Альфа Спецснаряжение Альфа Спецснаряжение

Alfa Specsnarjażenie to firma dosyć słabo znana na naszym rynku, pomimo tego, że w ofercie ma wiele produktów, które znaliśmy już wcześniej. Do najpopularniejszych z nich należą m.in. Smiercz (pasoszelki), Żuk (chestrig dla AK) oraz Kameleon (chestrig dla SWD) - wcześniej jednak znane one nam były jako produkty Modox, który okazał się być (w tym przypadku) "resellerem" Alfy.

Kamizelka szturmowa "Czerepaszka" Alfa Specsnarjażenie / Боевой жилет для автоматчика "Черепашка" / Assault Vest "Cherepashka"

Kieszonki / Ładownice

Kwintesencją każdego opisu jest dokładniejsze się przyjrzenie każdej z kieszonek, więc rzućmy okiem na to co znajdziemy w Czerepaszce. Czerepaszka posiada następujące kieszonki lub ładownice:

  1. Cztery ładownice na dwa magazynki do AK.
  2. Cztery kieszonki na dwie flary.
  3. Dwie ładownice na pojedyncze granaty F1/RGD-5.
  4. Dwie ładownice na trzy granaty F1/RGD-5 lub sześć granatów WOG-25.
  5. Jeden plecaczek.

Ładownice na magazynki bez problemu mieszczą dwa magazynki od AK - zarówno te na 5,45mm jak i 7,62mm. W obu przypadkach mowa oczywiście o magazynkach na 30 naboi. Magazynki po umieszczeniu w ładownicy oddzielone są od  siebie przegródką, pod postacią taśmy nylonowej. Taśma nie jest wszyta na całej wysokości, a jedynie oddziela je na samej górze. Zadaniem takiej przegródki jest głównie zapobieganie "telepania" się pojedynczego magazynka w ładownicy i zadanie to realizuje raczej bez zarzutu.

Ładownice na magazynki oraz granaty (o których później) zapinane sa na rzep (różnych rozmiarów - zależnie od ładownicy) oraz pojedynczy nap. Klapki posiadają małe kawałki taśmy nylonowej na końcu, które pozwalają na łatwiejsze ich złapanie - rozwiązanie powszechnie stosowane w różnych rosyjskich kamizelkach taktycznych (i zapewne nie tylko w nich) i dosyć wygodne.

Każda z ładownic na magazynki posiada przyszytą "kieszonkę" po zewnętrznej stronie (ładownice po prawej mają je po prawej, a ładownic po lewej mają je po lewej). Dodatkowo nad nimi znajduje się gumowa pętla pozwalająca na umieszczenie tam w bezpieczny sposób dwóch flar 30mm lub jednej większej (40mm).

Na końcu "szeregu" (czyli mniej więcej na wysokości ładownic na magazynki) w kamizelce umieszczone są jeszcze dwie dodatkowe kieszonki na pojedynczy granat rozmiarami odpowiadający granatom F1 lub RGD-5.

Ostatnimi ładownicami w Czerepaszce są dwie większe kieszonki umieszczone po bokach, na wysokości pasa. Mieszczą one 3trzygranaty rozmiarów F1/RGD-5 lub do sześciu granatów WOG-25. Kieszonki te posiadają dwie przegródki, więc umieszczone tam rzeczy, nie powinny nam się telepać po całej ładownicy.

Poza wymienionymi już elementami na plecach mamy jeszcze umieszczony plecaczek, który pojemnością odpowiada większości innych nadupników / mikro-plecaczków, jak chociażby ten ze Smiersza. Plecaczek posiada komin jak i regulację pod postacią dwóch taśm umieszczonych po bokach (rzadko spotykane rozwiązanie, co nie znaczy, że jest ono kiepskie). Niestety jest on naszyty na stałe, co oznacza, że będziemy mieli problemy z użyciem kamizelki z większym plecakiem. Podejrzewam bowiem, że nawet po opróżnieniu i maksymalnym skompresowaniu wrzynałby się on w plecy.

 

Budowa kamizelki

Kamizelka ogólnie zbudowana jest dosyć tradycyjnie. Mamy tutaj zapięcie z przodu, regulację po bokach, oraz regulowane szelki. To co sprawia, że jest ona nieco nietypowa, to brak jakiegokolwiek "montażu" na pas (brak szlufek, czy czegokolwiek podobnego). Zgaduję, że to częściowo z tego powodu zastosowane tak duże zapięcia fastex z przodu - dzięki temu udało się usztywnić bardziej konstrukcję i dać jej pewną namiastkę pasa, którego zastosować tutaj nie możemy.

Żeby nie było niedomówień - w sumie pas można by zastosować, ale nie jestem pewien, czy byłoby to wygodne rozwiązanie (na dłuższą metę). Z drugiej strony wydaje mi się, że takie rozwiązanie bardziej przypadnie do gustu zwolennikom rozplanowania swojego oporządzenia "liniowo". Dzięki temu możemy bowiem zdjąć szybko kamizelkę, a zarazem dalej nosić na sobie niższą "linię" na sobie.

