"Gorką" określa się typ umundurowania przeznaczonego do warunków górskich, oferujących ograniczoną, ale  zadowalającą osłonę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Przy czym jest do stój dalej w miarę lekki i uniwersalny. Obecnie  na rynku (zarówno w Rosji jak i Polsce) możemy znaleźć całkiem dużo ubrań określanych takim mianem. Poniżej postaramy się przedstawić jedną z lepiej znanych Gorek, Gorkę E produkcji SPOSN.

Gorka-E SPOSN /  Горка-Е СоюзСпецОснащение

Kurtka

  • luźny krój
  • regulowany kaptur (rozmiar otworu, obwód głowy),
  • podwójnie zapinana na guziki,
  • kieszeń wewnętrzna zapinana na guzik,
  • ściągacz sznurkowy na dole kurtki,
  • po jednej kieszeni na każdym rękawie,
  • dwie kieszenie zewnętrzne na dole kurtki,
  • wzmocnienia w wielu miejscach wykonane z materiału w kamuflażu.

Spodnie

  • luźny krój,
  • gumkowy oraz sznurkowy ściągacz w pasie,
  • podwójnie zapinany rozporek na guziki oraz rzep,
  • szlufki na pasek,
  • dwie kieszenie "cargo",
  • dwie kieszenie na zadzie,
  • dwie kieszenie przelotowe,
  • podwójne nogawki,
  • wzmocnienia w wielu miejscach wykonane z materiału w kamuflażu.

 

Opis zaczynamy od samej góry, czyli od kaptura. Kaptur jest w całości wykonany z dwóch warstw materiału, od wewnątrz mamy brezent, od zewnątrz materiał w kamuflażu. Kaptur posiada maleńki daszek oraz dwa sznurki regulujące. Jeden służy do regulacji wielkości otworu kaptura, a drugi do obwodu. Innymi słowy mamy "Gorkowy standard".

Na rękawach pod kątem naszyte są kieszenie zapinane na rzep. Poza nimi mamy jeszcze dwie kieszenie na dole kurtki zapinane na pojedynczy guzik kanadyjski. Kieszenie te posiadają tak zwany "komin", więc nie ma praktycznie szans, by cokolwiek by nam z nich wypadło (pomimo zastosowania tylko jednego guzika). Sam guzik jest duży i otwarcie kieszeni w rękawiczkach nie powinno sprawić kłopotu. Poza tymi kieszeniami istnieje jeszcze jedna kieszeń wewnętrzna zapinana (tym razem) na dosyć mały standardowy guzik. Niestety kieszeń ta nie posiada żadnej klapki, więc unikałbym umieszczania tam mniejszych przedmiotów, pomimo tego, że pewnie trzeba by było stanąć na głowie, aby wypadły.

Kurtka jest zapinana na dwa rzędy guzików. Podwójne zapięcie polega na "przekładaniu" na przemian warstw przy zapinaniu kurtki. Dzięki temu teoretycznie kurtka uzyskuje większą wiatroszczelność niż przy zapięciu "pojedynczym". Problem w tym, że w takim przypadku mamy dodatkowe trzy guziki do zapięcia lub rozpięcia (zależnie czy zakładamy, czy zdejmujemy kurtkę), co nie jest to szczerze mówiąc zbyt praktyczne. Ale zawsze miło mieć dodatkowe zabezpieczenie, które w pewnych sytuacjach może sie przydać, a na co dzień jakoś szczególnie nie przeszkadza, mimo że dodatkowa "klapka" z dziurkami na guziki majta się dosyć swobodnie.

Kurtka po bokach (na wysokości nerek) posiada ściągacze gumkowe, a na dole obecny jest także ściągacz sznurkowy.

