• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
    • W2o
    • 2010-10-22
    # 61
    Witam.
    Gdyby był ktoś zainteresowany, to zaczęły pojawiać się PNW-57E (np allegro).
    Cena taka sobie, ale jest.
    Pozdrawiam
  1. # 62
    Witam
    Jest to mój pierwszy post na tym Forum.
    Nabyłem ten PNW-57E co kilka kompletów wystawiła jedna z firm handlujących militariami. Stan idealny, nigdy nie montowany na hełmofonie. Do kompletu został dorzucony hełmofon po PNW-57A, używany. Celem zakupu była podmiana na samochodzie obecnie używanego PNW-57E, w którym widać że wymieniono prawą lampę na nową, z innej serii produkcyjnej. Niby czułość obu przetworników (starego i nowego) porównywalna, jednak różnią sie "szumami" widocznymi w tle. Jest to trochę męczące podczas prowadzenia pojazdu, natomiast mało zauważalne podczas "normalnych" obsewacji.

    Jak by były jakieś pytania odnośnie innych radzieckich i polskich noktowizorów to pytajcie, bo mam kilka instrukcji do różnych typów i kilka przeszło przez moje ręce.
  2. # 63
    Witam! To mój pierwszy post i wszystkich pozdrawiam!
    Co mógł byś powiedzieć o tym? http://allegro.pl/noktowizor-nsp-3-celownik-do-kalasznikowa-i1341646453.html od dawna zastanawiam się nad kupnem takiego tylko czy jest dobry (głównie do ASG) i jak stoi sprawa z częściami zamiennymi? Będę wdzięczny za pomoc.
    Pozdrawiam!
  3. # 64
    Do ASG wystarczy, o ile nie przeszkadzają Ci jego gabaryty i masa (a jest cięższy od NSPU). Ponad to, w lesie się nie sprawdzi, chyba, że kupisz podświetlacz IR. I na krótkich dystansach też się nim nie pobawisz, z racji przybliżenia.
    Części zamienne... Ja wiem, że możne naprawiać te noktowizory u p. Igora z nokto-info. Ale raczej będzie to dosyć droga zabawa.
  4. # 65
    To co mógł byś zaproponować? http://wojsko.com.pl/noktowizor-helmofonem-pnw57a-p-65.html coś w ten deseń http://www.nokto.info/sklepik/?46,nvmt-4-%281x24%29-kit ? Bo za bardzo nie jestem ogarnięty w tych sprawach ale by się coś takiego przydało tym bardziej że mamy sporo treningów nocnych (głównie w wakacje czyli z pizdu ciemno).
    Będę wdzięczny za pomoc.
  5. # 66
    Powiem tak: jeżeli faktycznie masz zamiar dużo używać nokto zastanów się nad zakupem czegoś przynajmniej drugiej generacji. Pierwsza generacja to jest jednak cienizna i wg. mnie nie opłaca się wydawać 1-1,5 tys. za to co one oferują (czyli stosunkowo mało jak na tą cenę).
  6. # 67
    Mówisz 1gen za 1-1,5 tys? A ja mam ciekawy noktowizor 2 jak nie wyższej generacji za małe pieniądze ok 1000zł ze sklepu szable.pl Polecam!
  7. # 68
    Może inaczej. Potrzebuję czegoś prostego i łatwego w obsłudze. Na razie się orientuje co za ile można dostać. Zastanawiam się da PNW-57E tyle że za bardzo nie nie wiem czy jest zasilany z gniazdka czy nie. A jeśli tak to czy da się go przerobić powiedzmy ja jakiś mniejszy akumulator (niby się da ale jaki efekt nie wiem http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=1e0b73b7e751e0ac )
    Cóż Kamil. Raczej myślę że przynajmniej jedna noc w miesiącu w terenie ,a w wakacje nawet więcej (wyjazdy ect.)
    Terenowy. O który Ci chodzi bo ja widzę tam tylko czołgowe i NSP 3. Jeśli możesz mógł byś link podać?
    Dzięki że pomagacie.
  8. # 69
    Autor cytatu: TerenowyMówisz 1gen za 1-1,5 tys? A ja mam ciekawy noktowizor 2 jak nie wyższej generacji za małe pieniądze ok 1000zł ze sklepu szable.pl Polecam!

    Sorry, ale w cuda nie wierzę. Gen. 2+ zaczyna się od circa 3 tys. zł (używane, bo nowe to już przynajmniej 4 koła), 3cia to już min. 7-8 tys (jak jest okazja i to też zazwyczaj używane). Ba, porządniejsze noktowizory gen. 1+ to tak ze 2 kafle. Więc chyba ktoś Ci kit wcisnął... Poza tym, nie widzę na tej stronie żadnych nokto oprócz NSP-3.

    @Andej997 - jeżeli chcesz czegoś prostego i łatwego w obsłudze to nie pchaj się w te stare, wojskowe barchadła. To to jest ciężkie, niewygodne i niewiele przez to widać. IMO nie opłaca się w to walić kasę, by potem stwierdzić, że lepiej było kupić coś mniejszgo. Jak masz to zamiar używać w miarę często to rozejrzyj się za nowoczesnym sprzętem.
  9. # 70
    Z tamtej strony posiadam PS-2000 uwierz mi że za tą kasę wszystkie noktowizory się chowają. Z latarką IR spokojnie na 400metrów na łące gdzie jest ciemno jak w du.... u murz.... widać ładnie. Oczywiście trzeba dorobić montaż jakoś ale to już jak będziemy szczęśliwymi posiadaczami.
  10. # 71
    PS-2000 już nie mają w ofercie (nie ma go na stronie).
  11. # 72
    A jest gdziekolwiek bo szukam i znaleźć nie mogę...
  12. # 73
    No i szanse że jest to gen 2, lub chociaż 1+ są znikome. Nie radzę się sugerować opisami w internecie, znalazłem tam twierdzenia że jest to gen 1, 1+, 2, 2+ :D Za te pieniadze jakie chodził na Allegro (750zł), nic powyżej gen 1 to to nie bedzie.
  13. # 74
    Ok dzięki za pomoc. Teraz w grę wchodzi albo NVMT-4 i uprząż albo SP-2000. Zobaczymy co się pod rękę pierwsze nawinie i na co kasa będzie.
    Co do zasięgu i jakości cudów po sprzęcie za taką kasę się nie spodziewam ale do ASG w zupełności wystarczą.
    Jeszcze raz wielkie dzięki! Pozdrawiam!
  14. # 75
    Autor cytatu: Terenowyale to już jak będziemy szczęśliwymi posiadaczami.

    No to go masz czy nie ? Bo trudno oceniać / porównywać nie mając.

    Ale.
    PS2000 jest akurat wartym polecenia noktowizorkiem. Bardzo ładnie widać. Czysto. Używali/używają go w SG.
    Co do NSP-3 itp. To fajny gadżet ale tylko tyle. Do zabawy się nadaje ale rewelacji nie ma.
    Jako szczęśliwy posiadacz NSPU wiem co piszę, niby widać i wszystko i ładnie ale ostatecznie g..widać .
    Jak potrzebujesz się pozbyć gotówki a noktowizor jest Ci niezbędny zainwestuj duże pieniądze a będziesz zadowolony.
    A za małe pieniądze o generacji 2 zapomnij.
    Inna sprawa jak niektórzy piszą w swych sklepach generacja +2. Gdzie dalej na tej samej stronie informacja, że +2 jest objęta obrotem specjalnym. A noktowizory +2 w naszym sklepie to tak naprawdę cywilne +2 więc gdzie tu sens. Po prostu to generacja 2. Różnice są tylko w stosunku szumu do sygnału i rozdzielczości fotokatody. Ale są i to widoczne.
  15. # 76
    Potwierdzam co pisali przedmówcy odnośnie NSP-3. Mam coś takiego ale raczej jako eksponat w kolekcji tudzież do obserwacji z daleka wąskiego wycinka terenu. Do ASG raczej się nie nadaje z uwagi na gabaryty, wagę, wąski kąt widzenia, małą głębię ostrości (ostro widać tak od 20-30m i dalej) i brak regulacji dioptryjnej. Poza tym obraz jest specyficzny ("zaszumiony"), charakteryzujący noktowizory z przetwornikiem kaskadowym. Czułość ma bardzo dobrą, jeżeli przetwornik nie jest "prześwietlony" (dużo takich uszkodzonych demobilowych egzemplarzy jest na rynku), to na prawdę światło gwiazd wystarcza do wykrycia poruszającej się sylwetki na 300m. Jeżeli ktoś skusił by się na zakup tego na Allegro, to niech bierze tylko z odbiorem osobistym z możliwością przetestowania go w warunkach dużej ciemności. Wydać kupę kasy na coś, co zapewnia obraz tylko przy pełni księżyca to bez sensu. Pozostaje też kwestaia zasilania - ja oryginalne ogniwa zastąpiłem pakietem 4 akumulatorków Ni-MH wielkości 2/3 R6, z odpowiednio wyprofilowanymi po zgrzaniu blaszkami stykowymi, żeby pasowały do styków w komorze. Po wsadzeniu takiego pakietu należy dołożyć kawałek gąbki celem wypełnienia wolenego miejsca.
    • W2o
    • 2010-12-19 *
    # 77
    Witam po przerwie.
    Potwierdzam, żę PS-2000 ma przetwornik gen2+.
    Potwierdzam też, że można je było dostać za nieduże pieniążki, tak powiedzmy 600-1000pln. (Sam kupiłem parę sztuk :-)
    Niestety, trzeba pisać o tym w czasie przeszłym. bo źródełko - czyli demobil SG- wyschło..
    Słyszałem też, że były PS-2000 w wersji z przetwornikiem gen 1+. z zewnątrz w zasadzie nie do odróżnienia.
    Jeżeli ktoś jest przywiązany do PNW-57E, to można dostać nową małą elektronikę, tak, że po konwersji mogło by to przypominać Fillin'a.
    Ostatnio testowałem Baigish'a 5P (kaskada 2xgen1) i wygląda obiecująco (niecały 1 kg, fajne wzmocnienie, tylko ten kąt widzenia...).
    Gdyby ktoś chciał, to mogę podrzucić zdjęcia z rozbiórki PS-2000.
    A o Yukon'ach zapomnij. Pogadaj z kimkolwiek kto miał choćby PNW-57E i dotykał Yukona.
  16. # 78
    Aż takie złe?
    • W2o
    • 2010-12-19
    # 79
    Zobacz na allegro ile jest aukcji Yukon'ów z opisem "prawie nie używane" i "tylko raz w terenie"
    :-)
    PNW-57E jest urządzeniem klasę wyzej - choć też bez szaleństwa (ale za to ma szeroki kąt widzenia i jest bez powiększenia).
    No i cena...
    Da się zdobyć od 100 pln (za tyle kupiłem mój:-), 350 jest ceną atrakcyjną, 600 pln niedawno uchodziło za cenę normalną i nie było chętnych.
    Poczytaj sobie trochę o noktach i ich generacjach. Nie zawsze np gen2+ jest lepsze od gen2.
    Ta zabawa nie jest tania.
    Zwłaszcza jak oczekiwania n/t noktowizorów powstawały w oparciu o amerykańskie filmy...
    Pozdrawiam.
    PNW -57 A - to zupełnie inna konstrukcja - gen 0 -nie warta zachodu, gdzieś na forum ktoś o tym pisał.
    MW
  17. # 80
    Co do PNW -57 A to wiem.
    Cóż nie lubię amerykańskich filmów i nie wymagam od nokto za taką ceną takich osiągów. PNW-57E wydaje mi się dobry do moich celów. Tyle że zasilanie i jego działanie mnie trochę martwi. Bo jeśli kupię taki i nie będzie działać może być nie ciekawie a jestem zupełnie zielony w kwestii nokto.
    Chciałem coś rosyjskiego ale nigdy nie mam pewności że będzie sprawne.
    Skoro go masz to może wiesz jak stoi sytuacja z zamiennymi częściami i jak z zasięgiem? W lesie do 50m w nocy mi starczy a w terenie otwartym 150m. Oczywiście domyślam się że i tak będę potrzebował doświetlacza. Ale podkreślam że będzie potrzebny przede wszystkim do ASG i będzie wykorzystywany raz na miesiąc głównie do nocnych obserwacji ze stanowisk i raczej z rzadka będzie noszony na głowie choć nie wykluczam próby zamontowania go na hełm. Na pozach zawsze daje punkty lansu ;). Jeśli mógł byś zamieścić zdjęcia i jakąś krótką reckę będę wdzięczny.
    pozdrawiam!
    • W2o
    • 2010-12-21
    # 81
    Z PNW-57E jest taki problem, że kable od przetwornicy i zasilania lubią się plątać i w ASG może to być problem.
    Widziałem rozwiązania polegające na tym, że kable WN były skrócone, a puszka z przetwornicą i zasilaniem "leżały" na obiektywie, ale to trochę nie wygląda...
    Z drugiej strony można wydać 400 pln na nowa miniaturową elektronikę - choć to raczej przerost formy...
    Przetworniki z tego nokto da się zdobyć (czasami) za około 150 - 200 pln. Nowe u Igora są chyba po 400 pln.
    Słyszałem opinie, że koniecznie trzeba przetworniki wymieniać parami.
    Z awarią oryginalnej elektroniki się nie spotkałem - ale może za mało biegałem w terenie.
    Generalnie bezpiecznie jest przyjąć, że z naprawąnoktowizorów jest problem...głownie finansowy :-)
    Co do pomysłow mocowania na głowie, to raczej bym odradzał ze względu na wagę. (nie pamiętam ale to będzie w okolicach 0,8 kg)
    Z oświetlaczami jest taki problem, że zdecydowana większość (poza niewidzialnym IR) emituje również słabą (ale widzialną) czerwoną poświatę.
    Więc pomijacąc kwestię Twojej widoczności w obcych noktach, jest spora szansa że będziesz widoczny także "gołym okiem".
    Co do "zasięgu w nocy"
    50/150m to wcale nie są takie małe wymagania.
    Noc nocy nie jest równa. Czasem są gwiazdy a czasem nie. Bywa że jest księżyc w pełni, a bywa że że mży, ale : w ciemnym lesie nie spodziewaj się za dużo nawet z gen 2. Na obrzeżach lasu - z widokiem na otwartą przestrzeń - będzie ok, jak nie będzie całkowitego zachmurzenia. (to w opcji bez oświetlacza)
    Dodatkowym problemem jest właściwa odległościa okularu nokta od oka ze względu na stosowane okulary ochronne. Możesz mieć niskoprofilowe, ale i tak będzie gorzej niż bez (mniejszy kąt widzenia).
    Jak chcesz, to mogę Ci podrzucić namiary do gościa, który niedawno kupił mojego PNW - też do ASG.
    Dodatkowo musisz jakoś rozwiązać sposób celowania.

    BTW: ma ktoś może przetworniki do ON1x20 - pierwsza wersja, lub chociaż ich oznaczenie?

    Pozdrawiam
  18. # 82
    Poza tym PNW-57E "ostro" widzi gdzieś tak od około 3 - 5m. Więc nie za bardzo nadaje się do biegania, bo nie widać dokładnie co masz akurat pod nogami, w ręku i tuż przed sobą. Sprzęt ten został stworzony do prowadzenia pojazdów mechanicznych w nocy, tam nie patrzysz co masz akurat pod nogami i nie zerkasz na wskaźniki.
    • W2o
    • 2010-12-21
    # 83
    @SP5WCX
    szukam informacji o:
    PNO (data produkcji, zastosowania)
    NSP-3 M - data produkcji, przetwornik
    ON 1x20 - oznaczenie przetwornika

    Pomożecie?
  19. # 84
    Chętnie z nim pogadam. Jeśli możesz dać namiary będę wdzięczny.
    Jeśli chodzi o montowanie go na hełm podpatrzyłem ten patent na forum http://warrior.pl/forum/viewtopic.php?f=64&t=19129
    Jeśli chodzi o wagę to raczej ni będzie problemu z przyzwyczajeniem się przez ostatnie pół roku używałem polskiego blaszaka który waży ok.1kg i z nim latałem. Nokto chcę zamontować na misku (mich2000) więc nie będzie aż tak ciążyć. Prawdopodobnie i tak będzie używany podczas podchodzenia do celu a nie cały czas żeby baterii nie tracić i podczas obserwacji przedpola. Myślę że się nada ale jednak się przyda małą recka bo w necie jest mało. Jeśli chodzi o gogle ta raczej nie ma problemu bo w nocy ćwiczymy z ni się strzelany zresztą mało strzelanek jest organizowanych w nocy.
    Dzięki W2o i sp5wcx za pomoc.
    • W2o
    • 2010-12-21
    # 85
    Znajdź mnie na wmasg'u i napisz na priv.
  20. # 86
    Niestety, nie posiadam takowych informacji, ale zapuszczam wici, może coś się uda ustalić. Odnośnie ON 1x20 to możesz podpytać gościa o nicku "Gringo37" z Alledrogo, on coś takiego kiedyś sprzedawał, może została mu dokumentacja od tego.
    • W2o
    • 2010-12-22
    # 87
    Gringo miał inną - nowszą wersję.
    • WP
    • 2011-01-13
    # 88
    Witam.
    Czy to prawda że noktowizor ps 2000 były gen 1+ i 2+ , jak odróżnić który jest gen 2+ czy są jakieś punkty charakterystyczne ?
    W2o czy posiadasz jeszcze swoje noktowizory ?
    Czy bezpiecznie jest kupić noktowizor nsp 3 przez allegro np na licytacjach które się teraz odbywają ?
    • W2o
    • 2011-01-14
    # 89
    O PS2000 pisałem parę postów wstecz.
    Posiadam zmienną ilośc noktowizorów :-)
    Generalnie:
    gen2 i wyżej - po odłączeniu zasilania, przetwornik robi się NATYCHMIAST ciemny
    gen1 i 1+ - po odłączeniu zasilania, przetwornik jeszcze przez chwilę jest zielony
    Co do bezpieczeństwa na allegro sie nie wypowiem, co do zakupów na odległość też.
    Zawsze jest ryzyko, że kupisz obudowę nokta z ledwo dychającym przetwornikiem.
    Można oczywiście kupować od ludzi którzy mają przyzwoitą opinię, ale musisz pamiętać, że tacy sprzedający też NIE SĄ W STANIE obiektywnie zmierzyć wzmocnienia noktowizora. Mogą co najwyżej sprawdzić czy się włącza, czy też nie....
    Nawet świadomość, że nokto nigdy nie było używane, nie zawsze jest gwarancją jego jakości, bo przetwornik sie zwyczajnie starzeje. Z tego co pamiętam (a pamiętam słabo) - żywotność (gwarantowana przez producenta) określana byla na około 10 lat. Sprawdź kiedy zaprzestano produkcji NSP-3 i masz odpowiedź co do ryzyka.
    Inna sprawa, że znam osoby, które nsp-3 kupiły i bardzo sobie chwaliły.
    Tak czy inaczej powyżej parę osób opisało mankamenty tego nokta.
    Osobiście mając do wyboru ps2000 (nieznanej generacji) vs nsp3 - stawiałbym na ps2000.
    Ale wszystko zależy od oczekiwań i stawianych celów.
    Pozdrawiam
    W20
  21. # 90
    Też przez jakiś czas miałem styczność z PS2000. Dobry sprzęt, tanimi sposobami można go zamontować na szynie ris lub jak kto woli właśnie do obserwacji z hełmu (jeśli ktoś potrafi poruszać się tak żeby nie przewrócić hehe). Nokto wspaniale współpracuje z latarkami IR, testowałem na Surefire + filtr. Do 400m widać wszystko jak w bajce.