• Kategorie

  • Konkurs

    • rusmil.net Konkurs fotograficzny rusmil.net - termin nadsyłania: 02.10.2011
  • Współpracujemy

    • Frontowiec.com
  1. # 751
    Wiadomo kiedy PM przestała korzystać z czarnych mundurów?
    Wiem, że wz 69 jeszcze bywały czarne, ale czy afgan też załapał się na czarną wersję? Czy już wtedy PM przeszła unifikację w kierunku reszty armii?
  2. # 752
    czarny był wzór 1963; Piechota Morska nie używała wzoru 1969; w 1984 zaczął wchodzić kamuflaż-3 kolorowy,potocznie zwany TTSKO,w sporej liczbie odmian kolorystycznych, od bardzo ciemnej zieleni jako podstawa,aż do prawie różowego(nie wiem jaki jest kod koloru,ale tak się go postrzega); w wersji galowej czarne mundury funkcjonują do dziś; pojawiające się czasami czarne "afganki" to wg źródeł rosyjskich ukraińskie mundury dla ochrony); sugeruję po pełniejsze informacje zwrócić się do kol. Saperskiego
  3. # 753
    Panowie mam pytanie jakie jest koszerne oporządzenie dla pulemiotczika z 76 Dywizji Desantowo Szturmowej wchodzącej w skład sił pokojowych w czasie interwencji w Osetii Południowej w 2008 ?
    •  
      Maza
    • 2013-12-17
    # 754
    Strzelam, że smiersz PKM, jeśli chodzi o 76tą.
    http://static.guim.co.uk/sys-images/Media/Pix/pictures/2008/08/12/GeorgiaEPA460.jpg
  4. # 755
    Co to za fotka tzn czy była zrobiona w Gruzji w 2008 bo hełmy lekko nie pasują.
    •  
      Maza
    • 2013-12-17
    # 756
    Gruzja, znalazłem w jednym artykule na temat wojny.
    Poza tym, reszta szpeju pasuje do Gruzji, izlom, kamizelki, smiersze no i jak się nie mylę PKP i AS WAŁ.
  5. # 757
    Wiem, że były na pewno używane Smiersze PKM, ale nie wiem czy akurat przez 76 DDS.
  6. # 758
    Większość zdjęć jakie widziałem to członkowie 76 DDS we florach wz88/03, 6B27 i balistyce 6B23. Oporzadzenie najczęściej nie jest stricte pod PKM/PKP używany jest np. Tarzan. Czy Smiersz PKM jest koszer nie wiem dlatego zadaje pytanie.
  7. # 759
    Wiecie może gdzie można znaleźć pokrowce na hełmy kształtem zbliżone do rosyjskich hełmów typu zsh-1, maska itp.? Ciężko znaleźć coś, co nie jest przeznaczone do blaszanych garnków.

    Czy te pokrowce to wyrób jakieś firmy czy samoróbka?
    http://2.bp.blogspot.com/_ZXrogxDQ7rs/S818oAkSibI/AAAAAAAAACw/LGaBpwB8uOY/s1600/3b.jpg
  8. # 760
    Są pokrowce od SRVV. Jeśli chcesz możemy coś razem zamówić stamtąd :)
    http://www.srvv.org/en/catalog/1290/
    •  
      Igur
    • 2013-12-18
    # 761
    Mało rosyjskie są te kamuflaże :D Nie ma czegoś w kamyszu lub partizanie?
  9. # 762
    Eh ten surpat. Na razie poczekam na to co pokaże Vso. Może będzie coś bardziej "klasycznego".
  10. # 763
    Autor cytatu: IgurMało rosyjskie są te kamuflaże :D Nie ma czegoś w kamyszu lub partizanie?


    Racja,kolega jak widzial u mnie ta kamizele,ktora tutaj Kazik opisywal to myslal ze to customowy marpat;)
    •  
      Igur
    • 2013-12-19 *
    # 764
    Mój kolega pomylił cyfrową florę z cadpatem :D Pewnie nie wiedział, że coś takiego jak cyfrowa flora istnieje :D
    •  
      Maza
    • 2013-12-26 *
    # 765
    Jakie jednostki używały/ją hełmów ZSZ-WW?

