Magazynki do AK-74 i pochodnych
- Autor: kazik
- 14/11/2009
- Tagi: broń, magazynek,
- Komentarze: 16
Rynek ASG jest obecnie zasypany różnej maści magazynkami do AK z serii 74. W tym tekście postaram się przybliżyć detale konstrukcyjne rosyjskich magazynków dedykowanych do broni palnej, co pozwoli Wam bardziej krytycznym okiem ocenić to, co proponują nam producenci ASG.
Magazynki do AK-74
Wraz z wyprodukowaniem AK-74 musiał pojawić się nowy magazynek dostosowany do nowej amunicji 5,45x39mm. Nowe magazynki miały zauważalnie mniejszy "łuk" niż magazynki dedykowane dla 7,62x39mm. Podobnie jak magazynki 7,62 produkowane w tamtym okresie, magazynki do AK-74 były produkowane z bakelitu, w charakterystycznym "pomarańczowym" wariancie.
Magazynki z poliamidu, o kolorze śliwki, rozpoczęto produkować od momentu wprowadzenia tego materiału do pozostałych elementów wykończenia karabinków AK-74, czyli mniej więcej już od 1984r. Co oczywiście nie oznacza, że od razu w tym roku pojawiły się w rękach żołnierzy.
Nowy poliamid w magazynkach, koloru czarnego, pojawił się po roku 1989, kiedy rozpoczęto produkcję "w pełni czarnych" wariantów AK-74.
Producenci
Jedynie trzech rosyjskich producentów produkowało magazynki do AK i pochodnych. Należą do nich:
- Iżewski Zakład Budowy Maszyn (Iżmasz),
- fabryka w Tule,
- fabryka Mołot w Kirowie,
Modele magazynków
Magazynki poszczególnych producentów raczej nie różnią się konstrukcyjnie. Jedyne różnice, jakie mogą wynikać, to fakt produkcji konkretnego modelu magazynka jedynie w danej fabryce. Np. jedynie Mołot produkuje magazynki na 45 naboi (kiedyś z bakelitu, później poliamidowe), a Iżmasz jako jedyny produkuje poliamidowe, czarne magazynki na 30 oraz 60 naboi.
30 nabojowy, dwurzędowy magazynek (AK-74)
"Trzydziestki" to najpopularniejsza pojemność magazynka. Magazynki w tym wariancie występowały we wszystkich trzech kolorach ("bakelit", śliwka, czarny) i były produkowane na przestrzeni lat w ogromnych ilościach. Producentami tych magazynków w Rosji są dwie fabryki: Iżmasz (magazynki oznaczone strzałką w trójkącie) lub fabryka z Tule (gwiazda). Ta druga jednak wyprodukowała zdecydowanie mniej broni oraz magazynków w danym okresie. Dlatego też na rynku popularniejsze są magazynki Iżmasz.
Pomimo tego, że niektórym bakelitowym magazynkom może już "stuknąć" prawie 30 lat w kalendarzu (!), to dalej widać je w użyciu pośród przeróżnych służb mundurowych (i nie tylko).
Pierwsze serie produkcyjne magazynków bakelitowych były ponoć w całości pokryte czarną - antykorozyjną farbą mającą na celu konserwację wystających elementów metalowych. Ponieważ na farbie tej znajdowały się pieczątki odbioru / jakości, to sugeruje to fakt, że były one malowane jeszcze w fabryce. Ze względu na znikomą ilość tak pomalowanych magazynków można zgadywać, że proceder ten został szybko ograniczony do malowania jedynie krytycznych elementów magazynka - prawdopodobnie ze względu na koszta (po co marnować tyle farby?).
Na naszym rynku, ze względu na bliskie sąsiedztwo z Republiką Niemiec, dosyć często można zauważyć magazynki bakelitowe produkcji DDR. Od magazynków produkcji rosyjskiej / radzieckiej różnią się one jedynie brakiem oznaczenia fabryki obok stopki oraz ponoć nieco innym odcieniem bakelitu. W zamian za to - są dostępne w o wiele przystępniejszych cenach.
