Frontowiec.com Frontowiec.com

Spław na fali modernizacji swojej oferty parę lat temu wprowadził produkty w systemie UniClick, będącego ich autorskim rozwinięciem szeroko stosowanego systemu taśm nazywanego PALS*. W ramach UniClick powstały m.in. kamizelka Tarzan M37, pasoszelki Nemezidia 5 oraz właśnie kamizelka-panel KMN.

* Pouch Attachment Ladder System

Kamizelka-panel KMN Spław / Компактный модульный нагрудник Сплав / Chestrig KMN Splav

 

Konstrukcja

KMN jest produktem bardzo prostym w swojej konstrukcji. Mamy tutaj bowiem typowy chestrig (dwie szelki zakładane na krzyż i jeden pasek do zapinania w pasie), będący tak na prawdę jedynie panelem montażowym do wszelkiego rodzaju ładownic jakie zechcemy na nim sobie zamontować.

Szelki i paski

Zarówno szelki jak i pasek zapinany w pasie posiadają zapięcia typu fastex na obu swoich końcach. Dodatkowo możemy też regulować ich długość (co raczej nikogo nie zaskoczy).

Szelki nie mają niestety żadnego podbicia (poduszek), co może się źle odbijać na komforcie użytkowania ich przez dłuższy czas. Szerokość szelek wynosi 5cm i prawie na całej swojej długości pokryte są taśmami umożliwiającymi montaż dodatkowych ładownic. Najpierw są to taśmy przyszyte poziomo, a po około 20cm zamieniają się w taśmy przyszyte pionowo, aby po kolejnych 30cm przejść w wąska (2,5cm szerokości) taśmę o regulowanej długości.

 

Główny panel

To co najważniejsze to oczywiście główny panel - ma on około 24cm wysokości i 45cm szerokości. W całości jest pokryty taśmami do montażu ładownic, przy czym taśmy nie mają wolnej przestrzeni pomiędzy kolejnymi "wierszami", co jest cechą charakterystyczną dla elementów (kamizelek, paneli) wykonanych w systemie UniClick.

 

Kieszenie

Jedyną przestrzenią jaką mamy zaoferowaną w standardzie, do której możemy coś włożyć, to kieszeń otwierana na górze panelu przy pomocy zamka błyskawicznego. Zazwyczaj jest ona określana jako kieszeń na dokumenty, ale w przypadku KMN nie jest ona zabezpieczona w żaden sposób przed deszczem. Dlatego przed włożeniem tam jakichkolwiek ważnych papierów polecam wpierw zastosowanie jakiegoś zabezpieczenia przed wilgocią (folia, laminacja).

 

System UniClick

Sam system montażu ładownic UniClick jest wart paru dodatkowych słów. Przed wszystkim warto zauważyć, że obecnie stosowanym przez producenta standardem nie jest "stary" Uniclick, a Uni+ (lub U+). Uni+ jest wg słów producenta hybrydą systemą UniClick oraz UMTBS. Do podstawowych cech nowego systemu należą:

  1. Taśmy montażowe w ładownicach nie posiadają napów, co sprawia, że nie jest możliwe ich "zepsucie" / "uszkodzenie". Zamiast tego zastosowano dłuższą taśmę (dłuższą niż wysokość ładownicy), którą wwijamy z powrotem.
  2. Szerokość pomiędzy przeszyciami na kamizelce zostały powiększone (tam gdzie było to możliwe) z 35mm do 40mm, co pozwala na łatwiejsze montowanie ładownic (taśma łatwiej przechodzi). Dzięki tej zmianie ładownice innych producentów można bez większych problemach wykorzystać na kamizelkach produkcji Spławu (w starszej wersji było to ponoć problematyczne).

Różnic jest nieco więcej i cały artykuł producenta na ten temat można przeczytać na jego oficjalnej stronie.

Tak czy inaczej w KMN mamy masę taśm, które możemy wykorzystać. Możemy skorzystać z ładownic produkcji Spławu, albo całkiem innego producenta. Dla potrzeb tego opisu na kamizelce zamontowany został zestaw ładownic do AK produkcji SSO (cztery sztuki) oraz dwie drobne ładownice na granaty (także SSO, dwie sztuki - ale zmieściłoby się więcej).

 

Materiał i wykonanie

KMN jest obecnie (wg strony producenta) produkowany w dwóch wariantach kolorystycznych - zielonym oraz czarnym.

Główna część kamizelki jest w obu wersjach wykonana z Cordury 1000D, która pomimo swojej grubości nie sprawia, że kamizelka jest zbyt ciężka (mimo wszystko to tylko panel na ładownice). Zastosowane fastexy są produkcji Duraflex, co raczej dobrze o nich świadczy.

Jakości szycia nie mogę nic zarzucić - powiedziałbym nawet, że wygląda bardzo dobrze - nigdzie nie uświadczyłem np. większych odstających nici, czy nierównych szwów.

 

Podsumowanie

KMN posiada w sumie dwie wady, które mi najbardziej rzuciły sie w oczy - brak poduszek na szelkach oraz brak zabezpieczenia kieszeni na dokumenty przed deszczem, jednak są to wady, które nie wg mnie nie dyskwalifikują tej produkcji (są to raczej drobne przewinienia). Osobiście bowiem uważam KMNa za bardzo dobre rozwiązanie dla ludzi szukających konstrukcji z gatunku low drag, high speed, które jednak posiadałyby jakiś rosyjski rodowód (bo takich konstrukcji nie-rosyjskich jest multum). Do zalet można też zaliczyć cenę, gdyż nie wydaje mi się zabójcza. Przynajmniej jeśli chodzi o sam panel, gdyż niestety zakup ładownic może się już okazać nieco kosztowny. Ale tutaj na szczęście mamy jeszcze możliwość zakupu ładownic innych producentów, gdyż kamizelka powinna bez większego problemu współpracować z kieszeniami MOLLE większości firm.

Tekst powstał dzięki współpracy z Frontowiec.com

Kamizelka-panel KMN / КМН Сплав
Kamizelka-panel KMN / КМН Сплав
Kamizelka-panel KMN / КМН Сплав
Kamizelka-panel KMN / КМН Сплав

Komentarze

Jeszcze nikt się nie wypowiedział

Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne