Frontowiec.com Frontowiec.com

Sposobów na zamaskowanie broni jest wiele, aczkolwiek w razie potrzeby zazwyczaj do tego wykorzystuje się okoliczną florę, pod postacią liści i gałęzi. Tak zbudowane maskowanie jest skuteczne, ale jego przygotowanie zajmuje czas i łatwo się niszczy. Rozwiązaniem problemu mogą być syntetyczne elementy maskujące naszą broń, np. taśmy lub siatki.

Taśma maskująca do broni "Frędzle-100" Diewiatka / Лента лохматого типа для обмотки оружия "Бахрома-100" Девятка / Weapon camouflage cloth "Fringe-100" Tactic-9.ru

Jednym z rozwiązań tego typu jest właśnie taśma o wdzięcznej nazwie "Frędzle-100" produkcji Diewiatki. Taśma ta jest wykonana z materiału maskującego o ponacinanych brzegach (tworzących tytułowe "frędzle"), a jej długość wynosi 100cm.

Aby taśmę zamocować na broni możemy skorzystać ze sznurków spadochronowych (paracordów) naszytych na jej obu końcówkach. Sznurki są przyszyte w połowie swej długości, co daje nam dwie około 30cm "sznurówki" do dyspozycji na każdym końcu taśmy.

Sama taśma jest na całej długości wzmocniona poprzez podszycie tasiemką o szerokości 1cm. Tasiemka ta wygląda całkiem solidnie i nasz "Frędzel-100" (brzmi prawie jak T-1000) nie powinien się rozlecieć, nawet przy cięższych warunkach. Wydaje się na tyle solidny, że w sytuacjach kryzysowych rozważyłbym zastosowanie go jako zastępnik troka.

 

Sztuka zawijania

Sposobów na założenie tego na broń jest nieskończenie wiele i pewnie (prawie) każdy jest poprawny, jednak w ramach zabawy w "nowe media" przygotowaliśmy filmik z mini-recenzją, gdzie można zobaczyć jak da się tą taśmę zamontować.

 

 

Jak widać, montaż nie był w tym przypadku zbyt udany (robiony "na szybko" bez większej refleksji), jednak jestem pewien, że da się z tego też zrobić coś ciekawszego ;-) Poniżej zdjęcia z drugim podejściem do zawijania, tym razem bez bawienia się w przeciąganie taśmy na całą długość karabinka.

 

Podsumowanie

Osobiście nie jestem zwolennikiem maskowania wszystkiego i wszędzie, ale jestem przekonany, że Frędzel-100 (uwielbiam tą nazwę :-) ) znajdzie swoich zwolenników. Miło, że oferowany jest w paru kamuflażach (dostaliśmy jeden w Finie, a drugi w Sumraku), gdyż pozwala to na zakupienie taśmy do konkretnych warunków, do jakich chcemy jej użyć. Do zalet zaliczyłbym też jego wytrzymałość oraz konstrukcję - prostą i uniwersalną. Do wad takich gadżetów należy natomiast szansa na ogólne "przeszkadzanie" przy "operatorzeniu" - trzeba przemyśleć jego zamocowanie, żeby nie przeszkadzało nam np. przy zmianie magazynka, a i tak w gęściejszych krzakach możemy o coś zahaczyć.

Tekst powstał dzięki współpracy z Frontowiec.com

Taśma maskująca do broni Diewiatka
Taśma maskująca do broni Diewiatka
Taśma maskująca do broni Diewiatka
Taśma maskująca do broni Diewiatka
Taśma maskująca do broni Diewiatka

Komentarze

wojnek : 25/01/2012 00:18:30
mm fajna sprawa :) podoba mi się pomysł z filmem :D
Kamil : 24/01/2012 11:30:14
Rus.mil TV podoba mi się ;) Tak w ogóle sposób zamontowania jaki wybrał Kazik wydaje mi się najbardziej oczywisty z możliwych, a to że broń w większości zostaje niezamaskowana wynika z tego że taśma jest za krótka.
Konrad "Owca" : 23/01/2012 00:48:31
Generalnie maskowania raczej nie stosuje się do broni walącej 3 magazynki jeden po drugim. A jeśli już nawet taka sytuacja ma miejsce (np zasadzka i potem szybki szturm) to po rozpoczęciu ostrzału dalsze maskowanie nie ma już w zasadzie znaczenia.
kazik : 21/01/2012 23:49:26
O topieniu się kompletnie nie pomyślałem, ale faktycznie bardzo możliwe, że bardziej intensywny ogień (przy broni "ostrej") zniszczy te frendzle (albo chociaż je nieco uszkodzi).
ADi : 21/01/2012 23:08:01
Wielki plus za "wideło". Klasa! :D
Terenowy : 21/01/2012 23:03:23
Artykuł z filmem super.

Ciekawi mnie czy na ostrej giwerce po wystrzeleniu 3 magazynków ciągłym te sznureczki i te frędzle nie potopiłby się.
Znajomy na swoim AKMŁ miał coś podobnego + standardowy 3punktowy pas montowany przy rurze gazowej właśnie na sznureczki i coo? Ciepło dało się we znaki, ale na airsoft, reko, milsim jak najbardziej.
kazik : 21/01/2012 22:41:08
Frędzel powinien być dostępny na Frontowcu - na pewno są jeszcze dwie sztuki (które siedzą u mnie w domu :) ), niestety nie znam ceny - tutaj trzeba by się było zapytać Konrada.
Berdozon : 21/01/2012 21:48:53
a gdzie można dostać frędzla?
Kacperix : 21/01/2012 21:37:25
Eksperymentom mówimy stanowcze TAK :)
i dodatkowo chętnie bym widział w tym nowy standard.
kazik : 21/01/2012 19:41:42
Taśma jak to taśma, ciężko tutaj o jakieś innowacje :-)

Cieszę się, że są jacyś zwolennicy wersji "video" opisów. Ten filmik był swego rodzaju sprawdzeniem ile roboty będzie z przygotowaniem "recenzji" w takiej formie. Niestety sprzęt nieco jednak niedomagał (całość była kręcona na kamerze z telefonu - konkretnie LG P970 - więc nie było to aż tak dużym zaskoczeniem).
Tagan : 21/01/2012 18:19:23
Taśma tak sobie ale jak najbardziej podoba mi się pomysł prezentowania szpeju na filmikach.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne