Babek posiada ofertę, zdawałoby się, kierowaną w głównej mierze do myśliwych*, jednak posiada on w swoim katalogu parę produktów o profilu zdecydowanie wojskowym. Do takich zaliczyłbym m.in. mundury w Cyfrowej Florze (zarówno letnie jak i zimowe), o specyficznym, wojskowym kroju - a także w pewnej mierze Gorki.

* takie wrażenie można odnieść przeglądając katalog kamizelek produkcji Babek znajdujący się na ich stronie internetowej

Komplet Gorka D-3 produkcji Babek / Костюмы Горка Д-3 Бабек / Gorka D-3 suit by Babek

Kurtka

 • luźny krój
 • regulowany kaptur (rozmiar otworu, obwód głowy),
 • podwójnie zapinana na guziki,
 • kieszeń wewnętrzna zapinana na guzik,
 • ściągacz sznurkowy na dole kurtki,
 • po jednej kieszeni na każdym rękawie,
 • dwie kieszenie zewnętrzne na dole kurtki,
 • pojedyncza kieszeń wewnętrzna,
 • wzmocnienia w wielu miejscach.

Spodnie

 • luźny krój,
 • gumkowy oraz sznurkowy ściągacz w pasie,
 • podwójnie zapinany rozporek na guziki oraz rzep,
 • szlufki na pasek,
 • szelki typu X w zestawie,
 • dwie kieszenie "cargo",
 • dwie kieszenie na tyłku,
 • dwie kieszenie przelotowe,
 • podwójne nogawki,
 • wzmocnienia w wielu miejscach.

Ponieważ strój jest bardzo podobny do Gorki E SSO oszczędzę elaboratów na temat konstrukcji i zamiast tego pozwolę sobie przedstawić porządnie (mam nadzieje) opisane zdjęcia wraz z paroma dodatkowymi słowami ode mnie - ostatecznie można bezpiecznie założyć, że jeśli ktoś widział wspomnianą Gorkę E lub R, to konstrukcją D-3 nie będzie zaskoczony.

Na wszelki wypadek warto jednak zwrócić jeszcze na początku uwagę, że pomimo podobieństw w obu Gorkach (Babek i SSO) inaczej zagospodarowana jest przestrzeń stroju i jego pokrycie przez dwa składowe materiały.

Kaptur

Kieszenie w kurtce

Zapięcie kurtki

Wnętrze

Szelki

Spodnie

Pas

Nogawki

 

Kamuflaż i materiał

Gorka produkcji Babek, podobnie jak większość współczesnych mundurów górskich jest wyprodukowana z dwóch bazowych materiałów.  Podstawowy materiał trudno mi opisać, nie jest to brezent (lub coś brezentopodobnego), jak w większości takich przypadków. W dotyku przypomina raczej bawełnę (bardzo śliską bawełnę), co zdaje się także potwierdzać fakt, że po polaniu wodą wsiąka ona niemal błyskawicznie. Drugi materiał to rip-stop, już nieco sztywniejszy i posiadający inna fakturę. Woda w niego nie wsiąka aż tak szybko, ale jak każdy materiał tego typu - zapewne po jakimś czasie zacznie ją wchłaniać. Na stronie producenta, co prawda, znalazłem opis składu (65% bawełna, 35% poliester), ale nie mam pojęcia którego z materiałów on dotyczy.

Wspomniany materiał typu rip-stop w opisywanym egzemplarzu posiada nadruk we wzorze popularnie zwanym "nowym pogranicznikiem". W swojej ofercie Babek posiada jeszcze zarówno inne "kamuflażowe" egzemplarze (np. w Cyfrowej Florze), jak i klasyczne duo-kolorystyczne (brąz w dwóch odcieniach). Z tego co można wywnioskować z bardzo enigmatycznych opisów, ze strony internetowej producenta, to w wariancie duo-kolorystycznym jeden z materiałów jest już brezentem.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że opisywany egzemplarz jest modelem "letnim" D-3, a poza nim istnieje jeszcze wariant posiadający podpinkę ("Горка Д-3" на флисовой подкладке). Dodatkowo istnieje jeszcze bliźniacza rodzina Gorki tego producenta, gdzie kurtka jest typu "anorak" (popularnie zwana "kangurką") - wersja z anorakiem także jest produkowana zarówno w wariantach letnich, jak i zimowych.

Samo wykonanie opisywanej Gorki jest na całkiem przyzwoitym poziomie, mamy tu co prawda momentami odstające nici, ale to już raczej tradycja w rosyjskich mundurach i zdarza się to dosłownie każdemu producentowi. Jedyna rzecz, która mnie niemiło zaskoczyła, to prawdopodobnie złe zszycie dolnej "listwy" materiału w kurtce (tej w której jest poprowadzony sznurek ją ściągający), przez co zrobiła się lekka dziura. Nie mam prawdę mówiąc pojęcia, czy sam to uszkodziłem w jakiś sposób, czy już tak było "od nowości".

