W internecie pojawiły się pierwsze doniesienia na temat następcy obecnie produkowanych karabinków AK produkowanych w fabryce Iżmasz, czyli AK-74M oraz serii AK-100. Nowa seria ma nazywać się AK-200 i 26 Maja została zaprezentowana premierowi FR, Władimirowi Putinowi, podczas jego wizyty w siedzibie Iżmasz.

Fragment programu informacyjnego stacji NTW: "Putin chwali nowy karabinek AK-200"

RiaNovosti: "AK-200"

 

Na razie niewiele jest informacji na temat nowej serii AK-200, pozostaje więc jedynie zgadywanie pod postacią analizy dostępnych materiałów. Na dostępnych filmach przedstawiających AK-200 możemy zauważyć następujący elementy:

 • Brak wgłebienia na boku komory zamkowej.
 • Krótsza lufa ale (prawdopodobnie) z zastosowaniem tradycyjnego kolanka gazowego oraz tradycyjnym urządzeniem wylotowym (z wersji o "pełnej długości", a nie np. z AK-105).
 • Czterorzędowy magazynek 6L31.
 • Muszka i szczerbinka (a może przeziernik?) składane i montowane na szynie (prawdopodobnie) w standardzie Picatinny (MIL-STD-1913).
 • Łoże nowego typu w całości pokryte szynami w zapewne tym samym standardzie.
 • Kolba typu CTR (Magpul lub jego kopia).
 • Zmieniony chwyt pistoletowy.

Zapewne nie wszystkie nie wszystkie elementy będą obecne w produkcji seryjnej, np. wątpliwe by Iżmasz zdecydował się na produkcję egzemplarzy z kolbą typu CTR. Jednak egzemplarz ten zapewne miał też w dużej mierze zaprezentować możliwości "rozbudowania" nowych karabinków z rodziny AK i dostosowania go do zachodnich "trendów". Pomijamy tutaj faktyczny sens takich zabiegów.

Warto wspomnieć także o szeregu (niekoniecznie tutaj widocznych) zmian, które opisaliśmy przy okazji wpisu: Nowy AK z Iżewska. Zapewne jakaś ich część zostanie także wdrożona do karabinków z serii AK-200 - jednak obecnie trudno to stwierdzić z całą pewnością które faktycznie zostaną, a które nie.

Komentarze

kazik : 03/06/2010 15:41:18
Stridingshadow - Tak, to wgłebienie miałem na myśli.
Stridingshadow@ : 03/06/2010 15:08:38
Chodzi o brak wgłębienia nad gniazdem magazynka? Na filmie widać je całkiem dobrze ;)
Potfur : 03/06/2010 14:25:21
Bo jest dobrym chwytem marketingowym, nie jest magazynkiem bębnowym, a pojemność porównywalna.
kazik : 03/06/2010 13:43:33
Też mi się tak wydaje, ale nie da się ukryć, że Iżmasz wciska go prawie wszędzie gdzie może (na każdym pokazowym egzemplarzu "nowej" broni).
Kamil : 03/06/2010 13:08:38
Nie wydaje mi się, aby magazynki czterorzędowe zostały wprowadzone jako standard, na pewno nie w obecnej formie.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

 • AK-74M ICS

  Oczekiwania na "strzelającą" replikę ASG karabinu AK-74 były bardzo długie. Jednak gdy w końcu jeden z wiodących producentów postanowił ją wydać, okazało się, że konkurencja ma podobne plany. I w ten sposób w przeciągu niecałego półrocza na rynku pojawiły się trzy repliki, trzech producentów - SLR105A1 (CA), AK-103 (G&G), oraz AK-74M (ICS). Poniższy opis dotyczy ostatniej ze wspomnianych replik. Dotyczy on pierwszej serii produkcyjnej - co oznacza, że obecnie sprzedawane ICS AK-74M zapewne się różnią od tutaj opisanej. W końcu od czasu premiery tej serii (2006r.!) mineło już nieco czasu .

  Więcej »
 • Przegląd wybranych rosyjskich granatników podlufowych

  Granatniki podwieszane pod lufą karabinka na stałe przyjeły się jako uzupełnienie siły ognia drużyny. Zasięg (w większości przypadków do 400m zasięgu skutecznego podczas ostrzału stromotorowego), niewielka waga  (do około 2kg bez amunicji) oraz gabaryty takiego rozwiązania sprawiły, że jest ono wysoko cenione przez rosyjskich żołnierzy, którzy potocznie nazywają je "podstwolnikami" (подствольнык).

  Więcej »
 • AK-12: Iżewsk prezentuje nowego "kałacha"

  Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

  Więcej »