Frontowiec.com Frontowiec.com

PSN M7 "OMON", to kolejny współczesny mundur wyraźnie czerpiący natchnienie z munduru popularnie nazywanego Mabuta. W Rosji jest to dosyć popularny wzór (sam Spław robi co najmniej dwa w tym stylu) i wyróżniają się na tle innych, bardziej "uzachodnionych" konstrukcji, co nie sprawia, że jest on mniej praktyczny.

Mundur letni PSN M7 "OMON" Diewiatka / Костюм ПСН летний мод. №7 "ОМОН" / Summer uniform PSN M7 "OMON"

Bluza

 • zapinana na guziki,
 • po jednej kieszeni na każdej piersi,
 • po jednej kieszeni na każdym rękawie,
 • dodatkowa kieszeń z przodu prawego rękawa,
 • kieszeń wewnętrzna,
 • regulowany, elastyczny ściągacz u dołu bluzy,
 • wzmocnienia na łokciach,
 • mankiety zapinane na guziki,
 • pagony.

Spodnie

 • szerokie szlufki na pas,
 • ściągacz elastyczny w pasie,
 • wzmocnienia na kolanach i na tyłku,
 • kieszenie tradycyjne,
 • jedna kieszeń na tyłku,
 • dwie kieszenie cargo,
 • kieszeń na nóż,
 • dwie kieszenie na flary,
 • kieszonki na piankowe wkłady na kolanach,
 • elastyczne ściągacze na końcu nogawek,
 • podwójna nogawka.

 

Oglądając M7 od góry pierwsze, co zobaczymy, to tradycyjny kołnierzyk, a na ramionach pagony zapinane na guziki. Przechodząc dalej w dół trafimy na kieszenie na piersiach o rozmiarach 14x13cm - każda z nich zapinana na dwa guziki. Po wewnętrznej stronie bluzy znajdziemy natomiast pojedynczą kieszeń wewnętrzną - tym razem większą, bo mającą 15x13cm i zapinaną na pojedynczy rzep. Kieszeń ta jest wykonana z materiału o pewnym stopniu wodoodporności, więc jest to najlepsze miejsce, do przechowania np. dokumentów.

Dalej mamy kieszenie na rękawach - zapinane na (mały) rzep, a także pojedynczą kieszeń na przedzie prawego rękawa o skromnych wymiarach i bliżej nieznanym przeznaczeniu.

Mankiety zapinane są na guziki, ale niestety nie ma tam za bardzo żadnej regulacji - tzn. jest tylko jedna "dziurka" na guzik, przez co nie można dostosować szerokości mankietu do własnych preferencji.

Bluza jest dosyć krótka i posiada możliwość regulowania na dole. Regulacja następuje poprzez przepięcie (częściowo elastycznego) paska wszytego w dół bluzy. Podobnie rozwiązanie zastosowano w mundurze WDW Spławu.

 

M7 "Dziewiątki", jako wzorcowy przykład klonu Mabuty, posiada dosyć wysoką linię pasa w spodniach, tzn. szlufki na pasek są umieszczone około 5,5cm od górnej krawędzi. W samym pasie znajdziemy jeszcze elastyczne ściągacze na bokach spodni.

Poniżej po bokach umieszczono tradycyjne kieszenie (dosyć głębokie), a na tyłku znajdziemy pojedynczą kieszeń (15x14cm) zapinaną na dwa guziki.

Powyżej kolan na każdej nogawce znajdują się kieszenie cargo, także zapinane na dwa guziki. Są one dosyć duże, bo mają aż 18x18cm.

Na lewej nogawce, z jej tyłu, naszyto dwie wąskie, podłużne kieszenie zamykane na pojedynczą klapkę. Na początku myślałem, że służą one do przenoszenia flar. Jednak po ich włożeniu okazało się, że nie da się wtedy kieszeni zamknąć, więc byłby to raczej kiepski pomysł.

Na prawej nogawce znajdziemy natomiast kieszeń na nóż. Jej konstrukcję trudno mi ocenić, gdyż nigdy za bardzo nie wiedziałem jakie tam noże (bagnety?) mają pasować i jak w takim czymś poprawnie umieścić.

Wróćmy jednak do kolan - te posiadają wzmocnienia (podwójna warstwa materiału), pod którą jeszcze możemy wsunąć piankowe wkładki. Podobne rozwiązanie zastosowano we wspomnianym wcześniej mundurze WDW Spławu.

Nogawki zakończone są elastycznymi ściągaczami, a dodatkowo posiadają drugą, wewnętrzną nogawkę - wykonaną z lekkiego (czarnego) materiału ze sznurkami (tasiemkami) do obwiązania w kostce.

 

Kamuflaż i materiał

PSN M7 "OMON" jest, wg informacji na stronie producenta, wykonywany w jednym z dwóch kamuflaży: Kamysz zielony lub Kamysz niebieski.

Jakość wykonania jest dosyć dobra - zastosowane materiały są zadowalające, a poziom szycia niezgorszy. Co prawda momentami rażą wystające nici, ale wystarczy je przyciąć (pociągnięcie za nie nie demontuje całego munduru).

Kolejnym drobnym problemem jaki z mundurem miałem, to tasiemki naszyte na wewnętrzną nogawkę. Musiałem je bowiem zabezpieczyć przed pruciem się, poprzez zawiązanie na ich końcu pętelek. Zapewne jest to cena jaką musimy zapłacić za to, że producent chciał zastosować najcieńszy możliwy materiał, aby tasiemki nie kłuły nas w kostki po założeniu butów.

 

Podsumowanie

Powiem krótko: gdyby był mój rozmiar, to bym go kupił.