Magazynki późniejszej produkcji, od magazynków bakelitowych, różnią się (poza materiałem wykonania) przede wszystkim obecnością wzmocnień w przedniej części magazynka, pod postacią tak zwanych "żeberek". Żeberka występują zarówno z przodu (11 par lub, rzadziej, 10 par) jak i z tyłu (8 par), przy czym z tyłu są raczej w śladowej formie. Dodatkowo z poliamidu na wysokości numeru formy oraz oznaczeń fabryki wystają delikatnie trzy metalowe wzmocnienia, których nie ma przy magazynkach bakelitowych. Istnieje także delikatna różnica w stopkach magazynka dla magazynków bakelitowych oraz poliamidowych - aczkolwiek trudno powiedzieć, kiedy ta zmiana została wprowadzona (czy razem ze zmianą materiału, czy tez przy innej okazji).
Sam kolor śliwkowy poliamidu nie ma jednego, konkretnego i absolutnie poprawnego "odcienia". W zależności od wielu czynników (seria produkcyjna, fabryka, stan magazynka itd.) dany kolor może być na pograniczu brązu (z jednej strony) lub czarnego (z drugiej). Dodatkowo ponoć w pewnym okresie produkcji powrócono do mniej gospodarnego procesu produkcji z użyciem anty-korozyjnej farby, co jeszcze bardziej utrudnia ustalenie konkretnego odcienia danego magazynka.
Warto zauważyć, że obecnie jedynymi produkowanymi są magazynki z czarnego poliamidu. Wbrew pozorom jest je jednak nieco trudno odróżnić od magazynków śliwkowych, które także są w stanie przyjąć bardzo ciemne odcienie. Poniżej przedstawiam parę cech, które pozwolą z pewnym prawdopodobieństwem określić, czy dany magazynek jest czarny, czy tez śliwkowy.
- Faktura materiału - magazynki najnowszej produkcji w przeciwieństwie do starszych (zarówno czarnych jak i śliwkowych) posiadają dosyć "chropowatą" fakturę. Zazwyczaj ta cecha idzie w parze z nieco jaśniejszym (szarawym) odcieniem poliamidu.
- Wzmocnienia na bokach - magazynki z czarnego poliamidu bardzo rzadko posiadają wystające wzmocnienia na bokach magazynka (na wysokości oznaczeń fabryki lub numeru formy). Nie jest to jednak cecha unikalna, gdyż magazynki z poliamidu ślikowego także czasami mają je niewidoczne lub pojawiają się one przy magazynkach czarnych, aczkolwiek takie przypadki nie są zbyt częste.
- Dziura w stopce - magazynki nowszej produkcji zdają się mieć małą dziurę w wystającym ze stopki fragmencie magazynka. Obecnie nie jestem w stanie stwierdzić, czy jest to cecha unikalna dla magazynków z czarnego poliamidu.
- Okrągłe wgłebienie na szczękach magazynka - magazynki nowszej produkcji posiadają drobne, okrągłe wgłebienie po bokach szczęk magazynka, na ich tyle. Tak przy poprzednich 2 cechach nie jestem w stanie stwierdzić, czy jest to cecha unikalna dla magazynków z czarnego poliamidu, ale jest to raczej wątpliwe.
Jak widać dużo tutaj niewiadomych, zgadywania i przypuszczeń. Tak na prawdę jedynym w 100% pewnym sposobem na sprawdzenie czy dany magazynek jest z poliamidu czarnego, czy też śliwkowego jest... jego nadpiłowanie. Jeśli opiłki poliamidu będą koloru "różowego", to znaczy, że dany magazynek jest śliwkowy. Jeśli ktoś jest zdecyduje się na taki krok z magazynkiem ze swojej kolekcji, to polecam to wykonać na fragmencie poliamidu znajdującym się na dolę wnętrza magazynka - dzięki temu magazynek nie będzie posiadał żadnych widocznych uszkodzeń.
