Frontowiec.com Frontowiec.com

Diewiatka ma dosyć szeroką gamę produktów, m.in. maskałatów. Opisaliśmy już M047-01 "Angliję" tego producenta, a teraz przechodzimy do modelu, który można zakwalifikować do kategorii "budżetowej" razem z paroma innymi współcześnie produkowanymi, rosyjskimi kompletami maskujących takimi jak chociażby KZM Modoksu.

Maskałat M030-01 "Bojec" Diewiatka / Масккостюм летний "Боец" мод. № 030-01 / Summer camo suit M030-01 "Boyets" Tactic-9.ru

Bluza

  • dwie kieszenie na piersiach
  • dwie kieszenie u dołu bluzy
  • wzmocnienie na łokciach
  • elastyczny ściągacz w mankietach
  • regulowany kaptur w jednej płaszczyźnie
  • regulowany ściągacz elastyczny w pasie
  • troki na maskowanie (tylko w niektórych egzemplarzach)

Spodnie

  • kieszenie przelotowe (tylko w niektórych egzemplarzach)
  • dwie kieszenie cargo
  • wszyty elastyczny ściągacz w pasie
  • sznurkowy ściągacz w pasie
  • szlufki na pasek
  • elastyczny ściągacz u dołu nogawek
  • wzmocnienie na kolanach

Tradycyjnie opis munduru zaczynamy od kaptura, który jest bardzo prosty w swojej konstrukcji. W kapturze mamy tutaj tylko jeden zestaw sznurków do regulacji głównego "otworu" - co prawda jest dodatkowy ściągacz elastyczny na tyle głowy, ale nie jest on w żaden sposób regulowany. W związku z tym kaptur sam, wedle własnego uznania będzie się nam do głowy dopasowywał (lub nie). Poza tymi elementami możemy jeszcze zauważyć mały daszek, wykonany z tego samego materiału, co reszta kaptura, ale o podwójnej grubości, co zapewnia mu jako-taką sztywność. Na samym tyle głowy mamy też drobną szlufkę, do zawieszenia kaptura np. na wieszaku.

Bluza posiada w sumie cztery kieszenie - dwie na piersi (20x16cm), naszyte pod kątem oraz dwie na dole bluzy (19x19cm), tym razem naszyte pod kątem prostym do linii pasa. Wszystkie kieszenie w tym stroju są zapinane w dosyć nietypowy sposób - mamy bowiem tylko jeden guzik, nieosadzony centralnie, oraz pętelkę pod klapą, którą przez ten guzik przekładamy. Przyznam, że takie zapięcie kompletnie nie budzi mojego zaufania i bałbym się cokolwiek ważnego włożyć do takiej kieszeni.

Rękawy są luźne, naturalnie posiadają wzmocnienia na łokciach, a zakończone są elastycznym ściągaczem.

Przy oglądaniu rękawów nie sposób zauważyć, że w opisywanym egzemplarzu nie ma na nich żadnych troków na maskowanie - podobnie ma się sytuacja na całej reszcie kompletu. Nie znajdziemy ich bowiem nigdzie. Nie jest to jednak cecha całej serii tego umundurowania, bowiem nowsze egzemplarze, które niedawno dotarły do Frontowca już takie troki posiadają.

Bluza sama w sobie zapinana jest na guziki oraz posiada sznurkowy ściągacz w pasie - jest on jednak nieco dziwny - niby mamy wystające sznurki w okolicach brzucha, jednak są one przyszyte na stałe i aby bluzę "ścisnąć" w pasie musimy zawiązać pętelkę przy pomocy sznurka wystającego w okolicach nerek. Nie jest to zbyt wygodne i nieco dziwi mnie takie rozwiązanie, ale na szczęście takie rzeczy robi się zazwyczaj raz i później ma się z nimi spokój.

 

Przejdźmy do spodni, które są bardzo proste w swojej budowie. Ogólnie mamy typowe, maskałatowe "dresy", czyli elastyczny ściągacz w pasie, wraz z ze ściągaczami sznurkowymi, a także szlufkami na dodatkowy pasek. Testowany przez nas egzemplarz nie posiada kieszeni przelotowych, ale jest to kolejna cecha, która już się pojawiła w nowej dostawie.

