RedZone RedZone

Gorki są dość specyficznym strojem, przewijają się w konfliktach od ponad trzydziestu lat. Pierwotnie przeznaczone dla jednostek górskich, obecnie popularne w wielu formacjach. Prezentowana Gorka 3, powstała jako konkurencyjny/alternatywny produkt, tym samym czerpie rozwiązania z innych strojów tego typu a i dokłada własne - pomysłowe - rozwiązania.

Gorka-3 Spław / Горный 3 Сплав / Gorka 3 Splav

Wg. strony producenta (http://splav.ru/) i tego co pisze redzone.com.pl:

Bluza (kurtka raczej)

  • krój zapewniający maksymalną swobodę ruchów,
  • kaptur posiada regulację w dwóch płaszczyznach,
  • zapinana na guziki,
  • kieszenie na rękawach zapinane na rzep,
  • kieszeń wewnętrzna zapinana na rzep,
  • regulacja rękawów na rzep (powyżej mankietów),
  • na łokciach znajduje się wyjmowana wkładka piankowa,
  • obwód talii można regulować przy pomocy sznurka,
  • dolna część kurtki zaopatrzona jest w gumowy ściągacz,

Spodnie

  • krój zapewniający maksymalną swobodę ruchów,
  • szerokie szlufki na każdy pasek,
  • ściągacz gumowy w pasie, dodatkowo obwód można regulować za pomocą tasiemek,
  • dwie kieszenie z przodu,
  • dwie tylne kieszenie zamykane na guziki,
  • dwie obszerne kieszenie boczne zapinane na guziki,
  • łata wzmacniająca z tyłu spodni,
  • piankowa wyjmowana wkładka chroniąca kolana,
  • spodnie na łydkach można regulować za pomocą rzepa,
  • nogawki posiadają ściągacze gumowe,

Tkanina

  • podstawowa – brezent (100% bawełna),
  • wykończeniowa — rip-stop (100% poliester),

Kolor

  • podstawowy — oliwkowy,
  • wykończeniowy — ciemny piaskowy,

Jak się ma opis do stanu faktycznego?

Kurtka

Kaptur - pojemny, duży i wygodny z daszkiem. Dzięki dwóm ściągaczom - jeden do regulacji 'otworu gębowego', drugi - na wysokości skroni - do regulacji obwodu głowy, można dopasować do każdego kształtu głowy.
Oba ściągacze są wykonane z elastycznego sznureczka, końcóweczki zaś zabezpieczone są malutkimi plastikowymi 'dyngsami'. Regulacja obwodu jest schowana za estetyczną klapą, zasłaniającą sam ściągacz jak i element regulacji.
Sama regulacja jest wykonywana za pomocą plastikowego elementu - doskonale znanego z cywilnych polarów/kurtek (taki z guziczkiem i otworkiem) - przyszytego tasiemką do kaptura, tym samym zgubić go będzie trudno.
Wspomniana już klapa kryjąca ściągacz, przed samoczynnym odkrywaniem jest zamykana rzepem. Rzep do którego przyczepiamy klapę (zakrywając ściągacz), jest pionowo naszyty na kaptur. Pozwala to na pewien zakres regulacji opadania kaptura na oczy.
Regulacja 'otworu gębowego' jest zrobiona w podobny sposób. Także jest wykonana z elastycznego sznureczka, także za pomocą znanych plastikowych elementów. Jednakże tutaj nie ma zakrywającej zakładki, zamiast tego, poniżej kaptura, wszyto malutkie pętelki i przewleczono przez nie sznurki ściągacza. Rozwiązanie proste do bólu i skuteczne, sznurki podczas biegu nie dyndają.
Sam kaptur z przodu ma jeszcze wysoki 'kołnierz', jak ktoś chce i lubi - to może to tak wyregulować że będzie widać tylko oczka, cała reszta twarzy zostanie zakryta.

Rękawy - są dwa :). Na każdym z nich jest jedna kieszeń zapinana na rzep, naszyta pod kątem, nie jest to tak duży kąt jak w gorce Modoks'u, jednak nie przeszkadza to w niczym.
Pod wzmocnieniem materiału na łokciu, znajduje się 'skrytka' na piankową wkładkę, zamykana na rzep. W miejscu zapięcia owej skrytki, jest też regulacja obwodu rękawa, na wysokości przedramienia, wykonana z elastycznej tasiemki, zakończona podwójnym rzepem - z jednej strony rzep przyczepia się do rzepa na rękawie, z drugiej zaś - przyczepia się rzep zamykający skrytkę.
Pianki oczywiście dostajemy w standardzie.
Osobiście pozbyłem się pianek z łokci, gdyż jeśli nie ma się postury Herkulesa, to wygląda się jak Popeye (tudzież jak maniakalny onanista).