 

Podsumowanie

Gorka od Babka jest teoretycznie produktem na całkiem niezłym poziomie. Projekt, jest prawie identyczny jak w Gorce E SSO, więc stoi na poziomie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni (i osobiście uważam go raczej za wysoki). Jednak opisywany egzemplarz miał też swoje wady - problem z dziurą bym jeszcze nie traktował jako strasznej wady, aczkolwiek jej obecność nie wróży zbyt dobrze dłuższemu użytkowaniu munduru. Natomiast w zastosowanie chłonnego i (prawdopodobnie) niezbyt odpornego na wiatr materiału uważam jednak za dosyć duży problem - szczególnie, że znajduje się on w tak newralgicznych miejscach jak kolana, tyłek oraz łokcie. Jego zastosowania możnaby bronić, jako zapewniające lepszą oddychalność, jednak osobiście Gorki traktuje jako dość "specjalistyczne" stroje - do zastosowań ogólnych jest jednak dużo innych mundurów (nie żeby Gorek było mało ;-) ).

Pomimo tych wad jedno trzeba parę rzeczy przyznać tej Gorce (i jej producentowi) - zazwyczaj jest on nieco tańszy niż podobne produkty pozostałych firm (jak Gorka E SSO, czy też Gorka 3 Spław), jednak różnica w cenie wydaje mi się na tyle mała, że nie usprawiedliwia ona wymienionych wad. Inaczej ma się sprawa, gdyby zależało nam na samym kamuflażu - tutaj oferta na rynku nie jest zbyt bogata i zakup tej Gorki dla "Pogranicznika" może być jedną z niewielu opcji.

 

Podziękowania dla Watera za udostępnienie Gorki do opisu. Zaznaczam, że z dobroczyńcą jesteśmy nieco niekompatybilni rozmiarowo i Gorka w naturze nie jest aż tak luźna.

Gorka D-3 Babek / Горка Д-3 Бабек
Gorka D-3 Babek / Горка Д-3 Бабек

Komentarze

delin0m : 24/06/2012 10:59:18
Skąd można dorwać taką gorkę?
kazik : 03/03/2012 19:39:10
Abyś nie cierpiał katusz poprawiłem to zdanie, aby w przystępniejszy sposób przedstawiało ono moje zdanie w tamtej sprawie ;)
Kamil : 03/03/2012 18:58:39
"jednak różnica w cenie wydaje mi się na tyle niska, że nie nie jest ona "warta" wymienionych wad"

O dżizaz Kazimierz, nie pisz tak więcej, bo czytam po raz 5 to zdanie i mój mózg płacze.
wojnek : 03/03/2012 11:40:58
Fajna recka. Krótszy tekst spoko, zawiera to co trzeba więc jestem za :)
water : 02/03/2012 20:48:41
Dla mnie im krócej ,tym tresciwiej,konkretnej
Taka recka jest cool moim zdaniem

Jako użytkownik,górkę polecam...
Pozdr
Lambert : 02/03/2012 18:32:45
Jest wporzo! :D
kazik : 02/03/2012 18:05:04
Pytanie do czytelników: czy taka forma (nieco krótsza tekstu) jest do przyjęcia także w przyszłości? Bo przyznaję, że momentami mam naprawdę problem z opisaniem kroju w formie dłuższego tekstu, bo mi wychodzi "że to już było" ;)
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

 • Gorka 3 Spław / Горный 3 Сплав

  Gorki są dość specyficznym strojem, przewijają się w konfliktach od ponad trzydziestu lat. Pierwotnie przeznaczone dla jednostek górskich, obecnie popularne w wielu formacjach. Prezentowana Gorka 3, powstała jako konkurencyjny/alternatywny produkt, tym samym czerpie rozwiązania z innych strojów tego typu a i dokłada własne - pomysłowe - rozwiązania.

  Więcej »
 • Sztorm Spław / Шторм Сплав

  Na kiepską pogodę zazwyczaj standardowym rozwiązaniem dla osób ubierających się w "ciuszki zza Buga" jest Gorka (lub twór pochodny) - oparta głównie na zaimpregnowanych materiałach (zazwyczaj brezentopodobnych). Jednak niektórzy producenci rozwijają się także w kierunku wszechobecnych na zachodzie "-texów" (gore-tex, sympa-tex etc.). Szturm jest właśnie takim zestawem (składającym się z kurtki oraz spodni - sprzedawanych oddzielnie) opartym na tkaninie z membraną o nazwie LAMETAN produkcji niemieckiej firmy CHT.

  Więcej »
 • Gorka E SPOSN / Горка Е ССО

  "Gorką" określa się typ umundurowania przeznaczonego do warunków górskich, oferujących ograniczoną, ale  zadowalającą osłonę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Przy czym jest do stój dalej w miarę lekki i uniwersalny. Obecnie  na rynku (zarówno w Rosji jak i Polsce) możemy znaleźć całkiem dużo ubrań określanych takim mianem. Poniżej postaramy się przedstawić jedną z lepiej znanych Gorek, Gorkę E produkcji SPOSN.

  Więcej »