RedZone RedZone

Modoks jest to w miarę młodą firma na rynku, pierwsze doniesienia o niej na zachodzie pochodzą z okolic  2006r. KZM-M jest jednym z jej "flagowych" produktów, będący  swoistą alternatywą dla SPOSNowych maskałatów, które zasłynęły z wysokiej jakości, jak i wysokiej ceny (przynajmniej na zachodzie). KZM-M dosyć szybko przyjął się pośród rosyjskich służb mundurowych i obecnie nie raz można go zobaczyć w użyciu. Do rodziny KZM należą także KZM-P (bluza zapinana na zamek błyskawiczny) oraz KZM-Z (wersja zimowa, o jeszcze innym kroju).

Poniższy tekst jest aktualizacją opisu KZM-M wykonaną w okolicach Sierpnia 2008. Dzięki Redzone miałem ponownie możliwość przyjrzenia się KZMom Modoksu, a konkretniej ich nowej partii, którą otrzymali już jakiś czas temu.

Na wszelki wypadek zaznaczam, że mundur mi podesłany był lekko przykrótki (o jeden rozmiar), dlatego proszę się nie czepiać nieco dziwnie wyglądających rękawów ;)

Kostium KZM-M Modoks / Костюм КЗМ-М Модокс / KZM-M Suit Modox

Bluza

  • krój zapewniający swobodę ruchów.
  • bluza zapinana na guziki,
  • gumowy ściągacz w talii (na plecach) i na mankietach,
  • dodatkowa warstwa materiału na łokciach,
  • dwie kieszenie na klatce piersiowej naszyte pod kątem,
  • po jednej kieszeni na każdym rękawie (ramionach),
  • pojedyncza kieszonka na końcu lewego rękawa,
  • kaptur z dwoma ściągaczami,
  • szlufki na maskowanie (w nowszych modelach).

Spodnie

  • elastyczny ściągacz w pasie; rozmiar obwodu można regulować za pomocą sznurka,
  • elastyczny ściągacz na końcach nogawek,
  • dodatkowa warstwa materiału na kolanach oraz w okolicach zadka,
  • dwie, tradycyjne kieszenie.

 

Krój stroju jest dosyć luźny i bezproblemowo pozwala na założenie go na mundur. Bluza posiada elastyczny ściągacz na plecach na wysokości nerek. Spodnie także posiadają ściągacz elastyczny oraz dodatkowy ściągacz w postaci sznurka. Poza tym mamy jeszcze ściągacze w mankietach oraz na końcu nogawek (wszystkie elastyczne lub jak kto woli "gumkowe").

Strój posiada wzmocnienia, pod postacią podwójnej warstwy materiału, na kolanach, łokciach oraz na tyłku.

Kieszenie bluzy zapinane są na dwa (kieszenie na klacie) lub jeden (kieszenie na ramionach) guzik standardowej wielkości (2cm). Na końcu lewego rękawa znajduje się mała kieszonka niewiadomego przeznaczenia. Jej rozmiar jest idealny by  umieścić tam np. telefon wielkości Nokii 6610 lub np. magazynka do pistoletu. Jednak ze względu na workowaty krój nie jest to najlepsze miejsce do umieszczania takich przedmiotów - są one zbyt ciężkie i będą po prostu przeszkadzać.

Wracając do kieszeni znajdujących się na klatce piersiowej - są one naszyte pod kątem, dzięki czemu sięganie do wewnątrz nie sprawia szczególnych trudności. Same są dosyć duże i mają około 16x14cm. Niestety guziki wykorzystane do ich zapięcia są "zakryte", co może utrudnić ich odpięcie np. w rękawiczkach. Z drugiej strony mniejsza jest szansa, że zostaną urwane podczas czołgania.

Kieszenie na ramionach bluzy są zapinane na pojedynczy guzik, tym razem odkryty. Pomimo tego odpięcie ich jedną ręką sprawiało mi dosyć duże kłopoty, wg mnie o wiele lepszy rozwiązaniem byłoby zastosowanie rzepu w tym miejscu. Kieszonki na ramionach mają około 11x10cm.

Co ciekawe w nowszych modelach KZM-M przy kieszeniach na ramionach, po obu ich stronach naszyte są dwie szlufki, umożliwiające zaczepienie naturalnego maskowania (np. kawałków gałęzi, trawy itp.). Oprócz szlufek przy kieszonkach dodano także szlufki (a raczej zestaw 3 szlufek) w sześciu dodatkowych miejscach. Dwa zestawy na plecach na wysokości łopatek, dwa na klatce piersiowej nad kieszeniami skośnymi oraz dwa na kapturze, po bokach.

Kaptur posiada dwa ściągacze - pierwszy, tradycyjny (regulujemy wielkość "otworu" w kapturze), a drugi służący do ściągnięcia kaptura wokół głowy - dzięki czemu nie powinien on z niej spadać. Konstrukcja tego zastosowania ma już swoje lata, gdyż została zaczerpnięta z drugo-wojennych, rosyjskich maskałatów.

