundurach, porozpinani, każdy inne buty, inne nakrycie głowy, broń to zupełny przypadek ;) Może my nie musimy tak wyglądać, ale myślę że im większa różnorodność tym lepiej.
  8. # 38
    Ogólnie tutaj nasuwa mi się pytanie: Jak bardzo powinniśmy być jednolici? Patrząc na zdjęcia, to im większy burdel tym bardziej realistycznie. 1/3 chłopaków na zdjęciach biega wesoło w samych mundurach, porozpinani, każdy inne buty, inne nakrycie głowy, broń to zupełny przypadek ;) Może my nie musimy tak wyglądać, ale myślę że im większa różnorodność tym lepiej.
    Trochę za daleko wyciągnięte wnioski. Wiadomo, że regulaminowo w 100% nie było, jednak należy zwrócić uwagę, na to że większość fotek jakimi dysponujemy były robione przez samych żołnierzy, a więc nie robili oni ich w ogniu walki, tylko w wolnej chwili, na pamiątkę - w takich momentach często nie zakłada się się wszystkiego co trzeba i jak trzeba. Hełmy mogą np. sobie leżeć gdzieś obok na ziemi. Nie mówię tutaj, że uwagi odnośnie hełmów i łopatek są kompletnie chybione, bo trochę w tym racji jest.

    Poza tym jedziemy tam na lans, a im bardziej jednolicie, tym lans większy ;)
  9. # 39
    Nie do końca, Willard kiedyś powiedział a kazik mi przypomniał dziś że 'musimy być bardziej ruscy niż rosjanie'.
    Różnorodność owszem, ale w pewnych ramach... teraz tylko trzeba te ramy wyznaczyć :)

    PS. jeśli trzeba to mogę tachać ze sobą aparat fotograficzny, mam kilka zakupionych w Grodnie / Kijowie w 88 roku (Zenit, Smiena i trzeci nie pamiętam teraz 'marki'. ;)
    PS2. czy zegarek z olimpiady w Moskwie (80r bodajże) z misiem olimpijskim jest w epoce? (bo mam, tylko muszę go do naprawialni dać)
    PS3. jako osoba paląca zobowiązuję się nosić fajki w pudełku po biełomorach :D
    PS4. @Kamil - by móc robić 'quote' musisz mieć włączone BBCode, włącza się na dole ekranu odpowiedzi.
  10. # 40
    Czołem Towarzysze! Z tego co wiem to przypadłaby mi rola sapera, pasi mi to na całej linii a z fantów na Afgan mam takie oto:

    Aparat fotograficzny FED-4
    Bagnet do AKM/AK-74 wersja 2
    Busola Adrianowa
    Busola AK
    Buty - sapogi
    Czapka "afganka"
    Czapka "uszanka"
    Gogle ochronne
    Granaty F-1 (2 szt.)
    Hełm Ssh-40
    Hełm Ssh-40 gwardyjski
    Hełm Ssh-68
    Kabura do PM
    Kabura do TT
    Karabinek szturmowy AKS (szykuję się na AKS-74U albo AKS-74)
    Koc
    Kominiarka
    Kurtka zimowa - ocieplacz
    Legitymacja partyjna
    Ładownice do AK 74
    Ładownice do AK
    Ładownice na granaty
    Łopatka piechoty - saperka
    Magazynki do AKM (4 szt.)
    Manierka i pokrowiec
    Maska p-gaz GP-5
    Maska p-gaz GP-7
    Maskowanie na hełm (KLMK)
    Maskowanie na hełm (KZS)
    Menażka
    Menażka/manierka desantowa
    Mundur KLMK dwuczęściowy
    Mundur KLMK jednoczęściowy
    Mundur KZS jaśniejszy Afganistan
    Mundur KZS ciemniejszy Europa Zach.
    Mundur wz.1984 - "afganka" letnia
    Mundur wz.1984 - "afganka" zimowa
    Nieśmiertelnik BC CCCP licznyj znak
    Pałatka
    Pas główny, klamra khaki
    Pilotka do skoków lata 50-te, 60-te
    Pilotka do skoków - lata 70-te
    Pilotka do skoków - lata 80-te
    Plecak - mieszok
    Plecak RD-54
    Plecak turystyczny
    Raportówka
    Rękawice zimowe
    Ruble i kopiejki
    Szelki bojowe
    Szpica saperska - macka do szukania min
    Telniaszka zimowa
    Telniaszka zimowa gruba
    Telniaszka letnia
    Zapalniczka
    Zegarek "WOSTOK"
  11. # 41
    Jeśli chodzi o granaty to ja najchętniej 2xRGD (RGO) i 1xF1, bo z tego co czytałem to w Afganistanie dostawali 2xRGD i 2xF1.