Sama kurtka jest zapinana na guziki sporego rozmiaru, rozpięcie i zapięcie ich w rękawiczkach nie stanowi problemu.
Na lewej piersi, jest zapinany na - już mniejszych rozmiarów - guzik pionowy otwór do kieszeni. Kieszeń jest spora a otwór, choć zapinany na jeden guzik w pełni zapobiega wypadaniu dobytku, można więc nosić tam cenne przedmioty do których nie potrzebujemy zbyt często.
Na prawej piersi, od wewnątrz jest zamykana na rzep kieszonka, wykonana z bardzo 'foliowego' rip-stopu - na najcenniejsze przedmioty.
Poniżej - w pasie jest ściągacz, tak jak te z kaptura, jest regulowany za pomocą plastikowych elementów, niestety nie jest już to elastyczny sznureczek, ale zwykły sznurek.
Pod nim - znajdują się dwie pakowne kieszenie zapinane na dwa guziki każda. Obie wyposażone w krótki, ale w pełni wystarczający komin, zabezpieczający przez wypadnięciem dobytku.
I tu pojawia się pierwsza wada Gorki, guziki nie są zakrywane klapą, toteż przy intensywnym czołganiu, można urwać guziczki - ale bez strachu - wraz z kurtką dostajemy jeden zapasowy guzik i dwa kawałki materiału (brezentowy i ripstopowy) na łaty - identyczny zestaw dostajemy także do spodni.
Sama kurtka zaś, u dołu jest regulowana za pomocą identycznego elastycznego sznureczka jak kaptur - też z tymi plastikowymi dyngsami, i też jak w kapturze, są tutaj wszyte pętelki, minimalizujące dyndanie się sznurków.

Wzmocnienia - rip-stop'owe są naszyte we wszystkich newralgicznych miejscach, narażonych na przetarcia, tj. ramiona, łokcie, końcówki rękawów, wszystkie klapy i kanały ściągaczy pokryte są rip-stopem (z wyjątkiem kieszeni na rękawach i ściągacza w pasie).

 

Spodnie

Spodnie w pasie są regulowane sznurkiem, to na wypadek gdyby ktoś był niewymiarowy, gdyż w tym samym miejscu przez które przechodzi sznurek, mamy i szerokie szlufki na pas i wszyty na stałe elastyczny ściągacz. Dodatkowo - jak by i to się nie sprawdziło, to jeszcze na dwóch bocznych szlufkach, przewidziano możliwość zamontowania szelek. Jak dodamy do tego jeszcze wysokość spodni, to nie ma siły by spadły z tyłka :).
Poniżej - są cztery kieszenie, dwie głębokie z tyłu, naszyte na bokach pośladków - nawet jak napchamy tam wielkie, kanciaste przedmioty, nie będą wrzynać się w 'siedzenie'. Zapinane na jeden guziczek, niestety - bez klap, więc super cennych przedmiotów bym tam nie wkładał jeśli planujemy stawać na głowie.
Kieszenie z przodu, są w tradycyjnym miejscu, jak w dżinsach czy innych cywilnych galotach. Nie są zapinane, nie jest to potrzebne, otwór kieszeni jest tak zrobiony, że przedmioty zeń nie wypadną, a jak dodamy do tego głębokość kieszeni (spora), to... no nie da rady.
Kieszenie 'cargo', popularne we wszystkich bojówkach są i w tej gorce. Pojemne, wykonane z rip-stopu, zapinane na dwa guziczki, posiadające komin, dość workowatej konstrukcji - szersze u dołu, węższe u góry. Czyli całkiem niezłe. Guziczki oczywiście są zakryte.

Na kolanach, podobnie jak na łokciach jest 'skrytka' na piankową wkładkę, tak samo jak tam - zamykana na rzep. Podobnie, jak w rękawach, skrytka kryje też ściągacz regulujący obwód nogawki na wysokości łydki. Bardzo wygodna sprawa - i ściągacz i pianka. Dzięki ściągaczowi, piankowa wkładka nie ucieknie nam z kolana, a sama pianka jest mięciutka, kucanie na betonie - to jak kucanie na mięciutki kocyk, albo grubą karimatę. Niestety - jeśli kucamy w terenie gdzie jest dużo szkła czy innego ostrego badziewia - pianka nie zastąpi nakolanników.
Jeśli źle wyregulujemy ściągacz na łydce, tzn. nie będzie trzymał na pozycji pianek, ale też nie będzie swobodnie się przemieszczać - możemy być irytowani przez coś drapiącego nas po łydkach. Czy jest to wada? Nie uważam, zawsze jest tak, że jak się nie wyreguluje to potem trzeba jakoś za to zapłacić - tyczy się to i oporządzenia i odzieży.

