Rynek ASG jest obecnie zasypany różnej maści magazynkami do AK z serii 74. W tym tekście postaram się przybliżyć detale konstrukcyjne rosyjskich magazynków dedykowanych do broni palnej, co pozwoli Wam bardziej krytycznym okiem ocenić to, co proponują nam producenci ASG.

Magazynki do AK-74

Wraz z wyprodukowaniem AK-74 musiał pojawić się nowy magazynek dostosowany do nowej amunicji 5,45x39mm. Nowe magazynki miały zauważalnie mniejszy "łuk" niż magazynki dedykowane dla 7,62x39mm. Podobnie jak magazynki 7,62 produkowane w tamtym okresie, magazynki do AK-74 były produkowane z bakelitu, w charakterystycznym "pomarańczowym" wariancie.

Magazynki z poliamidu, o kolorze śliwki, rozpoczęto produkować od momentu wprowadzenia tego materiału do pozostałych elementów wykończenia karabinków AK-74, czyli mniej więcej już od 1984r. Co oczywiście nie oznacza, że od razu w tym roku pojawiły się w rękach żołnierzy.

Nowy poliamid w magazynkach, koloru czarnego, pojawił się po roku 1989, kiedy rozpoczęto produkcję "w pełni czarnych" wariantów AK-74.

 

Producenci

Jedynie trzech rosyjskich producentów produkowało magazynki do AK i pochodnych. Należą do nich:

 • Iżewski Zakład Budowy Maszyn (Iżmasz),
 • fabryka w Tule,
 • fabryka Mołot w Kirowie,

 

Modele magazynków

Magazynki poszczególnych producentów raczej nie różnią się konstrukcyjnie. Jedyne różnice, jakie mogą wynikać, to fakt produkcji konkretnego modelu magazynka jedynie w danej fabryce. Np. jedynie Mołot produkuje magazynki na 45 naboi (kiedyś z bakelitu, później poliamidowe), a Iżmasz jako jedyny produkuje poliamidowe, czarne magazynki na 30 oraz 60 naboi.

30 nabojowy, dwurzędowy magazynek (AK-74)

"Trzydziestki" to najpopularniejsza pojemność magazynka. Magazynki w tym wariancie występowały we wszystkich trzech kolorach ("bakelit", śliwka, czarny) i były produkowane na przestrzeni lat w ogromnych ilościach. Producentami tych magazynków w Rosji są dwie fabryki: Iżmasz (magazynki oznaczone strzałką w trójkącie) lub fabryka z Tule (gwiazda). Ta druga jednak wyprodukowała zdecydowanie mniej broni oraz magazynków w danym okresie. Dlatego też na rynku popularniejsze są magazynki Iżmasz.

Pomimo tego, że niektórym bakelitowym magazynkom może już "stuknąć" prawie 30 lat w kalendarzu (!), to dalej widać je w użyciu pośród przeróżnych służb mundurowych (i nie tylko).

Pierwsze serie produkcyjne magazynków bakelitowych były ponoć w całości pokryte czarną - antykorozyjną farbą mającą na celu konserwację wystających elementów metalowych. Ponieważ na farbie tej znajdowały się pieczątki odbioru / jakości, to sugeruje to fakt, że były one malowane jeszcze w fabryce. Ze względu na znikomą ilość tak pomalowanych magazynków można zgadywać, że proceder ten został szybko ograniczony do malowania jedynie krytycznych elementów magazynka - prawdopodobnie ze względu na koszta (po co marnować tyle farby?).

Na naszym rynku, ze względu na bliskie sąsiedztwo z Republiką Niemiec, dosyć często można zauważyć magazynki bakelitowe produkcji DDR. Od magazynków produkcji rosyjskiej / radzieckiej różnią się one jedynie brakiem oznaczenia fabryki obok stopki oraz ponoć nieco innym odcieniem bakelitu. W zamian za to - są dostępne w o wiele przystępniejszych cenach.