Krój mi się podoba, bo bardzo lubię wszelkie współczesne klony Mabuty. Szyciu nie jestem w stanie za dużo zarzucić, a cena jest bardzo zachęcająca. Co prawda PSN M7 OMON posiada swoje wady, np. posiada wg mnie parę zbędnych kieszeni (ta pojedyncza na rękawie i te na flary oraz nóż w spodniach), plus drobne niedopatrzenia przy szyciu (nici, tasiemki) - ale trudno te sprawy traktować jako jakiś "dealbreaker".

Ten mundur, obok wszelkich "Flor" obecnych na rynku, zaliczyłbym jako bardzo dobry "starter" dla osób chcących rozpocząć zabawę z tematem. Ponieważ jest to pełnowartościowy mundur na pewno postawiłbym go w tej roli wyżej niż wiele innych, budżetowych rozwiązań (jak np. różne "kamo-dresy", czy KLMK).

 

PS. Testowany egzemplarz był nieco przyduży (tak o jakieś dwa rozmiary) i przykrótki (o jeden), dlatego proszę się nie sugerować tym jak kiepsko on leży na autorze tego tekstu.

Tekst powstał dzięki współpracy z Frontowiec.com

PSN M7 "OMON" Diewiatka / ПСН M7 "ОМОН" Девятка
PSN M7 "OMON" Diewiatka / ПСН M7 "ОМОН" Девятка
PSN M7 "OMON" Diewiatka / ПСН M7 "ОМОН" Девятка
PSN M7 "OMON" Diewiatka / ПСН M7 "ОМОН" Девятка
PSN M7 "OMON" Diewiatka / ПСН M7 "ОМОН" Девятка

Komentarze

ralfp1982@ : 27/05/2013 17:04:35
No to całkiem możliwe że nie do końca dobrze spasowane są spodnie z bluzą... mimo identycznego oznaczenia rozmiarowgeo na metce (52-3/4) :) bo nogawki spodni mam przynajmniej 10cm za długie niestety :) Ale luzik, można skrócić a w ostateczności nogawki nawet zwężyć...:) Ogólnie mundur bardzo mi się podoba, jasny tigr okazał się być wcale nie taki jasny :) Dzięki Kazik za odpowiedź :)
kazik : 27/05/2013 00:04:32
Największa różnica to przede wszystkim producent. Jeśli chodzi o krój, to zapewne też jakieś są, ale to akurat ty pewnie będzie lepiej sam w stanie stwierdzić porównując to co jest tutaj w opisie, ze swoim mundurem :) W teorii jednak można te dwa mundury rozpatrywać jako różne produkty.

Kamysz i Tigr to wydaje mi się nazwy stosowane zamiennie. Co prawda jest dużo "tygrysów", które różnią się odcieniami, ale nie ma chyba tak jednoznacznego ich rozróżnienia jak np. przy brzozie.

Ze spodniami różnie bywa, zazwyczaj w rosyjskich mundurach prawde mówiąc są dosyć luźne, ale i to ma swoje granice. Może też być sytuacja, że ktoś (u producenta) po prostu źle spasował górę i dół rozmiarowo (pomimo ewentualnej zgodności rozmiaru na metce).
ralfp1982@ : 26/05/2013 22:49:06
kupiłem ostatnio taki mundur:
http://www.frontowiec.com/index.php?p861,mundur-letni-wdw-tigr-56-5
i mam pytanie... czy to te same mundury...? czym tak naprawdę różni się kamysh od tigra ?
choć rozmiar munduru teoretycznie pasuje na moje wymiary to spodnie z niego są hmm bardzo szerokie... Czy tak po prostu mają rosyjskie mundury ze są szerokie ?
pozdrawiam i dzięki za wszelką odpowiedź...
taboretti@ : 20/02/2013 15:07:02
A ja mam w tym kamuflażu kurtkę zimową. Zastanawiam się dlaczego na pokazanych mundurach są guziki z 4 dziurkami, a moja kurtka ma guziki przyszyte szeroką tasiemką. Po za rtm moja kurtka może mieć wysoki kołnierz ze sztucznego futra zamiennie z kapturem, podobno, typu parka.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

 • Nowy białoruski kamuflaż oraz mundur

  W roku 2008 Siły Zbrojne Republiki Białoruś przyjęły do użytku nowy wzór kamuflażu, zwany potocznie "cyfrową florą" (w Białorusi znany jako "pikseljnyj kamuflaż"). Dotychczas użytkowaną Florę przyjęta pod koniec lat 90-tych XX w. zaczęto zastępować sukcesywnie. Każdemu kolejnemu poborowi rekrutów wydawano już nowe mundury.W ten sposób pod względem kamuflażu wojsko białoruskie dosyć szybko wdraża zmianę w umundurowaniu.

  Więcej »
 • PSN M009 Diewiatka / ПСН M009 Девятка

  Mundur PSN M009 jest nieco droższym krewnym PSN M7 OMON. Czym jednak się one różnią, skoro krój obu wyraźnie wzorowany jest na mundurach potocznie nazywanymi Mabutami? Różnic parę jest i postaramy się je przedstawić w dalszej części tekstu.

  Więcej »
 • Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО

  Spectre jest najnowszą rodziną kamuflaży opracowaną przez SSO. Pomimo tego, że projekt ma już parę lat (pierwsze zdjęcia prototypu pojawiły się w 2010r), nie jest to obecnie produkt, który można zobaczyć wszędzie. SSO jednak konsekwentnie stara się ten wzór promować i obecnie możliwe jest zakupu praktycznie pełnego zestawu oporządzenia (munduru i kamizelki) w dowolnej odmianie tego kamuflażu.

  Więcej »