RedZone RedZone

Berkut-M to nowa, zmodernizowana wersja "starego" Berkuta produkcji Modoksu. Niestety starszej wersji nie mieliśmy okazji przyjrzeć się z bliska, więc nie jesteśmy w stanie zrobić jako takiego porównania. Natomiast wrażenia na temat jego młodszego brata  możecie przeczytać w poniższym tekście.

Mundur Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс / Berkut-M Uniform Modox

Bluza

  • zapinana na guziki
  • dwie zewnętrzne kieszenie na piersi z klapami, zapinane na guziki
  • po jednej kieszeni na rękawie, zapinane na rzepy
  • kieszeń wewnętrzna, zapinana na rzep
  • dwie kieszenie u dołu bluzy
  • wzmocnienie na łokciach
  • wszyty elastyczny ściągacz na końcu rękawów
  • wszyty elastyczny ściągacz w pasie
  • kaptur regulowany w dwóch płaszczyznach
  • woalka w kieszonce kaptura

Spodnie

  • po jednej kieszeni na każdym z ud
  • dwie 'tradycyjne' kieszenie
  • elastyczne ściągacze w pasie
  • elastyczny ściągacz na końcu nogawek
  • elastyczny ściągacz pod kolanem
  • wzmocnienie na kolanach i pośladkach

Kaptur, rozwiązany w podobny sposób jak w opisywanym przez kazika Wale. Regulacja obwodu, otworu a także kieszonka z woalką zapinana na guzik.

Ciekawie rozwiązane są pagony. Tak, ma pagony. Same w sobie nie są duże, ledwie na pół ramienia. Dodatkowo, odpinając guzik, można zdemontować je całkowicie.

W bluzie można znaleźć siedem kieszeni. Po po jednej na rękawie, naszyte pod kątem zapinane na solidny rzep i dwie u dołu bluzy, płytkie, bez jakiegokolwiek zapięcia, przeznaczone raczej do trzymania w nich dłoni niż wartościowych przedmiotów.

Na piersi znajdują się kolejne dwie kieszenie, zapinane w identyczny sposób jak w Kaskadzie. Trzy guziki, dwa z nich służą do zamykania klapy kieszeni, trzeci zaś jest do pętelki ściskającej wylot kieszeni.

Identyczne rozwiązanie zastosowano przy kieszeniach spodni na udach. Nic nie wypada, ale trzeba trochę się pomęczyć.

Mankiety bluzy, tak samo jak końcówki spodni, posiadają elastyczny ściągacz. Nie jest on jednak na końcu, jeszcze za ściągaczem jest kilka centymetrów (w spodniach sporo więcej) materiału. Wygląda to dziwnie, przypomina trochę stroje z XVI lub XVII wieku, pomimo to - całkiem wygodne rozwiązanie.

Dodatkowo - pod kolanem, nogawki mają wszyty elastyczny ściągacz, przypomina ten spotykany w gorkach.

W oryginalny sposób, rozwiazano rozporek, zapinany na guziki. Jednak - ostatni (tudzież pierwszy) guzik - zastąpiony został mocnym rzepem, jakby tego było mało - obok rzepu wszyty jest haczyk, który skutecznie utrudnia samoczynne rozpięcie.

Spodnie w pasie mają wszyty elastyczny ściągacz, dla tych co mają jednak trochę luzu, spodnie wyposażono w szerokie, ponad 6cm szlufki. Dodatkowo - po wewnętrznej stronie spodni, dostępne są sznureczki do dokładniejszej regulacji.

Prócz wcześniej wspomnianych, trzyguzikowych kieszeni - spodnie posiadają tylko dwie tradycyjne kieszenie.

Tradycyjnie już, strój wzmocniony jest w newralgicznych miejscach, na kolanach, na łokciach i na pośladkach, szczególnie to ostatnie miejsce dodatkowej warstwy materiału mi się podoba, bo jeszcze w życiu nie przetarłem spodni na kolanach i łokciach, a na tyłku tak.

 

Materiał i kamuflaż

Cały kombinezon wykonany jest z ripstopu. Sam skład materiału to 35% bawełna (? chołop) / 65% poliester, przez co w dotyku wydaje się być dość sztuczny.

Niestety, obecna aura nie pozwala sprawdzić czy będzie dało się w tym biegać latem.

Kamuflaż - to Flecktar D, przeznaczony (i całkiem skuteczny) latem, gdy w roślinności dominuje soczysta zieleń. Od niedawna produkowana jest także inna wersja Berkut'a w kamuflażu Skol.

 

Podsumowanie

Mam mieszane uczucia wobec tego munduru.

Wykonanie niezłe, żadnych dyndających nitek, luźnych guzików. Fajnie rozwiązane pagony, rozporek, woalka w kapturze, no i krój, lekko workowaty ale nie aż tak jak w KLMK czy Partizanie.

Z drugiej zaś strony mamy irytujące mnie trój-guzikowe kieszenie.

Można się jeszcze przyczepić do materiału, może być nie do zniesienia latem... miałem kiedyś spodnie o podobnym składzie, nie było źle.

I to tyle z zauważonych wad, które są bardzo, ale to bardzo subiektywne.

Tekst powstał dzięki współpracy z RedZone

Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс
Berkut-M Modoks / Беркут-M Модокс

Komentarze

c_o_c_o@ : 18/11/2009 15:30:41
Ja miałem zwykłego Berkuta kupiłem zaraz jak sklep Red Zone został otwarty. Generalnie Berkut-M jest od zwykłego dużo lepszy.Ma więcej bajerów.Podaje różnice :

Berkut zwykły a Berkut-M
Bluza:Brak pagonów,brak dolnych kieszeni,brak wewnętrznej kieszeni
Spodnie:Brak rozporka na guziki rzepu i haczyka,
I ogólnie wszystkie kieszenie zapinane na dwa guziki a nie jak w Berkucie-M na trzy.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Chimera Modoks / Химера Модокс

    "Chimajra to w mitologii greckiej ziejący ogniem potwór, dziecko Tyfona i Echidny. (...) Inne opisy mówią o stworze o dwóch głowach kozy i lwa oraz o ogonie węża czy smoka." źródło: wikipedia - Chimera (mitologia) "Chimera - organizm złożony z komórek różnych genetycznie." źródło: wikipedia - Chimera (biologia) Wbrew pozorom powyższe cytaty bardzo dobrze oddają charakter produktu firmy Modoks, któremu poświęcony został poniższy opis.

    Więcej »
  • Mundur Wał Modoks / Вал Модокс

    Wał jest kolejnym produktem Modoksu, któremu mamy okazję przyjrzeć się z bliska. Wg informacji producenta Wał został zaprojektowany z myślą o oddziałach górskich, jednak jak to się przekłada na rozwiązania zastosowane w tym konkretnym mundurze?

    Więcej »
  • Maskałat WDW SPOSN / ВДВ ССО

    Maskałat WDW to mniej znany produkt SPOSNu (a raczej nie-aż-tak-znany), przynajmniej w porównaniu z Partizanem. Ze względu na uderzające podobieństwo w kroju nie sposób go nie porównywać z "pierwowzorem" (czyli Partizanem). Sam WDW pomimo mniejszej popularności był widziany w użyciu parę razy, m.in. podczas konkursu w 2007 na wyłonienie najlepszej jednostki desantowej w FR, gdzie był używany, przez jedną ze startujących grup.

    Więcej »