Partizan to maskałat, który możemy zobaczyć bardzo często w użyciu, zazwyczaj przez żołnierzy jednostek specjalnych, czy to MWD, czy to FSB. Partizan był swego czasu używany (lub nadal jest) w takich jednostkach jak Alfa (Алфа), Wympieł (Вымпел) , Witjaź (Витязь), czy mniej znana na zachodzie Ruś (Русь).

Maskałat Partizan SSO / Партизан СоюзСпецОснащение / Partizan Suit SPOSN

Bluza

  • Luźny krój,
  • Kaptur z siatką na wysokości uszu,
  • Krótki, miękki daszek przymocowany do kaptura,
  • Dwa ściągacze w kapturze,
  • Ściągacze elastyczne w mankietach,
  • Ściągacz sznurkowy w pasie,
  • Wzmocnienia na łokciach,
  • Dwie kieszenie na klatce piersiowej,
  • Wszystkie elementy albo są naszyte podwójnie, albo jest ich możliwość przewleczenia na drugą stronę.

Spodnie

  • Dwie kieszenie przelotowe,
  • Dwie kieszenie na tyłku,
  • "Rozporek" zapinany na pojedynczy guzik,
  • Elastyczny ściągacz w pasie,
  • Możliwość zastosowania szelek,
  • Wzmocnienie na kolanach, w kroku i na pośladkach,
  • Wszystkie elementy albo są naszyte podwójnie, albo jest ich możliwość przewleczenia na drugą stronę.

 

Kaptur bluzy jest dosyć duży i, co ważniejsze, regulowany. Do regulacji możemy wykorzystać dwa ściągacze - jeden służy do pozwala na zmianę wielkości "otworu" bluzy, drugi do dostosowania kaptura do naszego obwodu głowy. Istnieje możliwość przewleczenia dodatkowego ściągacza na drugą stronę w momencie, gdybyśmy chcieli skorzystać z rewersu bluzy. Poza ściągaczami kaptur posiada mały, miękki daszek, oraz ma wszytą siatkę na wysokości uszu (zamiast normalnego materiału). Dzięki czemu, pomimo założenia kaptura, nie stajemy się aż tak głusi, jak miałoby to miejsc w przypadku tradycyjnej konstrukcji. Z drugiej strony, taki kaptur nie będzie oferował zbyt dobrej osłony przed deszczem lub wiatrem. Trudno jednak takiej ochrony oczekiwać od maskałatu, którego głównym zadaniem jest, nomen-omen, maskowanie. Od ochrony przed deszczem i wiatrem mamy inne części odzienia.

Sama bluza posiada multum "zaczepów" na „zieleninę”, między innymi na samym kapturze. Zaczepy są naszyte dwustronnie - na awersie i rewersie.

Na klatce piersiowej bluzy znajdziemy dwie kieszenie, głębokie na 17 centymetrów, szerokie zaś na 14 centymetrów. W razie konieczności dałoby się, w każdą z nich, wcisnąć pojedynczy magazynek do AK-74. W pasie mamy ściągacz sznurkowy, który bardzo się przydaje, gdyż bluza jest dosyć długa i bardzo luźna.

Spodnie, podobnie jak bluza, są bardzo luźne - w końcu przewidziano je do noszenia na mundurze.

W pasie posiadają ściągacz "gumkowy", z możliwością jego zawiązania i ściśnięcia przy pomocy dwóch sznurków, oraz zaczepy po bokach do specjalnych szelek, które można dokupić osobno (pasują one także do większości Gorek).

Poza tym, spodnie posiadają wzmocnienia na pośladkach, w kroku oraz na kolanach (pod postacią podwójnej warstwy materiału). Kieszenie mamy cztery - dwie przelotowe (w tradycyjnym miejscu, po bokach spodni), nie zapinane w żaden sposób (jedynie z małą "klapką"), oraz dwie na pośladkach (każda zapinana na pojedynczy guzik).