    No i kolejne pytanie, czy Gorka nadaje się jako całoroczny mundur?
  11. # 766
    Od 3-4 lat uzywam Gorkę-3 Splaw całorocznie. Pewnie ktoś zarzuci mi ze latem moze być w niej gorąco,zostaje mi wtedy na podciąganie rękawów i pół rozpięta, albo noszę same spodnie od kompletu. Stawiam na solidność i pancerność tego typu umundurowania, podpieram tą tezę tym że porwałem już trochę mundurów także przez bujną roślinność. Aktualnie codziennie do pracy zakładam kurtkę, idealna na warunki zmiennej pogody deszcz-wiatr w anglii.
    Zwykła gorka z kieszeniami przelotowymi jak dla mnie byłaby mniej uniwersalna i porównując materiały z G-3 Splawu byłaby za cienka.
    •  
      Maza
    • 2013-12-26
    # 767
    Dzięki wielkie ;)

    Zastanwiałem się nad mundurowymi spodniami, ewentualnie od jakiegoś maskałatu. Ale jednak zakupie gorkowe spodnie. Górę używam goretexa DPM na cieplejsze dni spróbuje zapolować na Rosyjski sweter wojskowy (ewentualnie Polski jako placeholder).
  12. # 768
    Witam, mam pytanie drodzy rusofile ;) Czy stylizacja na II czeczeńską: flora wz88 + M22 tarzan w oliwce lub liesie + AKS-74 będzie wielkim grzechem ? ;)
    •  
      Maza
    • 2013-12-31
    # 769
    AKS-74 w drewnie czy w polamidzie czy plastiku? ;D
  13. # 770
    Mam do dyspozycji drewno i czarny cymowski plastik :p
    •  
      Maza
    • 2013-12-31
    # 771
    Nie widzę przeciwwskazań. Jeśli założysz plastiki ;)
    Tym bardziej jeśli to stylizacja.
  14. # 772
    Rozumiem, że drewna są mało koszerne? ;)
    •  
      Maza
    • 2013-12-31
    # 773
    Nie to, że nie koszerne. Ale z drugiej Wojny Czeczeńskiej raczej plastiki/ polamidy (śliwki) były bardziej spotykane. ;)
  15. # 774
    Ok, dziękuję za odpowiedź ;)
  16. # 775
    Kowal skąd jesteś ? widzę ze wyposażenie prawie takie same jak moje ;)
  17. # 776
    Małopolska ;) Chrzanów i tymczasowo Tarnów :)

    Mam pytanie, czy wiadomo coś o bardziej masowym użyciu kamizelki Jegier? Ponoć była widywana w Gruzji. Ma ktoś jakieś opinię odnośnie użytkowania?

    Szczęśliwego Nowego Roku ! ;)
  18. # 777
    Pomocy :)
    Czy ktoś ma jakieś sensowne porady jak powinien być ułożony współczesny armijny beret? I jak to w praktyce zrobić?

    Moczyć? Prasować? Podszywać? :)

    Wiem że pytanie jest debilne ale wolę dopytać niż zrobić jakąś głupotę :)
  19. # 778
    Mój znajomy wypróbował TEN sposób, pominął punkt z wycinaniem podszewki. Beret po takim formowaniu wygląda bardzo dobrze. Nie stwierdzono żadnych uszkodzeń ;)
  20. # 779
    Ja swojego desantowego robiłem tak:
    1. Maczasz porządnie w bardzo ciepłej wodzie
    2. Na rozłożonym ręczniku składasz na pół
    3. Składasz w ręczniku i powoli wyżymasz
    4. Nakładasz na głowę, układasz (przy filcowych trzeba uważać, żeby nie trzeć za mocno - robią się farfocle)
    5. Czekasz z ułożonym, aż wyschnie.
    Efekt końcowy wygląda tak:

    Załączniki:

    • pc172434.jpg
    • pc172433.jpg
  21. # 780
    Ad punkt 4 - maszynka jednorazowa do golenia :D

    Załączniki:

    • beret.jpg