 

Przejdźmy jednak do spodni. Standardowo w pasie posiadają one zarówno szlufki na pasek, zaczepy (po bokach) na szelki oraz ściągacze gumkowy oraz sznurkowy. Sznurki są długie i możemy je sobie zawiązać na gustowną kokardkę ;)

Rozporek w spodniach zapinany jest na guziki (kanadyjskie) oraz rzep (na samej górze). Za rzepem schowany jest metalowy "ząbek" (nie wiem jak to inaczej nazwać) podobny jak ten, który opisywałem przy okazji Kaskada Modoksu (przy czym tam był on przed rzepem). W każdym razie jego użyteczność budzi moje szczere wątpliwości. W sytuacji taktycznego oddawania moczu w krzakach każde sekunda spowolnienia polegająca na mocowaniu się z zapięciem przybliża nas do ewentualnej katastrofy. A zapięć w okolicy krocza mamy aż nadto, bowiem także i tutaj zastosowano podwójne zapięcie na guziki. Przy czym guzików wewnętrznych jest niewiele, bo tylko jeden.

Spodnie tak jak pozostałe Gorki SPOSNu (z wyjątkiem Gorki D) posiadają kieszenie przelotowe zapinane na pojedynczy guzik. Osobiście jednak nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, wolę kieszenie tradycyjne, do których zawsze można coś wrzucić.

Z tyłu spodni znajdują się dwie kieszenie zapinane na pojedyncze guziki kanadyjskie. Niestety zamiast standardowych "klapek" zastosowano tutaj jedynie szlufki, które wg mnie zapewniają zdecydowanie niewystarczający poziom ochrony rzeczy przed wypadnięciem.

Na tym tle o wiele lepiej prezentują się kieszenie "cargo", są dosyć duże, także zapinane na pojedynczy guzik kanadyjski, ale posiadają klapkę oraz komin. Tutaj praktycznie nie ma szans abyśmy cokolwiek zgubili. Niestety kieszenie te posiadają też jedną wadę - guziki są na wierzchu, co może sprawiać problemy podczas czołgania.

W spodniach warte wspomnienia są jeszcze podwójne nogawki. Wewnętrzną warstwę wkładamy w buty, a zewn. naciągamy na buta. Rozwiązanie to ma wiele zalet, a do najważniejszej z nich należy wg mnie fakt, że przy takiej konstrukcji nogawki jest mniejsza szansa, że woda "wleje" nam się do buta od góry (np. podczas wdepnięcia w kałużę na chwilę). Dodatkowo przy np. długotrwałym przebywaniu na śniegu wpierw wodą nasiąka nogawka zewnętrzna, a dopiero później wewnętrzna, co opóźnia moment, kiedy tak na prawdę spodnie nam przemokną.

 

Kamuflaż i materiał

Kurtka jest wykonana z dwóch głównych materiałów - brezentu koloru oliwkowego / brązowego oraz  materiału w kamuflażu, który jest to standardowy materiał stosowany np. przy produkcji Partizanów. Służy on głównie do "wykończenia" stroju., gdyż całość i tak jest oparta na wspomnianym "brezencie". Natomiast wzmocnienia, niektóre kieszenie zewnętrzne (np. kieszenie "cargo" w spodniach) są w całości wykonane z materiału w kamuflażu.

Sam kamuflaż może być tak na prawdę dowolny, pod warunkiem, że ma do niego dostęp producent ;) Widziałem zdjęcia tej Gorki w przeróżnych kamuflażach od SS-Lato i SS-Jesień, poprzez różne wersje Brzozy (zarówno zielono-żółtą jak i zielono-białą), po SMOG (rosyjską kopię DPM).

Opisywany tutaj egzemplarz posiada wykończenie w kamuflażu SS-Lato, który jest chyba najpopularniejszy przy tym stroju. Więcej o samym kamuflażu możecie przeczytać w oddzielnym artykule: Rosyjskie kamuflaże wzorowane na Eichenlaubmuster.

 

Podsumowanie

Gorka E bez wątpienia jest ciekawym strojem (żeby nie powiedzieć "lansiarskim"). Oferuje nieco lepsze właściwości maskujące niż warianty bez wykończenia z materiału w kamuflażu. Jednak ten sam materiał sprawia, że można mieć większe obawy, że nasza Gorka będzie mniej odporna na ekstremalne (mokre lub wietrzne) warunki. Niestety jednak nie miałem okazji jej używać tak długo, jak np. Gorkę 3 Spławu, by mieć jakiekolwiek porównanie, więc są to jedynie spekulacje.