    Małe sprostowanie :)
    Regulaminowo był dwa handy: 1- zaczepny (RGD-5. RGN) i 1 -obronny (F-1. RGO) jeżeli w oporządzeniu występuje standardowa ładownica na granaty czy to ogólnowojskowa czy w zestawie RD.
    W "cyckach" - dowolność, zazwyczaj 2 obronniaki i 2 zaczepniaki.
    W rzeczywistości granatów zabierano ile się dało unieść z resztą maneli. Konfiguracja dowolna w zależności od zadania.

    Szpica saperska - macka do szukania min

    Tomek masz oryginalna sowiecką mackę???
    Możesz dać fotkę???

    pozdro :)
  12. # 42
    No włąsnie sie nad tym zastanawiam..z tego co wiem to sowieci mieli drewniane z metalowymi koncówkami do skrecania a moja jest całą aluminiowa ale niewykluczone ze takich tez uzywali.Daj maila to wysle Ci zdjecie.
  13. # 43
    No to wszystko wskazuje ze masz Polską mackę.


    pzdr:)
  14. # 44
    Jeśli czas pozwoli to chętnie w to wchodzę. Ale z moją pracą nigdy nic nie wiadomo...Na razie mogę wyjść z:
    wyruchana mabuta, tielniaszka, beret wedewe, gogle, pas z klamrą zieloną,
    stanik 2 typ przerobiony wygląda jak wczesne wersje - też po przejściach
    manierka, 2 flary, kabura na makarysza, mieszok,
    mapnik/raportówka + opcjonalnie kopie map radzieckich z afganu.
    RPK-74 lub AKM (+PBS) co tam będzie trzeba :P + oczywiście magazynki , bagnet pochwa iżewska bagnet polski niestety, RPG-22 (koniec wojny to chyba bangla)
    reszta poza butami nie powinna stanowić żadnego problemu...
  15. # 45
    RD54 u soviet-propagandy jedyne 45$ (przy bankowym kursie 2,8 to jakieś 130zł) + przesyłka (nie wiadomo ile) = zapewne mniej niż się zdarzają na allegro (~200zł), więc jak ktoś będzie coś zamawiał, to niech da znać.
  16. # 46
    też bym prosił o info, jeśli będzie zbiorowe zamówienie... ale takie lepsze niż przy czikomach
  17. # 47
    1. kazik - mozesz zalatwic liste tego co ma S-P.com na afgan dostepne?
    2. jestem w stanie isc na kompromis z helmami - kto ma ten ma ;) jakkolwiek jestem zdania, ze:
    a) zdjecia sa w wiekszosci robione gdy nie ma zagrozenia zycia ergo nei nosi sie helmu
    b) sporo omawianych zdjec to spc czy zwiad - nie nosza helmow ze wzgledu na wage i misje
    c) helmy byly standardem i proponuje odfiltrowac foty SPC/razwiedki i jeszcze raz sie przyjrzec...
    d) nie robmy z ruskich idiotow, helm daje pewna ochrone...
    e) rozumiem, ze jest to wydatek, ktory nei jest mocno lanserski ;)
    f) jesli chodzi o helm to dobrym przykladem jest seria z tym kolesiem (ok 20 fot) - on nigdy nie jest w helmie, ale jak sa foty jego "legoiwska" to helm juz lezy:
    foto
    3. zegarki dowolne proponuje - dla oficerow/podoficerow moga byc CASIO albo SHARP z miejscowego bazaru ;)
    4. lopatka - w gorach praktycznie nieprzydatna (skaly), gdzie umowcnienia robionu jak osance z kamieni, a nie wkopywano sie. Takze jestem zdania, ze kto ze szwejow ma niech bierze, reszta nie musi.
    5. Bron, jestem za tym by bylo max aks74 z drewnem (klasyka), ew 1-2 aksu, 1 rpk74, 1 SWD
    6. RGD5 - na razie mamy:
    Kazik - 2 (F1 ci proponuje zwykly deko a nie ten drewniany)
    Ja - 3
    Maryś - 2
    Potfur - 2
    Kamil - 2
    Grzes - 2?
    reszta?
  18. # 48
    http://picasaweb.google.pl/pawel.syrek/Afganistan02/photo#5060043743150317954 <-- czy są jeszcze jakieś zdjęcia tej kamizelki (lub bliższe informacje)?
    Domyślam się że jest to samoróbka i mógłbym stworzyć sobie coś takiego zamiast czikoma/stanika...
  19. # 49
    samorobka. powodzenia - mile widziana.
  20. # 50
    A ja się spytam jeszcze: Co z kamizelkami przeciwodłamkowymi? Jakby nie patrzeć, to na zdjęciach pojawiają się często.