 

Kamuflaż

KZM-M jest dostępny w wielu kamuflażach. Do najpopularniejszych należą "Partizan" (Modoksowa nazwa na "SS-Lato") oraz "Pogranicznik" (czyli Brzoza w wariancie zielono-białym), ale produkowany jest w jeszcze paru innych wariantach, np. "Zielonej cyfrze" (będącym rosyjską wariacją na temat MARPATa), czy "Berezce" (brązowo-żółta Brzoza).

Sam maskałat jest jednostronny - tzn. pomimo lekko widocznego wzoru maskowania na rewersie, nie ma większego sensu przewlekania go na druga stronę, gdyż stracilibyśmy dostęp do wszystkich kieszeni.

Osoby zainteresowane informacjami o kamuflażu Partizan ("SS-Lato") zapraszam do lektury artykułu: Rosyjskie kamuflaże wzorowane na Eichenlaubmuster

 

Materiał

Materiał z którego wykonana była pierwsza wersja, którą opisywałem, to wg metki bawełna ("100% хлопок"). Bawełna ta została dodatkowo zaimpregnowana, co pozytywnie wpływa na wodoodporność, jednak przy wyższych temperaturach powoduje dyskomfort. Obecnie opisywana wersja jest wykonana z mieszanki bawełny (53%) oraz poliestru (47%) - taka mieszanka pod względem komfortu zdecydowanie lepiej się sprawdza - nie jest tak "śliska" i nieprzyjemna w dotyku, co było zapewne spowodowane impregnacją. Dodatkowo KZMy wykonane z nowej partii materiału mają nieco inną kolorystykę kamuflażu, która jest obecnie bardziej naturalna (mniej się "świeci").

Będąc rozpieszczonym starszymi wersjami Partizana produkcji SPOSN moje opinia odnośnie materiału pierwszej wersji KZMa, z którą miałem do czynienia, było prawdę mówiąc negatywne. Jednak obecna wersja sprawia wrażenie, że jest produkowana na tym samym materiale co obecnie produkowane Partizany SPOSNu (gdyż sam materiał zapewne pochodził od tego samego producenta).

Niestety nie miałem styczności z KZMami w innych kamuflażach i nie mogę się wypowiedzieć na temat materiału, z którego są wykonane.

 

Podsumowanie

KZM-M obecnie faktycznie można potraktować jako "ekonomiczną" wersję Partizana. Co prawda jest on mniej uniwersalny niż Partizan, ze względu na brak "funkcjonalnego" rewersu, jednak sam kamuflaż SS-Lato jest dosyć uniwersalny i może dobrze skutecznie funkcjonować przez większość wiosny i lata.

Tekst powstał dzięki współpracy z RedZone

KZM-M Modoks / КЗМ-М Модокс
KZM-M Modoks / КЗМ-М Модокс
KZM-M Modoks / КЗМ-М Модокс
KZM-M Modoks / КЗМ-М Модокс
KZM-M Modoks / КЗМ-М Модокс
KZM-M Modoks / КЗМ-М Модокс
KZM-M Modoks / КЗМ-М Модокс
KZM-M Modoks / КЗМ-М Модокс
KZM-M Modoks / КЗМ-М Модокс

Komentarze

delin0m : 04/01/2014 23:34:42
Zbyt małe kieszenie bluzy i materiał nieprzepuszczający powietrza to spore wady tego stroju. Reszta w miarę OK
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Chimera Modoks / Химера Модокс

    "Chimajra to w mitologii greckiej ziejący ogniem potwór, dziecko Tyfona i Echidny. (...) Inne opisy mówią o stworze o dwóch głowach kozy i lwa oraz o ogonie węża czy smoka." źródło: wikipedia - Chimera (mitologia) "Chimera - organizm złożony z komórek różnych genetycznie." źródło: wikipedia - Chimera (biologia) Wbrew pozorom powyższe cytaty bardzo dobrze oddają charakter produktu firmy Modoks, któremu poświęcony został poniższy opis.

    Więcej »
  • Partizan SPOSN / Партизан ССО

    Partizan to maskałat, który możemy zobaczyć bardzo często w użyciu, zazwyczaj przez żołnierzy jednostek specjalnych, czy to MWD, czy to FSB. Partizan był swego czasu używany (lub nadal jest) w takich jednostkach jak Alfa (Алфа), Wympieł (Вымпел) , Witjaź (Витязь), czy mniej znana na zachodzie Ruś (Русь).

    Więcej »
  • Partizan-M SSO / Партизан-М ССО

    Partizan-M to jeden z nowszych maskałatów SSO, gdzie M w nazwie zapewne pochodzi od słowa "zmodernizowany" (modernizirowannyj). Jednak maskałat (jeśli tak można go określić) ten nie jest po prostu lekko usprawnioną wersją zwykłego Partizana. Dlaczego? O tym postaramy się napisać w tekście poniżej. 

    Więcej »

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0