RedZone RedZone

Mundur popularnie zwany Mabutą (znany głównie ze zdjęć z Afganistaniu z 80-tych) miał bardzo silny wpływ na później stworzone mundury przez komercyjne firmy. Mundur letni WDW jest jednym z tych, które bezdyskusyjnie były na Mabucie wzorowane, obok wielu innych współczesnych produkcji. Mundur letni WDW nie odchodzi daleko od pierwowzoru, ale wprowadzono w nim też szereg ciekawych zmian.

Mundur Letni WDW Spław / Костюм летний ВДВ Сплав / Summer uniform VDV Splav

Bluza

  • zapinana na guziki,
  • dwie zewnętrzne kieszenie na piersi z klapami, zapinane na guziki,
  • po jednej kieszeni na rękawie, zapinane na rzepy,
  • kieszeń wewnętrzna, zapinana na guzik,
  • elastyczny ściągacz u dołu bluzy (regulowany),
  • mankiety zapinane na guziki,
  • brak pagonów,
  • siatkowe wywietrzniki pod pachami,

Spodnie

  • po jednej kieszeni na każdym z ud,
  • dwie kieszenie z tyłu (jedna zewnętrzna, jedna wewnętrzna),
  • dwie 'tradycyjne' kieszenie,
  • na prawej nodze, kieszeń na nóż,
  • elastyczny ściągacz w pasie (nieregulowany),
  • szerokie szlufki na pas,
  • podwójna nogawka,
  • piankowe ochraniacze na kolanach,
  • siatkowy wywietrznik w korku,

Od razu w oczy rzuca się krótka bluza, sięgająca trochę za pas, przez co nie posiada dolnych kieszeni. W sumie - w większości przypadków i tak blokowane były przez kamizelkę czy pas.

W zamian dostajemy dość sporej wielkości kieszenie na piersi (16x16cm), choć zapinane tylko na jeden guzik, to skutecznie zatrzymują w sobie zawartość. Identycznie jest z kieszenią wewnętrzną - te same wymiary i taka sama ilość guzików (cały jeden).

Rękawy, luźne, z naszytą drugą warstwą materiału na łokciach są wygodne w noszeniu. Kieszonki naszyte tradycyjnie na rękawach, o połowę mniejsze od tych na piersi zapinane na rzepy.

Teoretycznie, luźna konstrukcja rękawów może powodować, że cięższe przedmioty wsadzone w kieszonki mogły by przeszkadzać/irytować. W praktyce - nic takiego nie występuje.

Pod pachą, umieszczono 'wywietrzniki' w postaci siateczki, za to na ramionach, nie znajdziemy najmniejszych śladów po pagonach, ukłon w stronę wszystkich którzy noszą oporządzenie z szerokimi szelkami.

U dołu bluzy, umieszczony elastyczny ściągacz, regulowany za pomocą guzików - proste a zarazem skuteczne rozwiązanie, pozwalające dopasować bluzę według własnego widzi mi się, nawet jak guziki nie 'pasują' do naszej fizjonomii, to zawsze można przeszyć.

Spodnie, to inna bajka, są stanowczo najmocniejszą stroną stroju.

Dwie kieszenie na udach, każda zapinana na jeden guzik, dwie tradycyjne kieszenie, kolejne dwie kieszenie z tyłu. Przy czym jedna tylnia jest 'naszyta', druga 'wszyta', obie zapinane na dwa guziczki. Kieszenie na udach, mogą przeszkadzać w czołganiu się - w końcu są umieszczone bardziej centralnie z przodu niż tradycyjne 'cargo', przynajmniej producent pomyślał i zakrył wszystkie guziki - co się chwali.

Na prawym udzie umieszczono kieszeń na nóż/bagnet, zapinaną na dwa napy, a z sam otwór wyposażono w elastyczny ściągacz. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie niż w polskich spodniach mundurowych, choć nie tak dobre jak w rosyjskich spodniach pilota, gdzie w kieszonce był wszyty dość długi sznurek, do którego można było przywiązać nóż.

W pasie, po bokach wszytko krótkie ściągacze, niestety nie regulowane, jednakże, prócz tego mamy możliwość założenia szerokiego pasa.

Nad szlufkami, które w większości przypadków są równo z końcem spodni, tutaj zostawiono około 1cm wolnego materiału, co zapobiega wżynaniu się pasów o mniejszej szerokości niż szlufki.

 

Na kolanach, odmiennie niż w bluzie - producent wyposażył spodnie w piankowe ochraniacze, tak jak w Gorce 3, pianki można usunąć, gdyż przeznaczone na nie miejsce jest zamykane na rzep.