Magazynki późniejszej produkcji, od magazynków bakelitowych, różnią się (poza materiałem wykonania) przede wszystkim obecnością wzmocnień w przedniej części magazynka, pod postacią tak zwanych "żeberek". Żeberka występują zarówno z przodu (11 par lub, rzadziej, 10 par) jak i z tyłu (8 par), przy czym z tyłu są raczej w śladowej formie. Dodatkowo z poliamidu na wysokości numeru formy oraz oznaczeń fabryki wystają delikatnie trzy metalowe wzmocnienia, których nie ma przy magazynkach bakelitowych. Istnieje także delikatna różnica w stopkach magazynka dla magazynków bakelitowych oraz poliamidowych - aczkolwiek trudno powiedzieć, kiedy ta zmiana została wprowadzona (czy razem ze zmianą materiału, czy tez przy innej okazji).

Sam kolor śliwkowy poliamidu nie ma jednego, konkretnego i absolutnie poprawnego "odcienia". W zależności od wielu czynników (seria produkcyjna, fabryka, stan magazynka itd.) dany kolor może być na pograniczu brązu (z jednej strony) lub czarnego (z drugiej). Dodatkowo ponoć w pewnym okresie produkcji powrócono do mniej gospodarnego procesu produkcji z użyciem anty-korozyjnej farby, co jeszcze bardziej utrudnia ustalenie konkretnego odcienia danego magazynka.

Warto zauważyć, że obecnie jedynymi produkowanymi są magazynki z czarnego poliamidu. Wbrew pozorom jest je jednak nieco trudno odróżnić od magazynków śliwkowych, które także są w stanie przyjąć bardzo ciemne odcienie. Poniżej przedstawiam parę cech, które pozwolą z pewnym prawdopodobieństwem określić, czy dany magazynek jest czarny, czy tez śliwkowy.

 • Faktura materiału - magazynki najnowszej produkcji w przeciwieństwie do starszych (zarówno czarnych jak i śliwkowych) posiadają dosyć "chropowatą" fakturę. Zazwyczaj  ta cecha idzie w parze z nieco jaśniejszym  (szarawym) odcieniem poliamidu.
 • Wzmocnienia na bokach - magazynki z czarnego poliamidu bardzo rzadko posiadają wystające wzmocnienia na bokach magazynka (na wysokości oznaczeń fabryki lub numeru formy). Nie jest to jednak cecha unikalna, gdyż magazynki z poliamidu ślikowego także czasami mają je niewidoczne lub pojawiają się one przy magazynkach czarnych, aczkolwiek takie przypadki nie są zbyt częste.
 • Dziura w stopce - magazynki nowszej produkcji zdają się mieć małą dziurę w wystającym ze stopki fragmencie magazynka. Obecnie nie jestem w stanie stwierdzić, czy jest to cecha unikalna dla magazynków z czarnego poliamidu.
 • Okrągłe wgłebienie na szczękach magazynka - magazynki nowszej produkcji posiadają drobne, okrągłe wgłebienie po bokach szczęk magazynka, na ich tyle. Tak przy poprzednich 2 cechach nie jestem w stanie stwierdzić, czy jest to cecha unikalna dla magazynków z czarnego poliamidu, ale jest to raczej wątpliwe.

Jak widać dużo tutaj niewiadomych, zgadywania i przypuszczeń. Tak na prawdę jedynym w 100% pewnym sposobem na sprawdzenie czy dany magazynek jest z poliamidu czarnego, czy też śliwkowego jest... jego nadpiłowanie. Jeśli opiłki poliamidu będą koloru "różowego", to znaczy, że dany magazynek jest śliwkowy. Jeśli ktoś jest zdecyduje się na taki krok z magazynkiem ze swojej kolekcji, to polecam to wykonać na fragmencie poliamidu znajdującym się na dolę wnętrza magazynka - dzięki temu magazynek nie będzie posiadał żadnych widocznych uszkodzeń.

