Ostatnio na rynku pojawiło się bardzo dużo magazynków z bakelitu oraz poliamidu do AK-74. Wiele osób zakupione magazynki chciałoby dostosować do swoich replik airsoftowych, ponieważ magazynki oferowane przez producentów tychże replik zazwyczaj prezentują bardzo kiepski poziom wykonania (szczególnie magazynków bakelitowych). W poniższym tekście przedstawiamy instrukcje krok po kroku, jak wykonać taką operację.

Przerabianie magazynków na potrzeby ASG

Poniższy tekst jest napisany na bazie własnych doświadczeń z przerabianiem magazynków do AK-74 w celu dopasowania wnętrzności z magazynków airsoftowych. Warto jednak zauważyć, że sam proces prawdopodobnie jest bardzo podobny także przy innych magazynkach broni (i replik) z rodziny AK (AKM, RPK, RPK-74 itp.) dlatego bez problemu można sie nim sugerować podczas pracy z innymi magazynkami (z ewentualnymi małymi poprawkami).

Przed rozpoczęciem pracy będziemy potrzebowali następujących rzeczy:

  • magazynka "ostrego" do AK-74 lub podobnego - aby dowiedzieć się jakie tak na prawdę mamy opcje polecamy lekturę innego artykułu: Magazynki do AK-74 i pochodnych
  • magazynka do AK-74 w wersji airsoftowej / ASG - tutaj sprawa jest nieco skomplikowana, bo wybór jest duży. Jeśli decydujemy się na magazynek typu mid-cap lub low-cap konieczny jest wybór magazynka, który:
    • ma odpowiednią długość - odpowiadającą długości magazynka prawdziwego. Niektórzy producenci akcesoriów airsoftowych bowiem produkują magazynki zbyt długie, które po prostu się nie zmieszczą wewnątrz magazynka do AK-74. Długość porównujemy patrząc na to ile danego magazynka wystaje z komory zamkowej (po jego wsadzeniu).
    • jest "rozbieralny" - na rynku obecne są bardzo tanie magazynki, z których nie da się wyjąć "wnętrza" ze "skorupy" (ze względu na konstrukcję) - niestety taki magazynek nie nada się do przerobienia. W związku z czym np. bardzo popularne magazynki firmy MAG odpadają.
    Magazynki (do replik AK-74) następujących firm spełniają oba powyższe kryteria: G&P, VFC i prawdopodobnie P&J oraz Element. Jednak różni użytkownicy mają różne z nimi doświadczenia, w związku z czym nie sposób wskazać "najlepszy" magazynek spośród nich - ostateczny wybór musi podjąć końcowy użytkownik.
    Zasada ta nie dotyczy magazynków typu high-cap (hi-cap), które w razie potrzeby powinno się bez większych problemu dać skrócić (skracając kanalik podający kulki).
  • brzeszczot do metalu lub szlifierkę kątową,
  • pilnika do metalu lub drewna - byleby miał duże ząbki,
  • kombinerek.

Po zebraniu narzędzi destrukcji (i elementów, które tej destrukcji będą podlegać) możemy zabrać się do pracy...

 

Instrukcja krok po kroku

Najpierw zdejmujemy dolną blaszkę z magazynka "ostrego" i łapiemy sprężynę, która z niego wystrzeliwuje (oby nie w twarz!). Sprężyny wraz z dolną końcówką nie wyrzucamy - przyda się jeszcze.

Teraz przed nami najważniejsza i zarazem najtrudniejsza część, czyli ucięcie górnej części magazynka, który właśnie rozebraliśmy.

 

Piłowanie magazynka oryginalnego

Najlepiej zrobić to w następujący sposób (a przynajmniej ja tak robię):

  • Z tyłu magazynka - odmierzamy ~15mm od góry i robimy poziomą kreskę.
  • Z przodu magazynka - odmierzamy ~6mm od góry i robimy poziomą kreskę.
    Ważne:
    metalowy element z przodu magazynka - czyli nie ten co trzymany jest przez zatrzask, a ten co wchodzi w komorę zamkową - był wysokości ~4.5mm.
  • Bierzemy plastikowy magazynek (ten od repliki) o dobrej długości (czyli G&P, VFC, P&J lub Element) i przykładamy go do góry nogami do magazynka "ostrego", zaznaczamy pionową kreską miejsce gdzie w plastikowym kończy się zgrubienie udające przedni zaczep od metalowy magazynków od AK, i zaczyna być widoczny wkład magazynka.
  • Jak już mamy wymierzone to brzeszczot (lub szlifierka kątowa) w rękę i piłujemy nad zaznaczonymi poziomymi kreskami. Przy brzeszczocie trochę to zajmie bo magazynek posiada liczne wzmocnienia z metalu.
  • Po odpiłowaniu zaznaczonych fragmentów sprawdzamy czy magazynek wchodzi do gniazda od repliki. Jego tył będzie latał i przez to cały magazynek będzie się dawał przechylać na boki.

 

Dopasowywanie wkładu od magazynka airsoftowego

Teraz pora na najnudniejszą część, czyli przystosowanie bakelitu na wkład airsoftowy. Jest kilka sposobów na to - możemy ścierać tylko plastikowy wkład, możemy ścierać tylko bakelit albo po trochu obu.

Ja robiłem ostatnim sposobem czyli trochę tego i tamtego.

