Frontowiec.com Frontowiec.com

Mundur PSN M009 jest nieco droższym krewnym PSN M7 OMON. Czym jednak się one różnią, skoro krój obu wyraźnie wzorowany jest na mundurach potocznie nazywanymi Mabutami? Różnic parę jest i postaramy się je przedstawić w dalszej części tekstu.

Mundur letni PSN M009 Diewiatka / Костюм ПСН летний мод. №009 Девятка / Summer uniform PSN M009

 

Bluza

  • zapinana na guziki,
  • po jednej kieszeni na każdej piersi,
  • dodatkowa kieszeń z przodu prawego rękawa,
  • kieszeń wewnętrzna,
  • regulowany, elastyczny ściągacz u dołu bluzy,
  • wzmocnienia na łokciach,
  • siatka pod pachami,
  • mankiety zapinane na guziki,
  • podwójne rękawy,
  • pagony.

Spodnie

  • szerokie szlufki na pas,
  • szlufki na szelki,
  • ściągacz elastyczny w pasie,
  • wzmocnienia na kolanach i na tyłku,
  • siatka w kroku,
  • kieszenie tradycyjne,
  • dwie kieszenie na tyłku,
  • dwie kieszenie cargo,
  • elastyczne ściągacze na końcu nogawek,
  • podwójna nogawka.

 

Kieszenie w bluzie

Zapięcie bluzy i regulacja pasa

Rękawy

Co ciekawe pod normalnym rękawem w mundurze kryje się jeszcze jeden, dodatkowy. Rozwiązanie to jest analogiczne to tego, zastosowanego w spodniach, gdzie zapobiega ono dostaniu się wilgoci do wnętrza buta. Tutaj mamy natomiast swego rodzaju osłonę przed wszelkimi owadami, patyczkami, czy innymi śmieciami, które mogłyby się nam dostać do rękawów. Rozwiązanie to nigdy nie miałem okazji przetestować w praktyce, jednak przyznaję, że wydaje mi się nieco dziwne i średnio użyteczne - aczkolwiek niektórym może przypaść do gustu.

Spodnie

Kieszenie w spodniach

Nogawki

 

Kamuflaż i materiał

Mundur PSN M009 jest szyty z co najmniej trzech materiałów w różnych kamuflażach. Na stronie producenta znajdziemy informacje o szyciu tego munduru w następujących kamuflażach: Jagieł (a raczej Fińskim M/05), Cyfra (nie mylić z tak zwaną Cyfrową Florą) oraz Toczka-4. Opisywany egzemplarz jest wykonany z materiału w ostatnim z wymienionych kamuflaży, który jest identyczny z tym użytym w M047-01 Anglija, którą miałem okazję oglądać.

Sam materiał jest typu rip-stop i jest przeciętnej grubości - w przeciwieństwie do bardzo lekkiego materiału zastosowanego w PSN M7 "OMON" tej samej firmy.

 

Kto tego używa

Mundury polowe o kroju przypominającym PSN M009 sporadycznie pojawiają się na zdjęciach WDW. Co ciekawsze zazwyczaj widoczny jest tylko jeden egzemplarz tego munduru, co sugeruje, że pojedyncza osoba go faktycznie zakupiła i na wszystkich zdjęciach występuje właśnie ona.

Zaznaczam tutaj, że napisałem "przypominających", gdyż opisywany egzemplarz PSN M009 posiada parę cech konstrukcji, których nie widać na zdjęciach. Możliwe, że producent delikatnie zmieniał konstrukcję wraz z kolejnymi seriami munduru, co nie byłoby pierwszym takim przypadkiem.

 

Podsumowanie

PSN M009 to teoretycznie dobry mundur, jednak posiada parę drobniejszych wad (jak wszystko). Zaliczyłbym do nich przykrótkie tasiemki przy podwójnych nogawkach (wiem, czepiam się) oraz brak kieszonek na wkładki piankowe na kolanach (które w M7 OMON były).

Poza wspomnianymi kieszonkami nie mamy też kieszeni na nóż oraz flary - nie uważam jednak, aby była to jakaś straszna wada - osobiście bowiem nigdy odczuwałem potrzeby skorzystania z takich rozwiązań.

Skoro tak, to zapewne nie jeden czytelnik zada sobie pytanie - skąd różnica w cenie? (W porównaniu z M7 opisywany M009 jest droższy o około 100zł) Trudno na to pytanie odpowiedzieć, cena zapewne chociażby częściowo wynika z zastosowanego materiału - Tigr jest jednak bardzo popularny w Rosji, więc cena samego materiału też zapewne jest niższa. Sama konstrukcja też wydaje się nieco bardziej skomplikowana. Kolejne pytanie, jakie ciśnie się na usta to: "czy warto dopłacić do M009?". Tutaj już natomiast dużo zależy od tego, który kamuflaż bardziej nam odpowiada. Mimo wszystko różnice w kroju są na tyle drobne, że wydaje mi się, że to kryterium może być najbardziej pomocne przy rozwiewaniu ewentalnych wątpliwości.

Tekst powstał dzięki współpracy z Frontowiec.com

PSN M009 Diewiatka / ПСН M009 Девятка
PSN M009 Diewiatka / ПСН M009 Девятка

Komentarze

przemek1997@ : 18/04/2016 00:04:45
Zależy mi na kupnie takiego munduru :)
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Fiński kamuflaż M/05 oraz Jeger/Yeger/Егерь

    Licząca zaledwie 5 milionów mieszkańców Finlandia to obecnie jedno z najbogatszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie państw w regionie i taka jest jej armia – niezbyt liczna, lecz dobrze wyposażona i otwarta na innowacje. Sytuacja ta przełożyła się też rozwój indywidualnego maskowania żołnierzy. Gdy z początkiem XXI wieku, po 40 latach używania jednego wzoru kamuflażowego (M/62 i jego niewielka modyfikacja M/91), Fińskie Siły Zbrojne postanowiły zastąpić go wzorem skuteczniejszym, potraktowano tę sprawę bardzo poważnie, sięgając do kosztownych, awangardowych rozwiązań.

    Więcej »
  • M047-01 "Anglija" Diewiatka / М047-01 "Англия" Девятка

    Produkty Diewiatki jeszcze jakiś czas temu były kompletnie nieznane. Obecnie jednak coraz częściej możemy zobaczyć ich produkty w użyciu przez żołnierzy różnych jednostek, aczkolwiek dalej są one dosyć unikalne. Jednym ze strojów w ofercie Diewiatki jest kombinezon maskujący M047-01 "Anglija" ("Anglia"), który przedstawimy w poniższym opisie.

    Więcej »
  • PSN M7 "OMON" Diewiatka / ПСН M7 "ОМОН" Девятка

    PSN M7 "OMON", to kolejny współczesny mundur wyraźnie czerpiący natchnienie z munduru popularnie nazywanego Mabuta. W Rosji jest to dosyć popularny wzór (sam Spław robi co najmniej dwa w tym stylu) i wyróżniają się na tle innych, bardziej "uzachodnionych" konstrukcji, co nie sprawia, że jest on mniej praktyczny.

    Więcej »