Została nam końcówka nogawki. Odwieczny dylemat czy nogawkę na zewnątrz czy do wewnątrz buta, rozwiązano tutaj prosto - tu i tu. Czyli, mamy wewnętrzną i zewnętrzną część nogawki.
Wewnętrzna jest wyposażona w elastyczny pasek, który idzie pod stopę. Podobny elastyczny paseczek jest przeznaczony do owinięcia wokół kostki (lub tuż nad), tym samym dociskając 'wewnętrzną nogawkę' do ciała. Tak otuloną stopę wkładamy do buta. Zewnętrzna wyposażona w elastyczny, nieregulowany ściągacz idzie na but.
Sprytne i wygodne, producent pomyślał.
Podwójna nogawka jest dość głęboka, gdyż ciągnie się aż do ściągacza w łydce, więc można korzystać z tego udogodnienia i przy niskich butach i przy wysokich.
Zdjęć podwójnej nogawki niestety zapomniałem zrobić, odsyłam do recenzji Bekas'a tego samego producenta, jest tam identyczne rozwiązanie.

Wzmocnienia - jak w kurtce, rip-stop'owe, w następujących miejscach: zadek wraz z kieszeniami na nim, brzegi kieszeni przednich, kieszenie 'cargo', kolana, wewnętrzna nogawka, krok i po wewnętrznej - czyli między nogami, na całej długości.

 

Tkanina i kolor

W odróżnieniu od Gorki Modoksu, tutaj mamy przyjemny, a już na pewno 'nie drażniący' brezent. Nie jest jakoś super sztywny, jak to ma miejsce w opisywanej przez Kazika 'starej' Gorce.
Rip-stop zaś, jest jeszcze przyjemniejszy w dotyku, przypomina trochę materiał używany w kurtkach zachodnich pilotów, niegdyś tak modnych.
Niestety - o wytrzymałości wiele powiedzieć nie mogę, trochę szurania kolanem po betonie, piachu nie jest podstawą do jakichkolwiek osądów.

 

Komfort użytkowania i wrażenia ogólne

Co tu dużo gadać - komfort użytkowania jest duży. Dużo kieszeni, jest gdzie chować przedmioty, nie ma kieszeni o bliżej nieokreślonym przeznaczeniu. Jest prosto i skutecznie. Użyte materiały są miłe w dotyku - no może przesadziłem, ale nie są drażniące, twarde.
Piankowe wkładki na kolanach są przefantastycznym pomysłem.
Wszystkie te ściągacze, pozwalają dopasować ubranie do siebie.
Strój sam w sobie jest przeznaczony dla jednostek górskich, nie wątpię - sprawdzał by się tam idealnie - sam zastanawiałem się czy nie jechać w gorce na narty.
Sama kolorystyka, jest bardzo jesienna. Ponury kolor zieleni, do tego wzmocnienia w brązie są jak by nie patrzeć kolorami jesieni, bezśnieżnej zimy czy wczesnej wiosny.

Dla ludzi mocno sugerujących się zdjęciami, zaznaczam, że ściągacze na łydkach są luźne, toteż wkładki na kolanach wiszą poniżej, jednak przy kucaniu - wszystko wraca na miejsce. Zaznaczam także, że rozmiar jest ciut większy niż wynika to z rozmiarówki - ale ja po prostu takie lubię.

Jako, że gorka została przeze mnie zakupiona, a ktoś potrzebuje więcej zdjęć jakiegoś fragmentu - wystarczy napisać.

