Spectre jest najnowszą rodziną kamuflaży opracowaną przez SSO. Pomimo tego, że projekt ma już parę lat (pierwsze zdjęcia prototypu pojawiły się w 2010r), nie jest to obecnie produkt, który można zobaczyć wszędzie. SSO jednak konsekwentnie stara się ten wzór promować i obecnie możliwe jest zakupu praktycznie pełnego zestawu oporządzenia (munduru i kamizelki) w dowolnej odmianie tego kamuflażu.

Kamuflaż Spectre

Kamuflaż Spectre dostępny jest w dwóch głównych odmianach:

  • Spectre / Спектр
  • Spectre SKWO / Спектр СКВО

Gdzie pod skrótem SKWO kryje się Sewierno-Kawkaskij Wojennij Okrug (Северо-кавказский военный округ), co sugeruje, że odmiana ta została stworzona z myślą o jednostkach działających na terenie północnego Kaukazu. Niestety moje zdolności "białego wywiadu" nie pozwoliły mi wydedukować, czy jakaś konkretna jednostka jest związana z tym kamuflażem, czy też nie. Na różnych strzeleckich konkursach zazwyczaj w tej odmianie Spectre można zobaczyć członków FSB. Ale z drugiej strony to samo ma miejsce, przy odmianie "zwykłej" (zielonej). Nawiasem mówiąc Spectre przed byciem "Spectrem" był znany w internecie właśnie jako "eksperymentalny wzór FSB" ("FSB experimental pattern").

Co ciekawe prace nad rozwojem tej rodziny kamuflaży ponoć wciąż trwają, więc całkiem możliwe, że za jakiś czas albo zobaczymy kolejny wariant, albo obecne znane nam odmiany mogą ulec zmianie.

Dotychczas opracowany został już szereg pomniejszych, eksperymentalnych wariantów - np. wariant "miejski", którego paleta kolorów jest dosyć unikatowa, bo odcień fioletu. Z innych nietypowych wariantów można wspomnieć o odmianie "wiosennej", której próbkę / projekt udało mi się znaleźć. Ponownie ciekawa jest kolorystyka, która na myśl raczej przywodzi jesień. Jednak możliwe, że w Rosji wiosna kojarzy się raczej z porą roztopów i wszechobecnego błota.

Materiał

Oba kamuflaże są obecnie dostępne zarówno na materiale do produkcji mundurów (rip-stop), jak i Cordurze. Niestety nie znam ani jej gramatury,  ani tego, czy jest to "Cordura®", czy też jeden z jej rosyjskich odpowiedników (np. Oxford).

Materiał rip-stop dla wersji zielonej kamuflażu można spotkać w dwóch różnych gramaturach. Ostateczny efekt (poza grubością) różni się też wyrazistością nadruku na rewersie. Z oczywistych powodów wzór rewersu w wersji grubszej jest słabiej widoczny. Przy zwykłym mundurze może nie miałoby to takiego znaczenia, ale zastosowano oba rodzaje materiału do uszycia maskałatów Partizan, gdzie rewers ma dosyć duże znaczenie.

W każdej z wersji materiałów oraz samego kamuflażu (zwykłego i SKWO) strój ponoć zachowuje właściwości maskujące podczas oglądania go przez noktowizor nowszej generacji. Niestety nie mam ani żadnych informacji szczegółowych na ten temat, ani nie mam możliwości zweryfikować tej informacji.

Raport kamuflażu

Raport wzoru jest bardzo duży. Na posiadanym przeze mnie egzemplarzu wzór powtarza się co 60cm pionowo. Powtórzenia poziomego nie byłem w stanie znaleźć, gdyż strój nie posiada tak dużego fragmentu materiału, by na nim cały raport się znalazł. Jednak po analizie zdjęcia z próbką Spectre SKWO (największą jaką udało mi się znaleźć) wynika, że raport poziomy ma co najmniej 100cm.

