Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

* więcej o AK-200: AK-200 - pierwsze informacjeNowy AK z Iżewska

Zacznijmy od chyba najciekawszej nowości na temat AK-12 - ma on bowiem być produkowany w szeregu różnych kalibrów, zaczynając od "standardowych", czyli 5,45x39mm, 7,62x39mm, 5,56x45mm, ale także w wersji 7,62x51mm. Karabin korzystający z tego ostatniego będzie specjalnie wzmocniony, aby podołać tak silnej amunicji. Dodatkowo różne źródła wspominają o wersji na w miarę nową amunicję pośrednią 6.5x39mm Grendel.

 

Z bardziej szczegółowych różnic warto wspomnieć o:

 1. Nowe urządzenie wylotowe, dzięki nowemu rozmiarowi (22mm) pozwala na korzystanie z licznych zachodnich granatów nasadkowych.
 2. Licznych szynach Mil-STD-1913 Picatinny, m.in. na pokrywie zamka, osłonie rury gazowej, chwycie przednim oraz samym kolanku gazowym.
 3. Chwyt przedni może zostać wymieniony na zwykły ("gładki"), ale nie jest powiedziane, czy stare chwyty będą pasować do nowego karabinka. Ewentualna wymiana chwytu miałaby na celu umożliwić zamontowanie standardowych rosyjskich granatników podwieszanych (GP-25, GP-30 itp.)
 4. Pokrywa komory zamkowej montowana jest na zawiasie i zwalniana prawdopodobnie przy pomocy dźwigni znajdującej się za selektorem ognia / bezpiecznikiem - po prawej stronie komory zamkowej.
 5. Dzięki usztywnieniu pokrywy komory zamkowej (pewniejszym jej zamocowaniu) możliwe było przesunięcie szczerbinki na sam jej tył.
 6. Zastosowano nowy typ kolby, która ma być składana na bok, jak i ma mieć regulowaną długość.
 7. Nowy selektor ognia / bezpiecznik jest umieszczony po obu stronach komory zamkowej, co ułatwi korzystanie z broni osobom leworęcznym. Dodatkowo zmiana jego położenia jest możliwa przy użyciu samego kciuka. Na zdjęciach widać cztery pozycje selektora: automat, 3 strzałowa seria, pojedynczy, zabezpieczony.
 8. Dźwignia suwadła ma być odczepiana i ma być możliwe jej zamocowanie z lewej strony broni.
 9. Dźwignia zwalniania magazynka posiada przycisk z boku, ale obecnie trudno się domyślić, czy służy on do zwalniania magazynka palcem wskazującym, czy też nie.

 

Aktualizacja: 2012-02-19

W sieci pojawił się nowy filmik, na którym przedstawiciele IżMasz prezentują AK-12 prasie:

 

Warto zauważyć, że w nowych materiałach wyraźnie widać, że możliwy jest montaż granatnika nawet przy chwycie przednim z szynami Picatinny.

W materiale filmowym dziennikarze nawiązują do porównania sprzętu zachodniego (Niemiec, Izraela i USA) ze sprzętem używanym w Armii FR w 2012 roku, gdzie rzekomo sprzęt rosyjski "wygrał" z kretesem. Niestety z materiału filmowego, który jest dostępny na temat tego porównania trudno powiedzieć, by miało ono dużo sensu. Z resztą wystarczy wspomnieć, że przy porównywaniu karabinków wykorzystano po stronie amerykańskiej jeden ze starszych modeli M16, który już dawno wycofano z użycia.

