RedZone RedZone

Bekas'a (Бекас) jest sam w sobie już dosyć starym wzorem munduru, produkowanym od lat 90tych przez wielu producentów - oczywiście poszczególne wersje z różnych lat i różnych producentów różnią się detalami. Sam krój jako taki jest wyraźnie wzorowany na Mabucie, radzieckim mundurze stosowanym m.in. w Afganistanie. Bekas podobnie jak Mabuta zyskał opinię "lepszego" i bardziej "elitarnego" kawałka materiału niż zwykły regulaminowy wz.88. Często noszony przez jednostki "elitarne", czy to z powodu jakości, czy też dla zwykłej chęci wyróżnienia się spośród innych. Innymi słowy lans i specnaz ;)

Mundur Bekas Spław / Бекас Сплав / Bekas Uniform Splav

Bluza

 • Schowane zapięcie - zamek błyskawiczny
 • Dwa ściągacze po bokach na dole bluzy
 • Dodatkowa warstwa materiału na łokciach
 • Dwie kieszenie na klacie
 • Jedna kieszeń na lewym ramieniu
 • Jedna, wewnętrzna kieszeń po lewej stronie
 • Tradycyjny kołnierzyk

Spodnie

 • Ściągacze w pasie - dwie gumki po bokach
 • Dwie, tradycyjne kieszenie
 • Dwie kieszenie na przodzie spodni
 • Jedna kieszeń z tyłu
 • Kieszeń na nóż
 • Dodatkowa warstwa materiału na kolanach
 • Elastyczny ściągacz na końcach nogawek
 • Podwójne nogawki

Mundur sam w sobie jest raczej dobrze dopasowany do "rozmiaru", tzn nie jest tak luźny jak Partizany czy Gorki, ale powinen bez problemu pozwolić na założenie pod niego swetra, czy innego "ogrzewacza". Pozwolę sobie tylko zaznaczyć, że ja na fotach mam o jeden rozmiar "w klacie" za duży (52 zamiast 50), więc nie sugerujcie się zbyt mocno zdjęciami. Dopasowanie ułatwiają nam także ściągacze umieszczone po bokach bluzy na jej dole.

To co mnie na początku zaskoczyło w bluzie to jej zapięcie - zastosowano zamek błyskawiczny (do wysokości kieszeni na klacie) oraz napy (dwa nad zamkiem, jeden pod). Zamek wygląda na porządny więc nie przejmowałbym się jego wytrzymałością.

Kieszeni w bluzie jest w sumie 4, dwie na klacie zamykana na zamek błyskawiczny, jedna wewnętrzna zamykana na rzep oraz jedna na ramieniu - także na rzep.

Spodnie oferują nam liczne kieszenie do trzymania naszych szpargałów, jest ich w sumie 6: dwie z przodu, dwie "tradycyjne", jedna z tyłu oraz jedna na nóż. Konstrukcja kieszeni z przodu powoduje, że trudno będzie cokolwiek z nich zgubić - mają one bowiem tak zwany "komin" (trudno to wyjaśnić, polecam spojrzeć na zdjęcie).

Zakończenie nogawek jest "podwójne". Oznacza to, że jedną z nich wsadzamy do buta, a drugą na niego. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż bez większego wysiłku (z naszej strony) uniemożliwia nogawce podwinięcie się w trakcie użytkowania.

 

Kamuflaż

Bekas jest produkowany w licznych kamuflażach, akurat na redzonie w momencie pisania tekstu mamy dostępne dwa warianty: jeden w Flectar-d (rosyjski wariant M84 "Duńczyka") drugi w Berezce. Na zdjęciach w tym artykule możecie podziwiać pierwszy z tych kamuflaży.

 

Materiał

Materiał jest normalnej grubości, można go porównać do mundurów we Florze, jednak jest on niego nieco inny. Zacznijmy od tego, że skład materiału to 47% poliesteru i 53% bawełny ("х/б"). Dodatkowo materiał to "ripstop", co na pewno pozytywnie wpłynie na jego wytrzymałość.

 

Podsumowanie

Mundur sprawia bardzo pozytywne wrażenie, zarówno jeśli chodzi o jakość wykonania jak i przemyślenie rozwiązań. Wg mnie widać tutaj wyraźnie, że Spław potrafi i (co ważniejsze) tworzy rzeczy wysokiej jakości. Dodajmy jeszcze do tego ciekawy kamuflaż i Bekas staje się naprawdę interesującym mundurem. Czy to z perspektywy lansu, czy też używalności ;)

Tekst powstał dzięki współpracy z RedZone

Bekas Spław / Бекас Сплав
Bekas Spław / Бекас Сплав

Komentarze

Potfur : 05/02/2012 19:41:02
RedZone już nie ma, pozostaje ci Frontowiec, wtórny rynek i ściąganie zza granicy.
krystianzamh3@ : 04/02/2012 15:08:27
chcialbym kupic takie "moro"...gdzie mam pytać?
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

 • Gorka 3 Spław / Горный 3 Сплав

  Gorki są dość specyficznym strojem, przewijają się w konfliktach od ponad trzydziestu lat. Pierwotnie przeznaczone dla jednostek górskich, obecnie popularne w wielu formacjach. Prezentowana Gorka 3, powstała jako konkurencyjny/alternatywny produkt, tym samym czerpie rozwiązania z innych strojów tego typu a i dokłada własne - pomysłowe - rozwiązania.

  Więcej »
 • Mundur WDW Spław / ВДВ Сплав

  Mundur popularnie zwany Mabutą (znany głównie ze zdjęć z Afganistaniu z 80-tych) miał bardzo silny wpływ na później stworzone mundury przez komercyjne firmy. Mundur letni WDW jest jednym z tych, które bezdyskusyjnie były na Mabucie wzorowane, obok wielu innych współczesnych produkcji. Mundur letni WDW nie odchodzi daleko od pierwowzoru, ale wprowadzono w nim też szereg ciekawych zmian.

  Więcej »
 • Sztorm Spław / Шторм Сплав

  Na kiepską pogodę zazwyczaj standardowym rozwiązaniem dla osób ubierających się w "ciuszki zza Buga" jest Gorka (lub twór pochodny) - oparta głównie na zaimpregnowanych materiałach (zazwyczaj brezentopodobnych). Jednak niektórzy producenci rozwijają się także w kierunku wszechobecnych na zachodzie "-texów" (gore-tex, sympa-tex etc.). Szturm jest właśnie takim zestawem (składającym się z kurtki oraz spodni - sprzedawanych oddzielnie) opartym na tkaninie z membraną o nazwie LAMETAN produkcji niemieckiej firmy CHT.

  Więcej »