Waga pustego, bakelitowego magazynka produkcji fabryki w Iżewsku: 0,236kg
Waga pustego, poliamidowego magazynka produkcji fabryki w Iżewsku (kolor śliwkowy): 0,231kg
45 nabojowy, dwurzędowy magazynek (RPK-74)
Wraz z powstaniem pierwszego wariantu RPK-74 stworzono dla niego nowy magazynek o pojemności 45 naboi. Podobnie jak inne magazynki produkowane w tamtym czasie był on wykonany z bakelitu.
Podobnie jak przy "trzydziestkach" kolejne wersje magazynków (wykonane z poliamidu koloru śliwkowego i czarnego) różniły się już konstrukcyjnie od bakelitowych. Tak samo jak magazynki o mniejszej pojemności uzyskały one wzmocnienia pod postacią "żeberek" - jednak tutaj "żeberka" są o wiele bardziej widoczne i bardziej liczne (co wynika z długości magazynka). W sumie jest ich 37 par.
Magazynki produkcji fabryki Mołot posiadają oznaczenie pod postacią tarczy wraz z osadzoną w niej gwiazdą. Bardzo rzadko zdarza się, aby wspomniana tarcza występowała w połączeniu z dodatkowym okręgiem.
60 nabojowy, czterorzędowy magazynek - 6Ł31 (6Л31)
Od już paru lat było słychać wzmianki o nowym magazynku do AK-74 i pochodnych produkcji fabryki w Iżewsku. Magazynek ten ostatecznie został przyjęty do uzbrojenia wojska i uzyskał indeks 6Ł31 (6Л31). Nie wiadomo jednak czy został zakupiony przez samo wojsko, natomiast w roku 2006 partia tych magazynków została zakupiona przez WW MSW.
"Niestety w eksploatacji okazał się być projektem nieudanym, który wymaga dopracowania. Lekkie uderzenie dnem magazynka w dowolną powierzchnię powodowało zacięcia, naboje blokowały donośnik (jak jest to widoczne na ostatnim zdjęciu), ustawiały się pionowo i broń przestawała strzelać." - Remigiusz Wilk
Waga magazynka niezaładowanego: 0,315kg
Waga załadowanego do pełna: 0,956kg
Inne pojemności
Oprócz pojemności przedstawionych powyżej (30, 45, 60) spotyka się także magazynki o mniejszej pojemności. Istnieje produkcja magazynków przeznaczonych na rynek cywilny o pojemności od 5 do 10 naboi. Dodatkowo bardzo sporadycznie można spotkać, prawdopodobnie, polowe modyfikacje zwykłych 30 nabojowych magazynków - redukujących ich pojemność do ok 20 nabojów. Przykładem takich magazynków może być np. egzemplarz AKS-74UB w z muzeum broni w Sankt Petersburgu oraz zaprezentowany w filmie instruktażowym "Rosyjski Specnaz: Sztuka snajpera" (Спецназ России: Искусство Снайпера).
Detale, a większość airsoftowych magazynków
Przedni zaczep
W airsoftowych magazynkach wygląda on jak zaczep od magazynków metalowych do AK (ale wykonany jest oczywiście z plastiku). W magazynkach do AK-74 z bakelitu oraz poliamidu zaczep ten jest płaski i nie odstaje od skorupy magazynka. Można spróbować to oszlifować, ale zależnie od wykonania magazynek może zacząć się nieco kiwać w gnieździe. Dodatkowo jest to jedna z najczęściej ulegających uszkodzeniom części w plastikowych magazynkach, w związku z czym lepiej działać w tamtym miejscu z umiarem
Farba antykorozyjna
Repliki magazynków bakelitowych nie posiadają (niestety) żadnych elementów, które mogłyby udawać zabezpieczenia farbą antykorozyjną, w związku z czym konieczne byłoby ich samodzielne wykonanie.