Teoretycznie w cenie dowolnej Gorki (ok 400zł) mielibyśmy całkiem niezłą, "cywilną" kurtkę typu soft-shell, jednak mundury typu Gorka są dosyć pancerne i nie strach (a raczej nie żal) ich zabrać na wyprawy, gdzie będziemy musieli np. nieco się poczołgać, czy przeciskać przez krzaczory. Przy Gorkach ewentualne znaki zużycia dodają im jedynie, co najwyżej lumpiarskiego uroku ;)

 

Podziękowania dla Aliego za udostępnienie Gorki do opisu.

Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО
Gorka E SPOSN / Горка Е ССО

Komentarze

jager : 31/12/2015 18:32:15
Mam pytanie odnośnie materiału w kamuflażu którym jest wykończona Gorka? , kupiłem Gorke SSO E-Jesień i materiał w kamuflażu wydaje się dziwnie cienki, jest podobny do tego z którego zrobiona jest bandana. Ciekaw jestem opinii posiadaczy tego modelu Gorki.
delin0m : 04/01/2014 23:37:00
Dobre wykonanie, fajny krój i przede wszystkim zastosowanie wstawek w kamuflażu sprawia, że to świetny strój. Szczególnie w wersji SS-Jesień działa to ekstra ;)
SPECNAZ 2K9 : 09/10/2010 00:18:57
Takie moje spostrzeżenia Gorka spławoska to konkurenta Gorki-D ze SSO .Ponieważ jest z Grubszego materiału .
Ten użyty do produkcji Gorki-E jest cieńszy .Zamiast kieszeni ma przelotki więc z założenia jest zakładana na coś a nie jak Spławoska sama w sobie .Po drugie zamiast ściągacza w talii są wszyte gumki ponieważ ściągacz w talii .Ten model jest na pewno bardziej uniwersalny można ją spokojnie używać w każdej porze roku .Spławoska była dla mnie ciut przygruba pociłem się w niej nawet w zimę .To tylko moje spostrzeżenia.
fRANCooZ : 30/05/2010 18:18:11
Spodziewałem się czegoś lepszego ale daje rade !:-D
Potfur : 14/03/2010 12:22:35
Spławowa lepsza (napisał to fan Spławu :D)
Kamil : 14/03/2010 11:50:25
Eee tam, wyszła z mody ze 2 sezony temu :P
Iwanow : 12/03/2010 16:11:06
Ta gorka jest cuudowna :)
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • KZM-M Modoks / КЗМ-М Модокс

    Modoks jest to w miarę młodą firma na rynku, pierwsze doniesienia o niej na zachodzie pochodzą z okolic  2006r. KZM-M jest jednym z jej "flagowych" produktów, będący  swoistą alternatywą dla SPOSNowych maskałatów, które zasłynęły z wysokiej jakości, jak i wysokiej ceny (przynajmniej na zachodzie). KZM-M dosyć szybko przyjął się pośród rosyjskich służb mundurowych i obecnie nie raz można go zobaczyć w użyciu. Do rodziny KZM należą także KZM-P (bluza zapinana na zamek błyskawiczny) oraz KZM-Z (wersja zimowa, o jeszcze innym kroju).

    Więcej »
  • Partizan SPOSN / Партизан ССО

    Partizan to maskałat, który możemy zobaczyć bardzo często w użyciu, zazwyczaj przez żołnierzy jednostek specjalnych, czy to MWD, czy to FSB. Partizan był swego czasu używany (lub nadal jest) w takich jednostkach jak Alfa (Алфа), Wympieł (Вымпел) , Witjaź (Витязь), czy mniej znana na zachodzie Ruś (Русь).

    Więcej »
  • Partizan-M SSO / Партизан-М ССО

    Partizan-M to jeden z nowszych maskałatów SSO, gdzie M w nazwie zapewne pochodzi od słowa "zmodernizowany" (modernizirowannyj). Jednak maskałat (jeśli tak można go określić) ten nie jest po prostu lekko usprawnioną wersją zwykłego Partizana. Dlaczego? O tym postaramy się napisać w tekście poniżej. 

    Więcej »