Mundur M21 Spław / М21 Сплав
- Autor: kazik
- 24/01/2011
- Tagi: mundur, splav,
- Komentarze: 4
Frontowiec.com
Mundur letni M21 produkcji Spławu, to jeden ze starszych produktów tejże firmy. Od początku swojego istnienia był on przewidziany jako komercyjnie dostępny odpowiednik zwykłych wz. 88, które otrzymywali głównie żołnierze SZ FR oraz WW MWD. Wraz ze zmianami wprowadzanymi w swoim wojskowym odpowiedniku zmieniał się i sam M21, którego obecnie produkowaną wersję (w 2011r.) postaram się opisać poniżej.
Mundur letni M21 Spław / Костюм летний М21 Сплав / Summer uniform M21 Splav
Bluza
- bluza zapinana na guziki,
- mankiety zapinane na guzik,
- dodatkowa warstwa materiału na łokciach,
- dwie kieszenie na klatce piersiowej,
- dwie kieszenie na biodrach,
- jedna kieszeń na klatce piersiowej wewnątrz bluzy,
- po jednej kieszeni na każdym ramieniu,
- otwory wentylacyjne pod pachami (siatka).
Spodnie
- szlufki na pasek,
- rozporek zapinany na guziki,
- dodatkowa warstwa materiału na tyłku oraz kolanach,
- dwie tradycyjne kieszenie,
- kieszonka na nieśmiertelnik,
- ściągacze sznurkowe na końcu nogawek,
- pasek pod piętę,
- naszyty kant na nogawkach.
M21 Spławu jako taki przewidziany jest do noszenia bez "grubszej" odzieży pod spodem. Niestety najbliższy mi egzemplarz, jaki miałem okazję kupić to rozmiar 52 (normalnie noszę 50), dlatego na zdjęciach pozwoliłem sobie wrzucić pod spód polar, aby całość w miarę dobrze leżała. Zaznaczam to na wszelki wypadek, żeby nikt przypadkiem nie próbował zakupić munduru o rozmiar mniejszego sugerując się zdjęciami z opisu. To tyle słowem wstępu.
Bluza
Zacznijmy od góry - bluza posiada tradycyjne kołnierzyki oraz pagony zapinane na guziki.
W sumie mamy 6 kieszeni zewnętrznych (2 na rękawach, oraz 4 z przodu bluzy) oraz jedną wewnętrzną. W sumie to dwie wewnętrzne, bo jest ona podwójna - wewnątrz niej znajduje się jeszcze jedna, nieco mniejsza (prawdopodobnie na dokumenty).
Kieszenie na klacie oraz na biodrach zapinane są na dwa guziki każda, w przeciwieństwie do tych umieszczonych na ramionach, które są zapinane na dwa rzepy (tak jak w wz.88).
Co ciekawe bluza nie posiada ściągaczy, czy to w pasie, czy też na dole bluzy - niestety nie wiem, czy jest to kwestia zmiany wprowadzonej w obecnie produkowanych mundurach dla wojska (i skopiowanej przez Spław), czy też jest to inwencja własna producenta. Nie żeby były one do czegoś szczególnie potrzebne. Mamy natomiast drobną próbkę materiału (10cm x 10cm) i dodatkowy guzik - przyszyte po wewnętrznej stronie bluzy, umożliwiające dokonanie "napraw w polu" w razie uszkodzenia munduru. Zakładając, że będziemy mieli ze sobą igłę i nici.
Podczas oglądania bluzy szczególnie miłe wrażenie sprawiły na mnie plastikowe guziki, kompletnie inne od nielubianych przeze mnie guzików, w zwykłych wz.88 (strasznie drobne, przez co trudno je odpiąć już nawet w cienkich rękawiczkach). Oczywiście te same guziki zastosowano przy zapięciach spodni.
Spodnie
Spodnie w M21 nie wyróżniają się zbytnio. Podobnie jak stare wz. 88 posiadają szlufki na pasek, rozporek zapinany na guziki, dwie kieszenie tradycyjne i charakterystyczny naszyty kant, który jest równie stylowy jak fryzura utrwalona przez lakiery Taft, wygląda pięknie w każdych warunkach i pogodzie ;-) . Na końcu nogawek mamy zarówno ściągacz sznurkowy jak i pasek pod piętę.
To tyle z podobieństw - z różnic nie sposób nie zauważyć braku jakiejkolwiek regulacji obwodu w pasie (w razie potrzeby trzeba będzie polegać na pasku) i braku kieszeni cargo (co akurat jest obecnie standardem w nowych rosyjskich mundurach wydawanych żołnierzom).
Kamuflaż i materiał
Opisywany egzemplarz jest wykonany z materiału w kamuflażu zwanym "Cyfrową florą", który od niedawna przyjęty został, jako nowy standardowy kamuflaż w rosyjskiej Armii. M21 poza Cyfrową Florą produkowany (lub był produkowany) w szeregu innych kamuflaży, m.in. Lesie, Gorodzie, czy też Florze.
Niestety zdjęcia w opisie nie oddają idealnie kolorystyki munduru w naturalnym oświetleniu. Na szczęście jednak na stronie Spławu znajduje się dział z różnymi materiałami fotograficznymi, wśród których można znaleźć m.in. poniższe zdjęcia:
Sam materiał (typu rip-stop) w opisywanym egzemplarzu wg metki posiada poniższy skład: 53% bawełny, 47% poliestru.
Materiał jest dosyć przyjemny w dotyku i nie jest tak mocno zaimpregnowany jak białoruski mundur, którym miałem okazję się bawić. W deszczowe dni zapewne będzie to wada, jednak latem na pewno będziemy czuli się bardziej komfortowo.
Podsumowanie
Mundur ten przewidziano, jako ewentualne zastępstwo tych, które otrzymują żołnierze podczas służby, dlatego producent nie miał za bardzo pola do popisu, jeśli chodzi o krój lub kamuflaż. Musiał się dostosować do standardów obowiązujących w wojsku. W związku z czym trudno stawiać wobec tego produktu takie same wymagania jak w stosunku do innych komercyjnych modeli na rynku.
Warto jednak zauważyć, że wspomniane dostosowanie jest do standardu/wymogu stawianego wobec mundurów z późniejszej serii wz.88, a nie całej rodzinie nowych mundurów wprowadzonych razem z nowym kamuflażem. Wśród nich bowiem mundur polowy ma zdecydowanie inny krój.
Ogólnie M21 sprawia wrażenie dobrze wykonanego (jak na "żołnierskie" standardy). Nie znalazłem odstających nici, materiałom z którego jest wykonany też raczej nie można nic zarzucić. Gdyby ktoś szukał munduru w tym konkretnym kamuflażu (lub w innym, w którym jest on produkowany) zdecydowanie warto byłoby rozważyć jego zakup - szczególnie że cena nie jest zbyt wysoka.
Tekst powstał dzięki współpracy z Frontowiec.com
Ale te zdjęcia to istna reklama sprzętu produkowanego przez nich. :)