 

Materiał, kamuflaż i wykonanie

Kamizelkę, którą mieliśmy okazję oglądać wykonana jest z dosyć grubego materiału koloru oliwkowego o nazwie Oxford - będącego wschodnim odpowiednikiem Cordury i stosowanego w wielu innych kamizelkach (nie tylko tego producenta). Jakości szycia całości, podobnie jak materiałowi bazowemu, także nie mam nic do zarzucenia - nie znalazłem żadnych odstających nitek, ani nic się nie popruło podczas testów. Natomiast nie do końca ufam zastosowanym detalom plastikowym w połączeniu z taśmami nylonowymi. Mowa o plastikowych "obrączkach", które zastosowano przy regulacji rozmiaru na bokach i plecach kamizelki. Nie sprawiły one bowiem wrażenia zbyt wytrzymałych (plastik nie jest jakoś szczególnie twardy). Na szczęście wątpliwość ta nie dotyczy innych, równie ważnych zapięc z przodu (fastexy), które wyglądały na wytrzymałe.

Jak wspomniałem kamizelka jest wykonana z materiału w kolorze oliwkowym, ale producent na pewno wykonuje ją jeszcze w innych wariantach. Poniżej zdjęcia ze strony producenta przedstawiające Czerepaszkę wykonaną z materiału w kamuflażu wyglądającym na kopię MARPAT'a ("Zielona Cyfra" ?):

 

Podsumowanie

Czerepaszka ("Żółw") posiada dosyć specyficzną konstrukcję, która nie każdemu może przypaść do gustu - mowa głównie o umiejscowionym na stale plecaczku oraz braku możliwości przyczepienia pasa do kamizelki. Jednak osobom, którym podobał się GRAD lub GRAD-2 lub kamizelkę Witeź produkcji ANA powinny polubić też Czerepaszkę, która dosyć te kamizelki przypomina.

Tekst powstał dzięki współpracy z Альфа Спецснаряжение

Kamizelka Czerepaszka Alfa Specsnar / Черепашка Альфа Спецснаряжение
Kamizelka Czerepaszka Alfa Specsnar / Черепашка Альфа Спецснаряжение
Kamizelka Czerepaszka Alfa Specsnar / Черепашка Альфа Спецснаряжение

Komentarze

shudoh@ : 24/02/2013 12:52:17
Witam.
Znalazłem tą kamizelkę na spec-army.ru i chciałbym się zapytać o opinie tego sklepu. Czy bezpiecznie kupować "od ruskich" ?

Proszę o odpowiedź bo w przeliczeniu na złotówki to cena ( samej kamizelki ) w tymże sklepie jest dwa razy mniejsza, niż na frontowcu. Do tego dochodzi więcej kamuflaży do wyboru.

http://spec-army.ru/boevoy_jilet_avtomatchika_cherepashka

http://www.frontowiec.com/index.php?p1966,kamizelka-czerepaszka-oliwkowa
kropulka95@ : 07/10/2012 12:01:48
Kamizelka świetna. Pasuje do stylizacji na ВВмМВД РФ. Stuprocentowo polecam. Jedyny minus to cena.
skrudg131 : 04/04/2011 18:11:23
Спасибо !
Большая работа .
Как всегда у Казика сделана на 5+ :)
Фото супер , лучше чем на нашем сайте .
Поздравляю Андрей .
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Tarzan M22S Spław/Тарзан М22C Сплав

    Spław produkuje pokaźną liczbę modeli kamizelek z rodziny Tarzan w najprzeróżniejszych wariantach kolorystycznych (od czarnego, przez oliwkę, po kamuflaż "las"). W poniższym opisie postaramy się Wam przybliżyć model Tarzan M22S (M22C) w wersji czarnej.

    Więcej »
  • Smersz SPOSN / СМЕРШ ССО

    Smersz to kamizelka (a raczej pasoszelki), która bardzo dobrze przyjęła się pośród służb mundurowych Federacji Rosyjskiej. Miarą jej sukcesu może być chociażby fakt, że wielu rosyjskich producentów wzorowało się na tej konstrukcji wprowadzając własne jej warianty do sprzedaży. Przykładami takich zachowań może być np. Smiercz (produkcji Modoks), czy też 6Sz104 (który oficjalnie został przyjęty do uzbrojenia Armii).

    Więcej »
  • Kamizelka-panel KMN / КМН Сплав

    Spław na fali modernizacji swojej oferty parę lat temu wprowadził produkty w systemie UniClick, będącego ich autorskim rozwinięciem szeroko stosowanego systemu taśm nazywanego PALS*. W ramach UniClick powstały m.in. kamizelka Tarzan M37, pasoszelki Nemezidia 5 oraz właśnie kamizelka-panel KMN.

    Więcej »

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0