W kroku mamy wszytą siateczkę, zapewniającą przyjemny powiew... heh.

Wywietrzniki pod pachami i w kroku, zapewniają wentylację, ale trudno mi powiedzieć jak to będzie latem... szczególnie że ostatnie lata mamy naprawdę gorące.

 

Materiał

Nie jestem do końca pewny z jakiego materiału jest wykonany ten strój. Na metkach nie ma żadnych informacji, za to na stronie producenta - jest w kategorii odzież brezentowa. Materiał jest na pewno cieńszy od tego użytego w WZ88, zbliżony do tego użytego w Gorce 3, ale bardziej miękki w dotyku.

Na niektórych zdjęciach widać różnicę koloru między spodniami a bluzą. Wynika to z prostego powodu - spodnie katowałem codziennie, bluzę nosiłem okazyjnie. Śmiem stwierdzić, że mundurek szybko uzyska wygląd używanego, co nie znaczy że materiał się przeciera, po prostu taki urok materiału. Identycznie jest z Gorką 3.

Siateczka z której zrobione są wywietrzniki, wygląda solidnie. Z wyglądu i w dotyku przypomina tę użytą w Partizanie w kapturze na 'uszach'. Skoro tam wytrzymała mi już ponad 2 lata bez żadnego śladu zużycia, tak tutaj też powinna dać radę.

 

Podsumowanie

Mimo tego, że krój ma już swoje lata (wystarczy zerknąć na Mabutę , czy na jakiegokolwiek z Bekasów i natychmiast widać podobieństwa), nie ma ostatnio modnych kieszeni pod kątem, to jednak jest wygodny i brak takich 'bajerów' w niczym nie przeszkadza.

Używając w terenie, odkryłem przez przypadek, że kieszenie na udach mają jeszcze jeden plus. Mianowicie - gdy ubierzemy na mundur jakiś maskałat, o wiele łatwiej sięgnąć do kieszeni na udzie niż do tradycyjnych kargo, znajdujących się niżej i bardziej z boku.

Tekst powstał dzięki współpracy z RedZone

Komentarze

Potfur : 24/03/2010 20:58:02
U nas w kraju - już nigdzie - co najwyżej z drugiej ręki... w sumie to mogę puścić swojego (kontakt w zakładce Kontakt :D)
Może na soviet-propaganda.com będą, ale wątpię.
wesolowski.rafal@ : 24/03/2010 19:04:34
Mógłby mi ktoś zapodać link do sklepu polskiego, ew. jakiegoś zagranicznego? :)
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Gorka 3 Spław / Горный 3 Сплав

    Gorki są dość specyficznym strojem, przewijają się w konfliktach od ponad trzydziestu lat. Pierwotnie przeznaczone dla jednostek górskich, obecnie popularne w wielu formacjach. Prezentowana Gorka 3, powstała jako konkurencyjny/alternatywny produkt, tym samym czerpie rozwiązania z innych strojów tego typu a i dokłada własne - pomysłowe - rozwiązania.

    Więcej »
  • Bekas Spław / Бекас Сплав

    Bekas'a (Бекас) jest sam w sobie już dosyć starym wzorem munduru, produkowanym od lat 90tych przez wielu producentów - oczywiście poszczególne wersje z różnych lat i różnych producentów różnią się detalami. Sam krój jako taki jest wyraźnie wzorowany na Mabucie, radzieckim mundurze stosowanym m.in. w Afganistanie. Bekas podobnie jak Mabuta zyskał opinię "lepszego" i bardziej "elitarnego" kawałka materiału niż zwykły regulaminowy wz.88. Często noszony przez jednostki "elitarne", czy to z powodu jakości, czy też dla zwykłej chęci wyróżnienia się spośród innych. Innymi słowy lans i specnaz ;)

    Więcej »
  • Sztorm Spław / Шторм Сплав

    Na kiepską pogodę zazwyczaj standardowym rozwiązaniem dla osób ubierających się w "ciuszki zza Buga" jest Gorka (lub twór pochodny) - oparta głównie na zaimpregnowanych materiałach (zazwyczaj brezentopodobnych). Jednak niektórzy producenci rozwijają się także w kierunku wszechobecnych na zachodzie "-texów" (gore-tex, sympa-tex etc.). Szturm jest właśnie takim zestawem (składającym się z kurtki oraz spodni - sprzedawanych oddzielnie) opartym na tkaninie z membraną o nazwie LAMETAN produkcji niemieckiej firmy CHT.

    Więcej »