Jedną z najważniejszych, i najbardziej "rewolucyjnych", cech Partizana to bardzo duży nacisk na dwustronność stroju. Nie ogranicza się ona do obecności jakiegoś, bliżej nieokreślonego, wzoru na rewersie oraz możliwości wygodnego zapięcia kostiumu w momencie, gdy jest on przewleczony na drugą stronę. Takie możliwości oferował przecież już bardzo stary KLMK, którego pierwsze wersje sięgają lat 60tych. W Partizanie wszystkie kieszenie posiadają możliwość przewleczenia na drugą stronę, dzięki czemu, przy korzystaniu z rewersu, są one w pełni funkcjonalne. Każda z kieszeni (dwie na klatce piersiowej, dwie na pośladkach) zapinana jest na pojedynczy guzik kanadyjski, który także można bez problemu przewlec. Klapki kieszeni naszyte są z obu stron, dzięki czemu są one prawdziwie dwustronne. Poza kieszeniami, na drugą stronę możemy także przewlec wszelkie ściągacze (ściągacz bluzy w pasie, ściągacz spodni w pasie, ściągacz obwodu w kapturze). Dzięki temu, bez względu na wybraną przez nas stronę stroju, możemy w pełni korzystać ze wszystkich jego kieszeni i pozostałych "udogodnień".

Rozwiązanie to okazało się bardzo udane, o czym świadczy chociażby fakt, że podobne rozwiązania zaczęli stosować konkurencyjni producenci w Rosji, a i sam SPOSN pomysł ten zastosował w paru innych strojach swojej produkcji (Sumrak, Partizan-M i w paru innych).

 

Woalka

Opisując pierwszy raz ten strój kompletnie zapomniałem o dosyć ciekawym elemencie zestawu, mającego postać "woalki", która jest dodawana do każdego Partizana (i nie tylko, gdyż identyczne znajdziemy np. W maskałacie WDW). Woalka jest siatką o bardzo drobnych oczkach, zazwyczaj w jakimś wzorze maskującym (do najbardziej popularnych chyba należą te w kamuflażach Brzoza oraz Lies). Góra woalki posiada ściągacz "gumkowy", dzięki czemu dosyć solidnie trzyma się na głowie. Z drugiej strony jednak równie łatwo jest ją ściągnąć.

Pomimo tych zalet jest to dosyć specyficzny sprzęt, który przydaje się raczej rzadko, gdyż, mimo wszystko, ogranicza on widoczność i lekko utrudnia oddychanie (mimo, że to tylko siatka). Warto ją wyciągnąć w momencie, gdy spodziewamy się siedzenia w ukryciu (i w bezruchu) przez dłuższy czas, lub... kiedy gryzą nas komary - w razie potrzeby zawsze może pełnić rolę namiastki moskitiery. Piszę namiastki, gdyż wymaga ona wtedy użycia także kaptura, by osłonić resztę twarzy.

Dla osób, których nie przekonuje ten wynalazek, jest także jeszcze jedno, alternatywne, zastosowanie woalki. We wspaniały sposób może ona "utaktycznić" naszego pupila / pupilkę (żadne zwierze nie ucierpiało podczas wykonywania testów, których efektem są poniższe zdjęcia):

 

Kamuflaż i materiał

Zdecydowana większość egzemplarzy Partizana wykonana jest z materiału w kamuflażu będącym rosyjską kopią Eichenlaubmuster, popularnie nazywanego "SS-Summer" (lub po prostu "Partizan").

Partizan, w różnych okresach produkcyjnych, wykonywany był z różnego rodzaju materiału. Pierwsze wersje, które pojawiły się w Polsce już dobrych parę lat temu, były wykonane z bardzo miękkiego materiału o dobrej przewiewności. Nowsze wersje są wykonane z innej tkaniny (lub pokrytego innym barwnikiem), która cechuje się większą sztywnością oraz gorszą "oddychalnością". Nie są to dramatyczne różnice, aczkolwiek zauważalne.