  1. Bierzemy pilnik w łapę i piłujemy wnętrze magazynka "ostrego" - piłujemy tylko zwężenie w przedniej części magazynka, tak by ścianki miały 1.5 - 2mm, na całej długości.
  2. Jak się znudzi - to piłujemy fragment plastikowego wkładu, który tam będzie wchodził  - proponuję przed tym zabiegiem wykręcić śrubki które tam się znajdują (aby ich nie uszkodzić), potem będzie można je z powrotem wkręcić.

Co jakiś czas sprawdzamy czy wkład wchodzi do skorupy. Powinien wchodzić z oporem, bo tylko ten opór będzie go trzymać na miejscu.

Jak już wkład będzie w całości wchodził do przygotowanej wcześniej "skorupy" - to będziemy musieli uciąć trochę z przodu  i z tyłu plastikowego magazynka. Z przodu aby w całości wszedł, a z tyłu w znajduje się swego rodzaju zgrubienie (przynajmniej w magazynkach G&P oraz VFC), które trzeba wyrównać.

Jak już wszystko pasuje, to  wsadzasz magazynek z włożonym wkładem w gniazdo i patrzymy czy wszystko gra. Jeśli nie, lub wchodzi bardzo ciężko - to spiłowujemy. Jeśli wchodzi ciężko - lepiej jest zostawić, kiedyś się wyrobi. Musimy natomiast unikać luzów w pionie, gdyż magazynek może wtedy nie podawać poprawnie kulek (będzie wymagał ręcznego dociskania).

 

Stopka i jej okolice

Sprężynę, którą wyjmowaliśmy z "ostrego" magazynka na początku ucinamy - starczą do tego kombinerki, gdyż nie jest ona jakoś super wytrzymała.

Wysoką prostą blaszkę z dolnego "elementu", przymocowanego do sprężyny, zaginamy lub odcinamy. W tym momencie możemy z wkładu airsoftowego usunąć plastikową "końcówkę", która w magazynku airsoftowym służyłaby do utrzymaniu stopki na miejscu. Można to wykonać albo przy pomocy brzeszczotu albo kombinerek.

Nam do trzymania stopki będzie służyć element, który wcześniej zostawiliśmy sobie z oryginalnego magazynka.

 

Ogólne porady

Warto całe to piłowanie i ścieranie - robić nad kartonikiem czy innym pojemnikiem - pył jaki powstaje przy ścieraniu np. bakelitu jest żółty i do wszystkiego się lepi na potęgę.

I tradycyjna rada domowego majsterkowicza - lepiej ścierać pilnikiem niż uciąć za dużo!

Miłego piłowania.

Przerabianie magazynków na potrzeby ASG
Przerabianie magazynków na potrzeby ASG
Przerabianie magazynków na potrzeby ASG

Komentarze

marcin_kapala@ : 25/06/2012 10:55:03
5,45
Kacperix : 22/06/2012 19:48:45
@kapalek 7,62 czy 5,45?
Ogólnie dobrze przerabia się magazynki, które nie mają blokady kulek od strony zatrzasku magazynka.
kapalek : 22/06/2012 07:47:09
własnie przerobiłem magazynekmid cap od P&J bardzo dobra baza do przeróbki, jest mało szlifowania a mag nie gibie sie poźniej w gnieździe:)
kazik : 16/03/2011 21:23:21
Sam tego nie robiłem, ale na pewno się da.
przemyslaw_dabrowski@ : 15/03/2011 11:23:59
A czy ktoś z was próbował tego z magazynkami od AK47
Potfur : 12/05/2010 13:25:17
Bo to jest ten opis, okraszony lepszymi zdjęciami i zredagowany przez Kazika.
Kamil : 11/05/2010 23:47:40
Dawno temu przerabiałem magi przy pomocy potfornej instrukcji i wyszło bardzo dobrze :)
pawelec : 11/05/2010 06:54:27
Świetna robota, ja już mam w planach adaptację ostrych bakelitów do mojego VFC :).
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • AK-74M ICS

    Oczekiwania na "strzelającą" replikę ASG karabinu AK-74 były bardzo długie. Jednak gdy w końcu jeden z wiodących producentów postanowił ją wydać, okazało się, że konkurencja ma podobne plany. I w ten sposób w przeciągu niecałego półrocza na rynku pojawiły się trzy repliki, trzech producentów - SLR105A1 (CA), AK-103 (G&G), oraz AK-74M (ICS). Poniższy opis dotyczy ostatniej ze wspomnianych replik. Dotyczy on pierwszej serii produkcyjnej - co oznacza, że obecnie sprzedawane ICS AK-74M zapewne się różnią od tutaj opisanej. W końcu od czasu premiery tej serii (2006r.!) mineło już nieco czasu .

    Więcej »
  • Magazynki do AK-74 i pochodnych

    Rynek ASG jest obecnie zasypany różnej maści magazynkami do AK z serii 74. W tym tekście postaram się przybliżyć detale konstrukcyjne rosyjskich magazynków dedykowanych do broni palnej, co pozwoli Wam bardziej krytycznym okiem ocenić to, co proponują nam producenci ASG.

    Więcej »
  • E&L AK-105

    Firma E&L jest nowym graczem na rynku, o którym bardzo dużo można ostatnio usłyszeć, m.in. za sprawą GF. Jest to drugi ,po RealSwordzie producent z kontynentalnych Chin, który wszedł na rynek produkcji airsoftowych replik mających trafić na wyższe półki. Jak E&L wyszła ich pierwsza seria replik i jak ma się ona do egzemplarzy przedprodukcyjnych? Zaraz się o tym przekonamy.

    Więcej »