Tekst powstał dzięki współpracy z RedZone

Gorka 3 Spław / Горный 3 Сплав
Gorka 3 Spław / Горный 3 Сплав
Gorka 3 Spław / Горный 3 Сплав
Gorka 3 Spław / Горный 3 Сплав

Komentarze

prorajli@ : 21/09/2015 20:11:38
Posiadam ową Gorkę 3 i do tej pory zauważyłem jeden minus - po przejściu około 5 kilometrów spodnie zaczynają niemiłosiernie obcierać w kroku (szew jest gruby i wzmocniony). Ciekawe jak ten problem ruscy rozwiązali... :/
kazik : 29/07/2011 13:50:46
Thanks for the info. I changed the title of the article.
StepanEY@ : 29/07/2011 13:39:52
The right name of this suit is "Горный-3", not "Горные 3". "Горные" is plural number (many suits), "Горный" is singular
StepanovEY@ : 29/07/2011 13:35:53
Правильное название костюма "Горный-3", а не "Горные 3". "Горные" это множественное число (несколько костюмов), "Горный" единственное число


The right name of this suit is "Горный-3", not "Горные 3". "Горн
kazik : 22/01/2011 12:24:19
Było to jako tako omawiane na forum:
http://rus.mil.pl/forum/discussion/879/1/gorka-3-splaw-splav/#Comment_13153
http://rus.mil.pl/forum/discussion/2490/1/gorka-impregnacja/
Andej997 : 22/01/2011 11:21:09
Jak jest z przepuszczaniem wody przez Gorke? Bo zastawaniem się nad nią jako mundur na niepogodę ale nigdzie nie umiem znaleźć informacji jak z opornością na długi i nieintensywny deszcz i jak na krótki i intensywny? będę wdzięczny za pomoc
malin2000@ : 11/09/2010 09:30:25
aha no szkoda dzięki wielkie za info
kazik : 10/09/2010 21:31:47
Obecnie trudno to kupić, gdyż chyba żaden sklep nie ma go na stanie. Najszybszym sposobem byłoby dołączenie się do "Zamówienia do Spławu", które było organizowane tutaj na forum w komisie - ale niestety termin zapisów już się chyba skończył.

Cena zazwyczaj wynosi od ok. 350zł wzwyż (3300 rubli jeśli dobrze pamiętam), bo dochodzą do tego koszty przesyłki.
malin2000@ : 10/09/2010 15:36:44
gdzie mogę go dostać ? ktoś się orientuje w cenie ?
Kamil : 20/06/2010 23:55:08
@Kamionka6 - na chwilę obecną to albo zakupy w Rosji, albo polowanie na używkę w komisie, lub na Red Alliance.
Kamionka6@ : 20/06/2010 23:06:10
Prosze , jakis namiar na sprzedawce ... PLZ
martino604@ : 07/04/2010 22:34:40
Jestem pod wrazeniem,nie mialem stycznosci z rosyjskim sprzetem po za po radzieckim demobilem i musze powiedziec ze ze ten mundur jest super. Aktualnie uzywam brytyjskiego umundurowania i musze powiedziec ze musialem kilka rzeczy przerobic zeby bylo ,,praktyczniej,, a tu w gorce nie musial bym nic robic bo wszystko jest ok no moze nie jest to camo ale te barwy tez sa ok.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Sztorm Spław / Шторм Сплав

    Na kiepską pogodę zazwyczaj standardowym rozwiązaniem dla osób ubierających się w "ciuszki zza Buga" jest Gorka (lub twór pochodny) - oparta głównie na zaimpregnowanych materiałach (zazwyczaj brezentopodobnych). Jednak niektórzy producenci rozwijają się także w kierunku wszechobecnych na zachodzie "-texów" (gore-tex, sympa-tex etc.). Szturm jest właśnie takim zestawem (składającym się z kurtki oraz spodni - sprzedawanych oddzielnie) opartym na tkaninie z membraną o nazwie LAMETAN produkcji niemieckiej firmy CHT.

    Więcej »
  • Gorka E SPOSN / Горка Е ССО

    "Gorką" określa się typ umundurowania przeznaczonego do warunków górskich, oferujących ograniczoną, ale  zadowalającą osłonę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Przy czym jest do stój dalej w miarę lekki i uniwersalny. Obecnie  na rynku (zarówno w Rosji jak i Polsce) możemy znaleźć całkiem dużo ubrań określanych takim mianem. Poniżej postaramy się przedstawić jedną z lepiej znanych Gorek, Gorkę E produkcji SPOSN.

    Więcej »
  • Mundur M21 Spław / М21 Сплав

    Mundur letni M21 produkcji Spławu, to jeden ze starszych produktów tejże firmy. Od początku swojego istnienia był on przewidziany jako komercyjnie dostępny odpowiednik zwykłych wz. 88, które otrzymywali głównie żołnierze SZ FR oraz WW MWD. Wraz ze zmianami wprowadzanymi w swoim wojskowym odpowiedniku zmieniał się i sam M21, którego obecnie produkowaną wersję (w 2011r.) postaram się opisać poniżej.

    Więcej »