Waga pustego, bakelitowego magazynka produkcji fabryki w Iżewsku: 0,236kg
Waga pustego, poliamidowego magazynka produkcji fabryki w Iżewsku (kolor śliwkowy): 0,231kg

 

45 nabojowy, dwurzędowy magazynek (RPK-74)

Wraz z powstaniem pierwszego wariantu RPK-74 stworzono dla niego nowy magazynek o pojemności 45 naboi. Podobnie jak inne magazynki produkowane w tamtym czasie był on wykonany z bakelitu.

Podobnie jak przy "trzydziestkach" kolejne wersje magazynków (wykonane z poliamidu koloru śliwkowego i czarnego) różniły się już konstrukcyjnie od bakelitowych. Tak samo jak magazynki o mniejszej pojemności uzyskały one wzmocnienia pod postacią "żeberek" - jednak tutaj "żeberka" są o wiele bardziej widoczne i bardziej liczne (co wynika z długości magazynka). W sumie jest ich 37 par.

Magazynki produkcji fabryki Mołot posiadają oznaczenie pod postacią tarczy wraz z osadzoną w niej gwiazdą. Bardzo rzadko zdarza się, aby wspomniana tarcza występowała w połączeniu z dodatkowym okręgiem.

 

60 nabojowy, czterorzędowy magazynek - 6Ł31 (6Л31)

Od już paru lat było słychać wzmianki o nowym magazynku do AK-74 i pochodnych produkcji fabryki w Iżewsku. Magazynek ten ostatecznie został przyjęty do uzbrojenia wojska i uzyskał indeks 6Ł31 (6Л31). Nie wiadomo jednak czy został zakupiony przez samo wojsko, natomiast w roku 2006 partia tych magazynków została zakupiona przez WW MSW.

"Niestety w eksploatacji okazał się być projektem nieudanym, który wymaga dopracowania. Lekkie uderzenie dnem magazynka w dowolną powierzchnię powodowało zacięcia, naboje blokowały donośnik (jak jest to widoczne na ostatnim zdjęciu), ustawiały się pionowo i broń przestawała strzelać." - Remigiusz Wilk

Waga magazynka niezaładowanego: 0,315kg
Waga załadowanego do pełna: 0,956kg

Inne pojemności

Oprócz pojemności przedstawionych powyżej (30, 45, 60) spotyka się także magazynki o mniejszej pojemności. Istnieje produkcja magazynków przeznaczonych na rynek cywilny o pojemności od 5 do 10 naboi. Dodatkowo bardzo sporadycznie można spotkać, prawdopodobnie, polowe modyfikacje zwykłych 30 nabojowych magazynków - redukujących ich pojemność do ok 20 nabojów. Przykładem takich magazynków może być np. egzemplarz AKS-74UB w z muzeum broni w Sankt Petersburgu oraz zaprezentowany w filmie instruktażowym "Rosyjski Specnaz: Sztuka snajpera" (Спецназ России: Искусство Снайпера).

 

Detale, a większość airsoftowych magazynków

Przedni zaczep

W airsoftowych magazynkach wygląda on jak zaczep od magazynków metalowych do AK (ale wykonany jest oczywiście z plastiku). W magazynkach do AK-74 z bakelitu oraz poliamidu zaczep ten jest płaski i nie odstaje od skorupy magazynka. Można spróbować to oszlifować, ale zależnie od wykonania magazynek może zacząć się nieco kiwać w gnieździe. Dodatkowo jest to jedna z najczęściej ulegających uszkodzeniom części w plastikowych magazynkach, w związku z czym lepiej działać w tamtym miejscu z umiarem

Farba antykorozyjna

Repliki magazynków bakelitowych nie posiadają (niestety) żadnych elementów, które mogłyby udawać zabezpieczenia farbą antykorozyjną, w związku z czym konieczne byłoby ich samodzielne wykonanie.

Wcięcie na łódkę

Każdy wojskowy wariant magazynka do AK-74 musi posiadać wcięcie pozwalające na skorzystanie z tak zwanych "łódek", które umożliwiają szybkie załadowanie magazynka. Niestety element ten nie został odwzorowany w magazynkach do ASG, które widziałem, w związku z czym trzeba go wykonać samemu. Ale do jego wykonania prawdę mówiąc wystarczy rozgrzany gwóźdź, gdyż nie jest to jakoś szczególnie skomplikowany element.