Kolejne kieszenie jakie w spodniach znajdziemy to kieszenie cargo (20x19cm) umieszczone po bokach spodni. Niestety te kieszenie także są zamykane w opisany wcześniej sposób, przez co ich użyteczność jest zdecydowanie ograniczona. Z drugiej strony korzystanie z tych kieszeni przy tak luźnym kroju nie należy do najprzyjemniejszych - więc tym bardziej kieszenie te można potraktować, jako "ostatnią deskę ratunku".

 

Kamuflaż i materiał

Zastosowany materiał jest lekki i dosyć przewiewny - zdecydowanie nadaje się na letnie dni i/lub do założenia na dowolny komplet mundurowy. Pozostałe zastosowane elementy (guziki, nici) oraz sama jakość szycia nie budzą żadnych zastrzeżeń - i stoją na zdecydowanie wyższym poziomie niż np. przy KZMie Modoksu. Przyczepić by sięmożna było do kolorystyki paracordu w testowym egzemplarzu - był on wyjątkowo mało "militarny". W nowej serii jednak już się to zmieniło.

Opisywany egzemplarz jest uszyty z materiału w kamuflażu nazywanym przez producenta "Cyfra" (Цифра). Bojec jest jednak szyty w szeregu różnych kamuflaży, które ten producent posiada w swojej ofercie, m.in. Sumraku, Rjabie itp.

 

Kto tego używa?

Trudno tak na prawdę jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie - niestety budowa M030-01 delikatnie różni się zależnie od serii i trudno zgadnąć, jak wyglądały starsze wersje Bojca, a jak będą wyglądać wersje przyszłe. Jednak niewątpliwie coraz częściej widzimy rosyjskich żołnierzy wyposażonych w mundury / maskałaty w kamuflażach, w których także produkowany jest m.in. Bojec (a które są dosyć charakterystyczne). Poniżej przedstawiam listę właśnie takich sytuacji, gdzie można by podejrzewać, że używany jest Bojec lub jakiś jego bliski krewny.

345 samodzielny pułk powietrznodesantowy gw.

Ten pułk ogólnie jest znany z dużej ekstrawagancji, jeśli chodzi o stosowany sprzęt. Na paru zdjęciach widzimy ich w strojach o kroju podobnym do Bojca (luźny krój, kieszeń cargo oraz skośna kieszeń na klacie) w kamuflażu Sumrak. Od opisywanej przez nas wersji różni się on jednak obecnością troków na maskowanie, co jest wyraźnie widoczne na drugim zdjęciu.

 

76 dywizja desantowo-szturmowa gw.

Na zdjęciach z pokazówki tej dywizji widzimy dwóch różnych kierowców quadów, którzy ubrani są w maskałaty w kamuflażu Sumrak. Niestety zdjęcia ponownie są bardzo małe i nie sposób określić, co to za model - jednak brak kanadyjskich guzików w kieszeniach cargo poniekąd wyklucza M047-01 "Angliję" i M61 "Cien" tego samego producenta.

 

4 samodzielna brygada pancerna

Kolejna pokazówka - tym razem kostiumy teoretycznie całkiem nieźle odpowiadają Bojcowi, szczególnie, że troki na zdjęciach są bardzo podobne, do tych, które pojawiły się w nowej dostawie M030-01 w Frontowcu.

 

Podsumowanie

Bojec posiada parę wyraźnych uproszczeń, w porównaniu do "topowych" konstrukcji tego typu, jednak ze względu na to, że jest to produkt "budżetowy" trudno mu mieć to do końca za złe. Jedyna wada, która strasznie mi podpadła, to sposób zapięcia kieszeni, ale to akurat, przy małym nakładzie pracy własnej łatwo poprawić. Ale aż chce się zadać pytanie - jak można było "zepsuć" coś tak elementarnego?

Porównując natomiast z innymi produktami w podobnym przedziale cenowym (do 250zł) z tych, które widziałem Bojec był jednym z tych, które bym nie wstydził się założyć ;-)

PS. Testowany egzemplarz był nieco przyduży (tak o jakieś dwa rozmiary), dlatego proszę się nie sugerować nadmierną luźnością stroju widoczną na zdjęciach.