Kopie Spectre

Przy szukaniu stroju z materiału w Spectre (dowolnej odmianie) warto być wyczulonym na detale, jeśli nie kupuje się go z zaufanych źródeł i nie ma się tym samym pewności, że jest to produkt SSO. Niedawno bowiem na ebay pojawiły się aukcje z Gorkami w kamuflażu na pierwszy rzut oka przypominającymi Spectre SKWO. Jednak zdecydowanie NIE jest to ten sam kamuflaż, gdyż różni się kształtem i ułożeniem plam (kolory są w miarę podobne, a dodatkowo kwestie różnic kolorystycznych zawsze można zrzucić na warunki oświetleniowe).

Co ciekawe na materiale filmowym Russia Today znalazł się jakiś strój, który na pierwszy rzut oka wygląda jakby był wykonany z materiału Spectre SKWO. Po przyjrzeniu się jednak wzór zdaje się być takim samym jak w widocznej wyżej Gorce.

Maskałat Partizan w kamuflażu Spektr SPOSN / Партизан Спектр СоюзСпецОснащение / Partizan Suit in Spectre camo SSO

Skoro już wspomniałem o Partizanach szytych w tym kamuflażu, to warto byłoby sam mundur też opisać, skoro udało mi się go zakupić. Zapewne nikt nie spodziewa się jakiś rewolucyjnych zmian w projekcie i takich też tutaj nie znajdziemy (mimo wszystko to dalej jest Partizan), jednak parę zmian można zauważyć.

Całość tradycyjnie dostajemy w worku transportowym, w którym znajdziemy strój (bluzę i spodnie), a także woalkę maskującą na twarz.

Bluza

Kaptur w nowym Partizanie jest identyczny jak w starszych modelach, mamy tutaj:

  • dwa ściągacze (regulacja obwodu głowy i otworu kaptura),
  • mini daszek,
  • siatki na uszach,
  • szlufki na maskowanie

Ja osobiście uważam kaptur z Partizana, za najlepsze rozwiązanie tego elementu stroju jakie widziałem w maskałatach, więc brak zmian zdecydowanie mi odpowiada.

Drobną różnicą, która jest obecna nie tylko na kapturze, ale w całym stroju - są inne szlufki na maskowanie. Nowy model szlufek pojawił się już w Partizanie-M SSO. Czy ma to jakiś wpływ na funkcjonalność? Trudno mi powiedzieć, bo praktycznie nigdy z nich nie korzystam. Na pewno ten drobny detal pozwoli na łatwiejsze datowanie Partizanów, gdyż ze zdjęć wynika, że zmiana ta została wprowadzona także do modeli w kamuflażu SS-Lieto.

Reszta stroju, też nie różni się zbytnio od starszego Partizana. Mamy dwustronne kieszenie na klacie, sznurek do ściągania w pasie i masę szlufek tu i tam.

Jedyną rzeczą wartą wspomnienia są mankiety, które posiadają pętelki do zaczepienia o palec, co to na celu zapobieganie zsuwaniu się rękawa w dół.

Spodnie

Zmian w spodniach też jest kilka. Pierwszą z nich jest rozporek - istnieje możliwość rozpięcia spodni na całej długości. W poprzednich wersjach albo rozporka w ogóle nie było (modele z okolic 2007r.), albo był to pojedynczy guzik (modele z okolic 2010r.). Teraz guzików mamy aż cztery, z czego dwa zapinają w pasie.

Kolejną zmianą są kieszenie. W starszych modelach były to kieszenie przelotowe, a tutaj mamy kieszenie tradycyjne (w końcu!) z klapkami zapinanymi na guzik. Kieszenie możemy przewlekać na drugą stronę, więc Partizan nie stracił nic ze swojej dwustronności.

Spectre w terenie

Wszystko fajnie, ale jak to się sprawdza w terenie? Napiszę tylko, że zaskakująco dobrze.

I jeszcze parę zdjęć z "testów":

Kto tego używa

W chwili pisania tego tekstu Spectre (zarówno w odmianie zielonej, jak i SKWO) można zobaczyć praktycznie tylko w użyciu przez FSB.

X Międzynarodowy Konkurs Par Snajperskich w Albińsku - 2013r.

Trójbój Specnazu - 2013r.