Razem z wersjami zmieniał się także rewers stroju, o czym więcej w artykule Rosyjskie kamuflaże wzorowane na Eichenlaubmuster.

 

Kto tego używa

Partizan to maskałat, który możemy zobaczyć bardzo często w użyciu, zazwyczaj przez żołnierzy jednostek specjalnych, czy to MWD, czy to FSB. Partizan był swego czasu używany (lub nadal jest) w takich jednostkach jak Alfa (Алфа), Wympieł (Вымпел) , Witjaź (Витязь), czy w mniej znanej na zachodzie Ruś (Русь) - która obecnie już nie istnieje.

FSB w Biesłanie - 2004r.

MWD Witjaź

Specnaz Milicji z obwodu Kurgańskiego - 2010r.

 

Podsumowanie

Ogólnie rzecz biorąc, Partizan to bardzo udane dzieło SPOSNu. Dzięki dwustronności maskałatu może być skutecznie używany przez prawie cały rok (no, może z wyjątkiem sytuacji kiedy spadnie śnieg; wtedy kamuflaż przestaje być skuteczny).

Szkoda, że w późniejszych wersjach, wyprodukowanych w okresie po latach 2007-2008, zaczęto eksperymentować z materiałem (zmienił się na sztywniejszy), a rewers stracił na wyrazistości lub zmienił całkiem kolorystykę.

 

Podziękowania dla Grigorija za udostepnienie swojego egzemplarza Partizana do zdjęć.
Podziękowania dla Mroov'a za zdjęcia woalek i nie tylko.

Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО
Partizan SPOSN / Партизан ССО