Tekst powstał dzięki współpracy z Frontowiec.com

M030-01 "Bojec" Diewiatka / М030-01 "Боец" Девятка
M030-01 "Bojec" Diewiatka / М030-01 "Боец" Девятка
M030-01 "Bojec" Diewiatka / М030-01 "Боец" Девятка

Komentarze

kropulka95@ : 15/03/2013 14:47:33
Na moje potrzeby idealny.
artur.banas_wilanowski@ : 29/01/2012 00:49:18
super,to klaruje moje potrzeby,
"dziekuje,dobranoc"
kazik : 28/01/2012 21:57:09
Tak, teoretycznie to ten sam kamuflaż (taśma w Sumraku, Bojec w Sumraku) - jednak wszystko zależy od sposobu oświetlenia/obróbki zdjęcia.
water : 28/01/2012 18:43:14
Sory ze tutaj,bo pytanie niejako powinno się znaleźć tam gdzie temat o taśmie maskujacej,ale czy to właśnie taki odcień znajduje się na tej focie z sumrakiem,bo wyglądem jest zbieżne z tymi fotami apropos taśmy na lusnie?
water : 28/01/2012 18:36:47
Senkju Węgry muchy Kazik
kazik : 28/01/2012 10:32:10
Nie wiem, czy mówimy o tym samym (tych zdjęciach z przykładów użycia), ale różnice zazwyczaj wynikają z tego, że to po prostu różne kamuflaże. Opisywany egzemplarz jest w kamuflażu Cyfra, ten "szary" (niebieskawy) to Sumrak, a ten z nowej dostawy we Frontowcu, to już chyba Rjab.
water : 28/01/2012 07:15:14
na tych fotach z wojakami,widac odcien jakby blekitu,
czy to kwestia fotografi,czy roznica pomiedzy tym z recki,a tym z foty jest az tak znaczna?
Kamil : 27/01/2012 19:27:22
Dzięki, o to mi chodziło :)
kazik : 27/01/2012 19:19:03
Anglia ma fajniejszy krój i ogólnie bardziej mi się podobała - z wyjątkiem materiału, który wg mnie był za gruby (Partizana SSO właśnie uwielbiam za tą lekkość). Bojec natomiast jest leciutki i moim zdaniem dobry dla osób, które chcą mieć jakiś masko-worek, bez większego poświęcenia finansowego - a jestem pewien, że jest nieco takich osób, inaczej byśmy nie widzieli takiego nasycenia rynku tanimi strojami.
Osobiście bym jednak nie kupił, gdyż jestem snobem i lubię mieć wypasy w szafie :-)
Kamil : 27/01/2012 18:59:39
A no i jakbyś porównał do tego "Anglię"?
Kamil : 27/01/2012 18:57:37
No y tak podsumowując Kazimierzu - shit czy nie shit? Cenowo jest o połowę tańsze od SSO, więc czy robi aż taką różnicę? Rozumiem że materiał stoi na wyższym poziomie niż te w KZMie, ale to mi w sumie niedużo mówi.
SPECNAZ 2K9 : 27/01/2012 18:43:04
Jak zawsze super recka czekam na następne .
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Partizan SPOSN / Партизан ССО

    Partizan to maskałat, który możemy zobaczyć bardzo często w użyciu, zazwyczaj przez żołnierzy jednostek specjalnych, czy to MWD, czy to FSB. Partizan był swego czasu używany (lub nadal jest) w takich jednostkach jak Alfa (Алфа), Wympieł (Вымпел) , Witjaź (Витязь), czy mniej znana na zachodzie Ruś (Русь).

    Więcej »
  • M047-01 "Anglija" Diewiatka / М047-01 "Англия" Девятка

    Produkty Diewiatki jeszcze jakiś czas temu były kompletnie nieznane. Obecnie jednak coraz częściej możemy zobaczyć ich produkty w użyciu przez żołnierzy różnych jednostek, aczkolwiek dalej są one dosyć unikalne. Jednym ze strojów w ofercie Diewiatki jest kombinezon maskujący M047-01 "Anglija" ("Anglia"), który przedstawimy w poniższym opisie.

    Więcej »
  • Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО

    Spectre jest najnowszą rodziną kamuflaży opracowaną przez SSO. Pomimo tego, że projekt ma już parę lat (pierwsze zdjęcia prototypu pojawiły się w 2010r), nie jest to obecnie produkt, który można zobaczyć wszędzie. SSO jednak konsekwentnie stara się ten wzór promować i obecnie możliwe jest zakupu praktycznie pełnego zestawu oporządzenia (munduru i kamizelki) w dowolnej odmianie tego kamuflażu.

    Więcej »