Gorka D-3 Babek / Горка Д-3 Бабек
- Autor: kazik
- 25/02/2012
- Tagi: gorka, babek, mundur,
- Komentarze: 7
Babek posiada ofertę, zdawałoby się, kierowaną w głównej mierze do myśliwych*, jednak posiada on w swoim katalogu parę produktów o profilu zdecydowanie wojskowym. Do takich zaliczyłbym m.in. mundury w Cyfrowej Florze (zarówno letnie jak i zimowe), o specyficznym, wojskowym kroju - a także w pewnej mierze Gorki.
* takie wrażenie można odnieść przeglądając katalog kamizelek produkcji Babek znajdujący się na ich stronie internetowej
Komplet Gorka D-3 produkcji Babek / Костюмы Горка Д-3 Бабек / Gorka D-3 suit by Babek
Kurtka
- luźny krój
- regulowany kaptur (rozmiar otworu, obwód głowy),
- podwójnie zapinana na guziki,
- kieszeń wewnętrzna zapinana na guzik,
- ściągacz sznurkowy na dole kurtki,
- po jednej kieszeni na każdym rękawie,
- dwie kieszenie zewnętrzne na dole kurtki,
- pojedyncza kieszeń wewnętrzna,
- wzmocnienia w wielu miejscach.
Spodnie
- luźny krój,
- gumkowy oraz sznurkowy ściągacz w pasie,
- podwójnie zapinany rozporek na guziki oraz rzep,
- szlufki na pasek,
- szelki typu X w zestawie,
- dwie kieszenie "cargo",
- dwie kieszenie na tyłku,
- dwie kieszenie przelotowe,
- podwójne nogawki,
- wzmocnienia w wielu miejscach.
Ponieważ strój jest bardzo podobny do Gorki E SSO oszczędzę elaboratów na temat konstrukcji i zamiast tego pozwolę sobie przedstawić porządnie (mam nadzieje) opisane zdjęcia wraz z paroma dodatkowymi słowami ode mnie - ostatecznie można bezpiecznie założyć, że jeśli ktoś widział wspomnianą Gorkę E lub R, to konstrukcją D-3 nie będzie zaskoczony.
Na wszelki wypadek warto jednak zwrócić jeszcze na początku uwagę, że pomimo podobieństw w obu Gorkach (Babek i SSO) inaczej zagospodarowana jest przestrzeń stroju i jego pokrycie przez dwa składowe materiały.
Kaptur
Kieszenie w kurtce
Zapięcie kurtki
Wnętrze
Szelki
Spodnie
Pas
Nogawki
Kamuflaż i materiał
Gorka produkcji Babek, podobnie jak większość współczesnych mundurów górskich jest wyprodukowana z dwóch bazowych materiałów. Podstawowy materiał trudno mi opisać, nie jest to brezent (lub coś brezentopodobnego), jak w większości takich przypadków. W dotyku przypomina raczej bawełnę (bardzo śliską bawełnę), co zdaje się także potwierdzać fakt, że po polaniu wodą wsiąka ona niemal błyskawicznie. Drugi materiał to rip-stop, już nieco sztywniejszy i posiadający inna fakturę. Woda w niego nie wsiąka aż tak szybko, ale jak każdy materiał tego typu - zapewne po jakimś czasie zacznie ją wchłaniać. Na stronie producenta, co prawda, znalazłem opis składu (65% bawełna, 35% poliester), ale nie mam pojęcia którego z materiałów on dotyczy.
Wspomniany materiał typu rip-stop w opisywanym egzemplarzu posiada nadruk we wzorze popularnie zwanym "nowym pogranicznikiem". W swojej ofercie Babek posiada jeszcze zarówno inne "kamuflażowe" egzemplarze (np. w Cyfrowej Florze), jak i klasyczne duo-kolorystyczne (brąz w dwóch odcieniach). Z tego co można wywnioskować z bardzo enigmatycznych opisów, ze strony internetowej producenta, to w wariancie duo-kolorystycznym jeden z materiałów jest już brezentem.
Warto jeszcze zwrócić uwagę, że opisywany egzemplarz jest modelem "letnim" D-3, a poza nim istnieje jeszcze wariant posiadający podpinkę ("Горка Д-3" на флисовой подкладке). Dodatkowo istnieje jeszcze bliźniacza rodzina Gorki tego producenta, gdzie kurtka jest typu "anorak" (popularnie zwana "kangurką") - wersja z anorakiem także jest produkowana zarówno w wariantach letnich, jak i zimowych.
Samo wykonanie opisywanej Gorki jest na całkiem przyzwoitym poziomie, mamy tu co prawda momentami odstające nici, ale to już raczej tradycja w rosyjskich mundurach i zdarza się to dosłownie każdemu producentowi. Jedyna rzecz, która mnie niemiło zaskoczyła, to prawdopodobnie złe zszycie dolnej "listwy" materiału w kurtce (tej w której jest poprowadzony sznurek ją ściągający), przez co zrobiła się lekka dziura. Nie mam prawdę mówiąc pojęcia, czy sam to uszkodziłem w jakiś sposób, czy już tak było "od nowości".
Podsumowanie
Gorka od Babka jest teoretycznie produktem na całkiem niezłym poziomie. Projekt, jest prawie identyczny jak w Gorce E SSO, więc stoi na poziomie, do którego jesteśmy przyzwyczajeni (i osobiście uważam go raczej za wysoki). Jednak opisywany egzemplarz miał też swoje wady - problem z dziurą bym jeszcze nie traktował jako strasznej wady, aczkolwiek jej obecność nie wróży zbyt dobrze dłuższemu użytkowaniu munduru. Natomiast w zastosowanie chłonnego i (prawdopodobnie) niezbyt odpornego na wiatr materiału uważam jednak za dosyć duży problem - szczególnie, że znajduje się on w tak newralgicznych miejscach jak kolana, tyłek oraz łokcie. Jego zastosowania możnaby bronić, jako zapewniające lepszą oddychalność, jednak osobiście Gorki traktuje jako dość "specjalistyczne" stroje - do zastosowań ogólnych jest jednak dużo innych mundurów (nie żeby Gorek było mało ;-) ).
Pomimo tych wad jedno trzeba parę rzeczy przyznać tej Gorce (i jej producentowi) - zazwyczaj jest on nieco tańszy niż podobne produkty pozostałych firm (jak Gorka E SSO, czy też Gorka 3 Spław), jednak różnica w cenie wydaje mi się na tyle mała, że nie usprawiedliwia ona wymienionych wad. Inaczej ma się sprawa, gdyby zależało nam na samym kamuflażu - tutaj oferta na rynku nie jest zbyt bogata i zakup tej Gorki dla "Pogranicznika" może być jedną z niewielu opcji.
Podziękowania dla Watera za udostępnienie Gorki do opisu. Zaznaczam, że z dobroczyńcą jesteśmy nieco niekompatybilni rozmiarowo i Gorka w naturze nie jest aż tak luźna.
O dżizaz Kazimierz, nie pisz tak więcej, bo czytam po raz 5 to zdanie i mój mózg płacze.
Taka recka jest cool moim zdaniem
Jako użytkownik,górkę polecam...
Pozdr