Komentarze

faj3r : 01/08/2017 09:26:30
Ja z takim pytaniem, gdzie można kupić ten Maskałat?
dvapo8@ : 07/01/2013 17:23:17
Хороший масхала
derkrieg@ : 02/09/2012 00:17:22
Mam dwa rodzaje partizana.
Prezentowany na zdjęciu i partizan m.
Myślę, że firma splav i sposn zyskałyby dużo szyjąc mundury w kroju afganka z w tych dwóch kamuflażach, oczywiście z grubszego materiału.
lesna1@ : 19/07/2011 15:45:33
Znakomity mundur, bez tego picowania z kieszonkami, teraz na wyposażenie to są kamizelki...
SPECNAZ 2K9 : 07/03/2011 13:54:17
Również potwierdzam że się opłaca .Cena raczej normalna rynkowa trzeba wziąć pod uwagę że Rosjanie cały czas podnoszą sukcesywnie ceny .Ten maskłat to dobra inwestycja.Może tak nie wygląda ale jest porządnie uszyty z wytrzymałego materiału mi taki służył ponad dwa lata sprzedałem w stanie idealnym.Jednym słowem polecam.
Kamil : 19/02/2011 14:19:54
400 to w miarę normalna cena.
Jurgin : 16/02/2011 21:47:38
Dzieki.
Ktoś jeszcze jakieś opinie spostrzeżenia za, lub przeciw.
Pozdrawiam.
Potfur : 16/02/2011 02:33:17
Wg mnie - się opłaca.
Jurgin : 15/02/2011 22:23:35
Witam.
Mam pytanie, czy opłaca się kupić ten maskałat w cenie 400 zł.
Głownie chodzi mi o opinie użytkowników, jak wychodzi w zestawieniu cena/jakość itd.
Proszę o odpowiedzi.
Pozdrawiam.
SPECNAZ 2K9 : 18/06/2010 12:09:17
Czasami pojawiają się na Allegro lub w komisie są takie sytuacje ,że można wybierać i przebierać tyle jest ofert.
Ale jak potrzebujesz maskałatu na zaraz to możesz kupić na Allegro KLMK lub KL-M dostępne są od ręki ( kup teraz ) .
kazik : 14/06/2010 19:53:08
PS. Cena za Partizana to ok 300-400zł (zależnie od stanu).
kazik : 14/06/2010 19:52:13
Obecnie ze względu na słabą złotówkę najlepiej szukać np. w komisie na forum (może ktoś będzie akurat chciał sprzedać). Nowego możesz np. kupić w sklepie soviet-propaganda, do którego link znajdziesz w stopce strony.
walecking@ : 14/06/2010 18:55:02
Proszę, czy ktoś może mi powiedzieć gdzie dostać Partizana? W jakich są cenach?
mikolajkawecki@ : 09/05/2010 17:09:36
cóż można dodać... kilka dni temu dołączyłem do grona posiadaczy takowego partizana. jest świetny, w terenie zdradzały mnie jedynie wypastowane buty:)...
kazik : 05/02/2010 20:29:09
Drobna aktualizacja w opisie, zapomniałem bowiem wspomnieć o woalkach.
SPECNAZ 2K9 : 25/01/2010 23:09:02
Rzeczywiście produkt godny polecenia.Mam już swojego prawie rok.Mam tą starszą wersję przewiewną w lato nie do zastąpienia.Może zmieniono grubość materiału bo ten stary jest ''piżamowaty'' i na początku nie wzbudza zaufania.
Poza tym w lato parę razy pocięły mnie komary bez trudu przegryzające materiał.Ale za to przy 30 stopniowym upale jest w nim naprawdę znośnie i dobrze wentyluję.Kamuflaż bardzo uniwersalny a dzięki rewersowi jest dokładnie jak napisał Kazik.Czyli sprawdzi się o każdej porze roku.Dodał bym jeszcze że kaptur jest super przemyślany z tymi otworami wentylacyjnymi i sposobem wiązania.O niebo lepiej rozwiązanym niż w produktach Modosku (KZ-m czy BERKUT gdzie głowa w upał się poci mocno...)Całość jest starannie i porządnie wykonana.To taki maskałat z najwyższej półki lepszy od niejednego munduru.Deklasujący KZ-M czy KZS.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Chimera Modoks / Химера Модокс

    "Chimajra to w mitologii greckiej ziejący ogniem potwór, dziecko Tyfona i Echidny. (...) Inne opisy mówią o stworze o dwóch głowach kozy i lwa oraz o ogonie węża czy smoka." źródło: wikipedia - Chimera (mitologia) "Chimera - organizm złożony z komórek różnych genetycznie." źródło: wikipedia - Chimera (biologia) Wbrew pozorom powyższe cytaty bardzo dobrze oddają charakter produktu firmy Modoks, któremu poświęcony został poniższy opis.

    Więcej »
  • KM-L SPOSN / КМ-Л ССО

    KM-L nie jest tak popularny jak inne produkty SPOSNu, ale tak czy inaczej jest dosyć ciekawym kostiumem. Jako taki jest wzorowany na dwuczęsciowej wersji KLMK, która była produkowana od końcówki lat 80tych (najstarszy egzemplarz jaki widziałem miał wybity 1987 rok jako datę produkcji) i pojawiła się w szeregu konfliktów w ograniczonym wymiarze. Przyjżymy się mu bliżej i zobaczymy, co SPOSN postanowił w nim zmienić, aby dopasować go do obecnych trendow w "krawiectwie taktycznym".

    Więcej »
  • Partizan-M SSO / Партизан-М ССО

    Partizan-M to jeden z nowszych maskałatów SSO, gdzie M w nazwie zapewne pochodzi od słowa "zmodernizowany" (modernizirowannyj). Jednak maskałat (jeśli tak można go określić) ten nie jest po prostu lekko usprawnioną wersją zwykłego Partizana. Dlaczego? O tym postaramy się napisać w tekście poniżej. 

    Więcej »