 


Źródła:

 1. hyperprapor.blogspot.com
 2. www.ntv.ru
 3. world.guns.ru
 4. izhlife.ru
AK-12: Iżewsk prezentuje nowego "kałacha"
AK-12: Iżewsk prezentuje nowego "kałacha"
AK-12: Iżewsk prezentuje nowego "kałacha"
AK-12: Iżewsk prezentuje nowego "kałacha"
AK-12: Iżewsk prezentuje nowego "kałacha"
AK-12: Iżewsk prezentuje nowego "kałacha"
AK-12: Iżewsk prezentuje nowego "kałacha"
AK-12: Iżewsk prezentuje nowego "kałacha"

Komentarze

zxmarek@ : 11/06/2013 14:23:16
Zaraz sobie kupie takie ze dwa jak tylko się pojawią u mnie na rynku.
jawny83@ : 07/03/2013 13:33:56
Pokrywa zamka w kształcie wieka od trumny.
kamil6232@ : 07/09/2012 20:10:12
no i co że źle wygląda ale jest lepszy od tych amerykańskich plastikowych gratów
agrypa@ : 20/04/2012 21:30:07
poczekamy zobaczymy (jak to strzela, jakie celne, itp.), a nuż jest to b.dobre . kazik w broni strzeleckiej nie chodzi o to aby była piękna tylko funkcjonalna i użyteczna

Jak wprowadzali AK-47 też był wrzask brzytkie, niefunkcjonalne, po co to komu Garand, lee- enfild się sprawdza
kazik : 27/01/2012 10:53:47
Osobom zainteresowanym tematem polecam: http://altair.com.pl/start-7367
"Nieco" bardziej profesjonalny tekst ;-) i parę dodatkowych zdjęć.
nore@ : 26/01/2012 23:15:46
Plus takie "sczególiki" jak wyważenie konstrukcji AK-12 do prowadzenia ognia z jednej reki (czyżby echa Arnie Terminatora?), wymienna lufa, mozliwość zasilania z magazynków pudełkowych po 30 i 60 nab. oraz bębnowego na 95 nab. No ale to wszystko teoria, skoro w magazynach leży ok. 17 mln sztuk starszego AK-74, a wojsko nie może kupować broni od "Iżmaszu" (firma po ogłoszeniu bankructwa, w trakcie reorganizacji pod nowym "naczalstwem")
kazik : 26/01/2012 07:40:13
Gdyby był ładny to ludzie od razu by powiedzieli, że wygląda jak SCAR/eMka/SIG (niepotrzebne skreślić). A tak masz coś, co przypomina raczej rekwizyt z filmu sajens-fikszyn z lat 80tych. ;)
Kamil : 25/01/2012 23:52:44
To doprawdy niesamowite, ale oni za każdym razem są w stanie zrobić coś jeszcze brzydszego niż ostatnio! Ale jestem pod wrażeniem, że po tylu modyfikacjach doszli w końcu że nalezy zmienić Najmniej_Ergonomiczny_Selektor_W_Dziejach.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

 • AKS-74N VFC

  AKS-74 jest jedną z odmian AK-74 (wprowadzonego do uzbrojenia Armii Radzieckiej w 1976 r.). Od "regularnej" wersji różni go składana ramowa kolba (stąd S). Swój chrzest bojowy broń ta przeszła ta 3 lata później (1979) podczas trwającej całą dekadę wojny w Afganistanie. Do dzisiaj jest używana w Federacji Rosyjskiej i niektórych byłych republikach radzieckich.

  Więcej »
 • Nowy AK z Iżewska

  Na blogu The Firearms Blog pojawił się wpis ze zdjęciami najnowszego AK produkcji Iżmasz. Opisane zmiany są głównie kosmetyczne (o zmianach wewnętrznych nie ma nic napisane), aczkolwiek mamy doczynienia z mała rewolucją oraz, w pewnym stopniu, zerwaniem z paroma standardami konstrukcyjnymi dotychczasowych AK.

  Więcej »
 • APS Gletcher / АПС Gletcher

  Wśród airsoftowej braci panuje zdecydowany niedosyt replik rosyjskich pistoletów. Oprócz kilku modeli Makarowa – jedynie w wersjach ze stałym zamkiem, wybór jest praktycznie znikomy. Na rynku pojawił się nowy gracz: firma Gletcher, która swoje wyroby skierowała głównie na rynek rosyjski. Szczególnie ciekawe wydają się jej dwa produkty: APS oraz Grach. W poniższym artykule przedstawię jedną z czterech wersji repliki pistoletu Stieczkina oferowanych przez Gletchera: APS-A, czyli wersja 6mm Airsoft GBB.

  Więcej »