Numer formy

Po lewej stronie magazynka (patrząc od jego tyłu) przy stopce znajduje się numer formy, w której dany magazynek został wykonany. Niestety jest to element, który raczej trudno wykonać. Najwyższym numerem formy, jaki widziałem to 149 (Iżewski bakelit), a najniższy to 1 ;-) (Iżewski śliwkowy poliamid).

Znaczek fabryki

Niestety niewielu producentów sili się, aby wykonać oznaczenia na magazynkach określające zakład produkcji danego magazynka. Niestety, gdyż podobnie jak przy numerach formy trudno jest dany element wykonać w warunkach chałupniczych (jeśli w ogóle jest to możliwe).

Dziura w tyłku

Wszystkie magazynki 30tki i 45tki rosyjskiej produkcji posiadają dziurę z tyłu magazynka. Jeśli nie biegamy z "hicapem" to zawsze można ją wykonać rozgrzanym gwoździem.

Pieczątki odbioru

Prawdziwe magazynki zazwyczaj posiadają szereg pieczątek odbioru / jakości. W zależności od okresu produkcji wykonane są albo czymś na kształt czarnego tuszu (magazynki bakelitowe), albo białą lub srebrną farbą (magazynki późniejsze).

 

Dodatkowe źródła informacji:

 1. Tantal.guns.ru,
 2. Mark A. Welter/the Shooter Gallery (A Guide to 5.45x39 Kalashnikov Magazine Types),
 3. Remigiusz Wilk,
 4. Talk.guns.ru.

Zdjęcia:

 1. Własne,
 2. Mark A. Welter/the Shooter Gallery (A Guide to 5.45x39 Kalashnikov Magazine Types),
 3. Remigiusz Wilk,
 4. Karden / Photoshooter,
 5. Talk.guns.ru,
 6. Izhmash.ru,
 7. Stottman,
 8. Guns Gallery,
 9. Desantnik (red-alliance.net),
 10. Shoru (red-alliance.net).

Komentarze

kazik : 01/02/2012 21:01:04
Wow, prawdziwy rarytas!
Kacperix : 01/02/2012 18:20:19
45 z Izzi
http://i1184.photobucket.com/albums/z336/USN-Riverine/DSC00515.jpg
http://i1184.photobucket.com/albums/z336/USN-Riverine/DSC00517.jpg
http://i1184.photobucket.com/albums/z336/USN-Riverine/DSC00520.jpg
Mietek : 23/05/2010 11:15:02
Jest 8 żeberek w skróconym, a w 30stce jest 11.
kazik : 23/05/2010 11:01:28
Przyznam się, że nie mam żadnych dodatkowych materiałów (chociażby zdjęć) na temat skróconych magazynków. Przynajmniej skróconych do celów "wojskowych" (a nie cywilnych, czyli np. dla myśliwych).

Sama krzywizna magazynków wygląda na identyczną jak w 30 nabojowych.
sokrates93@ : 23/05/2010 09:36:49
Dokładnie to chodziło by mi o porównanie do zwykłego 30-to nabojowego magazynka. Różnica długości, ewentualnego żebrowania czy różnicy wygięcia między tymi magazynkami.
kazik : 20/05/2010 21:53:14
A jakiej konkretnie informacji poszukujesz? Bo jedyną zagadką jaka mi przychodzi do głowy z tymi magazynkami, to "jak oni przyczepili stopkę do uciętego magazynka?".
sokrates93@ : 20/05/2010 21:37:04
Bardzo ciekawy topic.
I mam pytanko, ma może ktoś z Was więcej informacji o skróconym magazynku do AK-74?
(W temacie magazynek ze zdjęcia z muzeum w Sankt-Petersburgu?)
kazik : 07/05/2010 09:59:20
Kolejna aktualizacja, jak widać robienie ich na szybko nie służy tekstowi ;-) Niedługo liczę, że będzie jeszcze co najmniej jedna, jak dostanę w końcu kolejne magazynki i je "zbadam".
kazik : 06/05/2010 13:05:49
Mała aktualizacja tekstu odnośnie czarnych magazynków - m. in. dzięki uprzejmości Shoru, który pozwolił na wykorzystanie swoich zdjęć.
kazik : 19/11/2009 07:55:09
Zapewne chodziło o chęć ograniczenia kosztów produkcji.
mw-750m@ : 18/11/2009 22:52:39
A nie wiesz czemu zastąpiono magazynki metalowe bakielitowymi :-)
Kamil : 15/11/2009 21:20:58
@Kazik - świetna robota!
kazik : 15/11/2009 19:58:36
Osobiście bym nie malował bakelita, bo ... nigdy ich poza egzemplarzami kolekcjonerskimi (vide zdjęcie Stottmana) nie widziałem.