Pozostałe

Podsumowanie

Przyznam, że moje pierwsze wrażenia odnośnie tego kamuflażu, były mieszane. Szczególnie, że wyglądał on (na pierwszych zdjęciach) po prostu nijako - jakby był efektem, próby podchwycenia trendu na tworzenie kamuflaży "pikselowych". Jednak po wymacaniu i możliwości zabawy nim w lesie moje nastawienie się zmieniło. Osobiście uważam go obecnie, za jeden z bardziej interesujących elementów oferty SSO.

Jestem ciekaw, czy z czasem kamuflaż ten uzyska podobną popularność jak SS-Lato (wątpliwe) lub SURPAT (już bardziej prawdopodobne).

Źródła zdjęć:

  • zbiory własne
  • sso-mil.ru / Nabludateli
  • veedoff.livejournal.com
  • eqc.by
  • soviet-propaganda.com
  • Matt Owen / F&O Airsoft
  • Mark Walton
  • i inne
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО
Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО

Komentarze

Rasrobotshik@ : 02/06/2014 14:46:43
http://www.youtube.com/watch?v=ouazTTSO230
interlude22 : 24/12/2013 14:46:06
makrowzór jest, tylko za mało kontrastu pomiędzy mikro. Kamuflaż w mojej opinii ok, ale zbyt uniwersalny. Wiadomo, jak coś jest do wszystkiego, to jest do d.....
kazik : 21/12/2013 11:32:56
Ha, fakt. Tak sie rozpisalem na temat kamuflazu, a zapomnialem o tej kwesti.
Чебурашка : 21/12/2013 01:21:10
Makrowzór nie za bardzo im wyszedł.
delin0m : 21/12/2013 00:05:06
A tutaj ten filmik z dziwnym maskalatem:https://www.youtube.com/watch?v=uBjWM1A_7Gc&feature=youtube_gdata_player
delin0m : 20/12/2013 22:09:16
Bardzo rzeczowo napisany artykuł, a biorąc pod uwagę praktycznie znikome informacje na temat Spectre jest to nie lada wyzwanie. Brawo kazik! Co do szlufek - mam Partizana M i rzeczywiście sa takie jak opisałeś.
Lookas : 20/12/2013 21:41:06
Potwierdzam mam Partizana SSO Lieto, kupowany na przełomie 2011/2012 modyfikacje tj szlufki do kamuflażu, kieszenie oraz rozporek są identyczne jak w wyżej opisanym. Więc starsze modele mają najpewniej stare szlufki i rozporek.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Partizan SPOSN / Партизан ССО

    Partizan to maskałat, który możemy zobaczyć bardzo często w użyciu, zazwyczaj przez żołnierzy jednostek specjalnych, czy to MWD, czy to FSB. Partizan był swego czasu używany (lub nadal jest) w takich jednostkach jak Alfa (Алфа), Wympieł (Вымпел) , Witjaź (Витязь), czy mniej znana na zachodzie Ruś (Русь).

    Więcej »
  • Maskałat WDW SPOSN / ВДВ ССО

    Maskałat WDW to mniej znany produkt SPOSNu (a raczej nie-aż-tak-znany), przynajmniej w porównaniu z Partizanem. Ze względu na uderzające podobieństwo w kroju nie sposób go nie porównywać z "pierwowzorem" (czyli Partizanem). Sam WDW pomimo mniejszej popularności był widziany w użyciu parę razy, m.in. podczas konkursu w 2007 na wyłonienie najlepszej jednostki desantowej w FR, gdzie był używany, przez jedną ze startujących grup.

    Więcej »
  • KM-L SPOSN / КМ-Л ССО

    KM-L nie jest tak popularny jak inne produkty SPOSNu, ale tak czy inaczej jest dosyć ciekawym kostiumem. Jako taki jest wzorowany na dwuczęsciowej wersji KLMK, która była produkowana od końcówki lat 80tych (najstarszy egzemplarz jaki widziałem miał wybity 1987 rok jako datę produkcji) i pojawiła się w szeregu konfliktów w ograniczonym wymiarze. Przyjżymy się mu bliżej i zobaczymy, co SPOSN postanowił w nim zmienić, aby dopasować go do obecnych trendow w "krawiectwie taktycznym".

    Więcej »