    edit
    Czy ja tu widzę DP28??
    Link
  21. # 51
    Napiszę maila do sovieta, dam znać jak coś odpowie.

    Co do drewnowatości mojej F1ki, to samo jest z tymi RGO88, nawet są wykonane przez tego samego gościa.

    Kamizelki przeciwodłamkowe - jak cię stać, to proszę bardzo ;) To nawet nie jest kwestia dostępności bo soviet-propaganda trochę ich ma, ale cena (100-120$, zależy jaki model + koszt przesyłki) mimo wszystko odstrasza.
  22. # 52
    ale cena (100-120$, zależy jaki model + koszt przesyłki) mimo wszystko odstrasza.


    250zł to nie taka tragedia :) Myślałem że wyjdzie grubo więcej. I tak teraz nie kupię, bo mam na głowie replikę i buty, więc o kamizelce nawet nie myślę. Jednak trochę później mógłbym się skusić gdybyśmy zamawiali coś grupowo.

    A S-P mógłby dać jakieś foty tego sprzętu? Bo u nich na stronie jest pusto jak w PRLowskim sklepie.
  23. # 53
    Gość jakoś stronkę olewa, ale często piszę o sprzęcie który ma na forum red-alliance:
    http://www.red-alliance.net/phpBB2/viewtopic.php?t=5808

    Ale oczywiście nie zawsze informacje tam zawarte są aktualne.
  24. # 54
    Czy ja tu widzę DP28??
    Link


    Nie to nie DP !!- zwróć uwagę na podstawę muszki !!!
    To PK/PKM z tym ze tłumik płomieni ma od PKT/PKTM- ciekawe rozwiązanie :)

    pzdr:)
  25. # 55
    Nie to nie DP !!- zwróć uwagę na podstawę muszki !!!
    To PK/PKM z tym ze tłumik płomieni ma od PKT/PKTM- ciekawe rozwiązanie :)


    Racja, podstawa muszki jest zupełnie nie tam gdzie powinna ;) Na pierwszy rzut oka zmylił mnie ten tłumik. Dzięki za info!

    Gość jakoś stronkę olewa, ale często piszę o sprzęcie który ma na forum red-alliance:
    http://www.red-alliance.net/phpBB2/viewtopic.php?t=5808


    Coś mi się nie otwiera, ale to u mnie częsty problem z RA :/
  26. # 56
    O kamizelkach pisalem na poczatku. Mnie cena nie przerazila ale stan. Na wietnam mozna wyrwac fajna kamizele za 250-300zl, oweczke za 400. A tutaj za 100usd jakies wytarte rozjeb.... szmaty z wyciagnietymi plytami, a w opisie ze "wystarczy zszyc". No sorry...


    PS
    Ktos potrzebuje opatrunku? Mam 1 1989 i 1 1974.
  27. # 57
    Ja bym chciał, ile i dlaczego tak drogo :)
    Obojętnie mi który.

    PS. Jutro powinienem skończyć przerabiać stanik... zostały mi do wszycia tylko dwie klapki od ładownic, ale kciuk mam już jak sito i nie jestem w stanie przeciskać tej zasranej igły.
  28. # 58
    A co z niebieskim beretem? Brać, nie brać?
  29. # 59
    @Potfur: dawno, dawno temu wymyślono naparstek ;)
    @Kamil: już się pakujesz? Ten beret jest tak bardzo kamuflujący, że nadaje się idealnie do munduru galowego ;) ale jak masz miejsce, to będzie w sam raz, jak dostaniesz przepustkę na miasto ;)
  30. # 60
    Szkoda że nie mam munduru galowego :(