Prawdę mówiąc nie wiem czemu jest aż tyle tych pieczątek i co one oznaczają. Jak chcesz je sobie zrobić to polecałbym "M" w prostokącie i OTK (te chyba występują najczęściej).

Nie, nigdy nie widziałem pomalowanego na czarno bakelitowego magazynka do RPK-74.
ADi : 15/11/2009 19:50:32
"Tak jak już pisałem. Fajny artykulik.
Chyba sobie jednego Bakelitka strzelę na czarno. Tylko muszę zastanowić się nad stemplem odbioru.
1) Jak to właściwie z nimi jest? Ile średnio jest ich na magazynku i czemu jest tak dużo różnych?
Każdy magazyn/jednostka ma swój stempel? "

2) Do tego dodam pytanie: Czy zdarzały się magazynki do RPK74 malowane na czarno?
kazik : 15/11/2009 16:44:38
Biorąc pod uwagę fakt, że o malowaniu się dowiedziałem przy okazji szukania materiałów do tego artykułu, to wnioskuję, że zdarzało się bardzo rzadko (a raczej miało miejsce przez krótki okres czasu).
a.krysztofiak@ : 15/11/2009 16:24:38
Bardzo fajny artykuł.
Często zdarzało się malowanie Bakelitów na czarno?
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

 • AK-74M ICS

  Oczekiwania na "strzelającą" replikę ASG karabinu AK-74 były bardzo długie. Jednak gdy w końcu jeden z wiodących producentów postanowił ją wydać, okazało się, że konkurencja ma podobne plany. I w ten sposób w przeciągu niecałego półrocza na rynku pojawiły się trzy repliki, trzech producentów - SLR105A1 (CA), AK-103 (G&G), oraz AK-74M (ICS). Poniższy opis dotyczy ostatniej ze wspomnianych replik. Dotyczy on pierwszej serii produkcyjnej - co oznacza, że obecnie sprzedawane ICS AK-74M zapewne się różnią od tutaj opisanej. W końcu od czasu premiery tej serii (2006r.!) mineło już nieco czasu .

  Więcej »
 • Przerabianie magazynków na potrzeby ASG

  Ostatnio na rynku pojawiło się bardzo dużo magazynków z bakelitu oraz poliamidu do AK-74. Wiele osób zakupione magazynki chciałoby dostosować do swoich replik airsoftowych, ponieważ magazynki oferowane przez producentów tychże replik zazwyczaj prezentują bardzo kiepski poziom wykonania (szczególnie magazynków bakelitowych). W poniższym tekście przedstawiamy instrukcje krok po kroku, jak wykonać taką operację.

  Więcej »
 • E&L AK-105

  Firma E&L jest nowym graczem na rynku, o którym bardzo dużo można ostatnio usłyszeć, m.in. za sprawą GF. Jest to drugi ,po RealSwordzie producent z kontynentalnych Chin, który wszedł na rynek produkcji airsoftowych replik mających trafić na wyższe półki. Jak E&L wyszła ich pierwsza seria replik i jak ma się ona do egzemplarzy przedprodukcyjnych? Zaraz się o tym przekonamy.

  Więcej »