Wcięcie na łódkę
Każdy wojskowy wariant magazynka do AK-74 musi posiadać wcięcie pozwalające na skorzystanie z tak zwanych "łódek", które umożliwiają szybkie załadowanie magazynka. Niestety element ten nie został odwzorowany w magazynkach do ASG, które widziałem, w związku z czym trzeba go wykonać samemu. Ale do jego wykonania prawdę mówiąc wystarczy rozgrzany gwóźdź, gdyż nie jest to jakoś szczególnie skomplikowany element.
Numer formy
Po lewej stronie magazynka (patrząc od jego tyłu) przy stopce znajduje się numer formy, w której dany magazynek został wykonany. Niestety jest to element, który raczej trudno wykonać. Najwyższym numerem formy, jaki widziałem to 149 (Iżewski bakelit), a najniższy to 1 ;-) (Iżewski śliwkowy poliamid).
Znaczek fabryki
Niestety niewielu producentów sili się, aby wykonać oznaczenia na magazynkach określające zakład produkcji danego magazynka. Niestety, gdyż podobnie jak przy numerach formy trudno jest dany element wykonać w warunkach chałupniczych (jeśli w ogóle jest to możliwe).
Dziura w tyłku
Wszystkie magazynki 30tki i 45tki rosyjskiej produkcji posiadają dziurę z tyłu magazynka. Jeśli nie biegamy z "hicapem" to zawsze można ją wykonać rozgrzanym gwoździem.
Pieczątki odbioru
Prawdziwe magazynki zazwyczaj posiadają szereg pieczątek odbioru / jakości. W zależności od okresu produkcji wykonane są albo czymś na kształt czarnego tuszu (magazynki bakelitowe), albo białą lub srebrną farbą (magazynki późniejsze).
Dodatkowe źródła informacji:
- Tantal.guns.ru,
- Mark A. Welter/the Shooter Gallery (A Guide to 5.45x39 Kalashnikov Magazine Types),
- Remigiusz Wilk,
- Talk.guns.ru.
Zdjęcia:
- Własne,
- Mark A. Welter/the Shooter Gallery (A Guide to 5.45x39 Kalashnikov Magazine Types),
- Remigiusz Wilk,
- Karden / Photoshooter,
- Talk.guns.ru,
- Izhmash.ru,
- Stottman,
- Guns Gallery,
- Desantnik (red-alliance.net),
- Shoru (red-alliance.net).
http://i1184.photobucket.com/albums/z336/USN-Riverine/DSC00515.jpg
http://i1184.photobucket.com/albums/z336/USN-Riverine/DSC00517.jpg
http://i1184.photobucket.com/albums/z336/USN-Riverine/DSC00520.jpg
Sama krzywizna magazynków wygląda na identyczną jak w 30 nabojowych.
I mam pytanko, ma może ktoś z Was więcej informacji o skróconym magazynku do AK-74?
(W temacie magazynek ze zdjęcia z muzeum w Sankt-Petersburgu?)
Prawdę mówiąc nie wiem czemu jest aż tyle tych pieczątek i co one oznaczają. Jak chcesz je sobie zrobić to polecałbym "M" w prostokącie i OTK (te chyba występują najczęściej).
Nie, nigdy nie widziałem pomalowanego na czarno bakelitowego magazynka do RPK-74.
Chyba sobie jednego Bakelitka strzelę na czarno. Tylko muszę zastanowić się nad stemplem odbioru.
1) Jak to właściwie z nimi jest? Ile średnio jest ich na magazynku i czemu jest tak dużo różnych?
Każdy magazyn/jednostka ma swój stempel? "
2) Do tego dodam pytanie: Czy zdarzały się magazynki do RPK74 malowane na czarno?
Często zdarzało się malowanie Bakelitów na czarno?