RedZone RedZone

ANA jest dosyć znaną (w światku) firmą, która ponoć swego czasu posiadała parę kontraktów na dostarczenia mundurów i oporządzenia dla MWD i / lub FSB. Jednym z jej czołowych (i chyba najlepiej znanych) produktów jest seria kamizelek Grad. Należą do niej: Grad, Grad-2 oraz Grad-2 w wersji dla RPK-74 (jest jeszcze kamizelka "Vityaz", ale nie wiem czy to pierwowzór Grad'a, czy też odwrotnie - Grad jest jego pierwowzorem). Poniżej postaram się wam bliżej przedstawić jedną z nich, a konkretniej "Grad".

Kamizelka Grad ANA / Град АНА / Grad Vest ANA

Co w zestawie?

Cały zestaw, przy zakupie, poza samą kamizelką składa się także z:

  • plecaczka,
  • ładownicy na opatrunek,
  • kawałka materiału oraz nici (do dokonywania napraw),
  • pasa,
  • 6ciu troków (bliżej nieokreślonego przeznaczenia) zapinanych na rzep.

Dodatkowo produkowane są m.in. zestawy ładownic na granaty VOG25 (nr katalogowy 736). Mieszczą one 10 granatów i są doczepiane do "oczek" znajdujących się na tyle kamizelki oraz prawdopodobnie są dodatkowo przewlekane przez pas (niestety nie widziałem ich "na zywo" i nie mogę tego stwierdzić jednoznacznie).

Oprócz niej są jeszcze dwie dodatkowe ładownice docelowo produkowane z myślą o Gradzie:

  1. Ładownica na radio typu Motorola (nr katalogowy 737)
  2. Ładownica na 4 granaty VOG25 lub 2 granaty RGD-5/F1 (nr katalogowy 739)

Co nie zmienia faktu, że tak czy inaczej na pas możemy zamocować co nam się żywnie podoba.

Kieszonki / Ładownice

Sama kamizelka posiada następujące kieszonki / ładownice:

4 ładownice na dwa magazynki do AK

Ładownice te posiadają wbudowaną przegródkę na magazynki. Pomimo tego, że jest ona tam zamontowana na stałe nie miałem problemów z umieszczeniem w środku butelki na wodę mineralną o pojemności 500ml. Magazynki od AK-74 siedzą w ładownicy idealnie i nawet jeśli wsadzimy tam tylko jeden, to dzięki przegródce, nie będzie on w ładownicy "latał".

Niestety mam też złą wiadomość - do ładownicy nie mieści się ani butelka od Coca-Coli (500ml), ani Powerade :-( Maja one zbyt długie szyjki, które nie pozwalają na pewne zamkniecie ładownicy (rzep się styka, ale nie da się zamknąć na nap). Podobnie z magazynkiem do RPK-74 - jest on po prostu za długi.

4 ładownice na jeden granat RGD-5 lub podobny

Ładownica oczywiście poza granatami może bez problemu posłużyć za ładownicę do przechowania czy to mniejszego worka na kulki, czy to speedloadera (jest przyciasno, ale się mieści), czy tez telefonu komórkowego. Czyli podobnie jak w innych kamizelkach.

4 ładownice na jeden granat RGD-2 lub podobne

Ładunek w tej ładownicy jest zabezpieczony w trójnasób - po pierwsze mamy ściągacz gumkowy w połowie wysokości samej ładownicy, po drugie mamy dodatkowe gumki powyżej ładownicy (zapinane na rzep), no i po trzecie mamy klapkę (zapinana identycznie jak pozostałe ładownice - czyli na rzep i nap).

Ze względu na kształt wzorcowy (granat RGD-2, który jest dosyć gruby i wysoki) mamy tutaj dosyć dużo miejsca. Na tyle dużo, że bez problemu wciśniemy do ładownicy dwie flary. Ponieważ rzadko się zdarza aby ktoś miał tyle flar i granatów RGD-2, aby wypełnić wszystkie 4 kieszonki, to możemy tą przestrzeń zagospodarować nieco inaczej. Można np. umieścić tam chociażby spray ze środkiem na komary i kleszcze (który nie powinien wypasc), ew. jakąś większą latarkę, albo ... baterie typu stick (bez problemu zmieści się bateria 8.4V 1400mAh, gdyż są one nieco niższe niż same flary).

1 kieszonka na nóż

Kieszonka jest podgumowana (lub pokryta sztuczną skórą, trudno mi stwierdzić) i pozwala na umieszczenie noża (typu NRS) lub bagnetu. Niestety szczerze mówiąc nie bylem w stanie umieścić w niej rosyjskiego bagnetu 6H5 w zadowalający sposób. Zawsze miałem wrażenie, że wypadnie przy najmniejszym, dynamicznym ruchu. Albo to wina bagnetu (zaprojektowana pod inny), albo moja (źle go umieszczałem w kieszeni).

1 ładownica na radio i 1 ładownica na zapasową baterię do radia

Ładownica na radio umieszczona jest po prawej stronie pleców. Bez problemu powinna pomieścić nawet większe (jak na standardy airsoftowe), wojskowe radia osobiste (bo zdaje się, że do takich została właśnie zaprojektowana).

Ładownica na zapasową baterię trafiła tak samo na plecy, tylko że na ich lewą stronę.

2 kieszenie na dokumenty

Kamizelka posiada dwie kieszenie na dokumenty, do których możemy się dostać po rozpięciu głównego zamka kamizelki i sięgnięciu do środka. Obie kieszenie są zapinane na rzep i posiadają specjalny uchwyt po wewnętrznej stronie ułatwiający otwieranie.

Przy okazji, skoro zaglądamy do wewnętrznej strony kamizelki, to możemy też zobaczyć jak umiejscowione są sznurki ściągające po bokach od strony wewnętrznej. Sznurek wydaje się po prostu zwinięty i wsunięty w szlufkę, ale w rzeczywistości sama "szlufka" składa się z rzepu, dzięki któremu sznurek nie wypada.

1 ładownice na opatrunek (odczepiana)

Ładownica mieści typowy, wojskowy opatrunek (czyli jest dosyć duża). Bez problemu pomieści także zwykłe radia PMR (przeciętnego rozmiaru, np. niektóre większe Inteki mogą mieć problem).

Ładownicę można odczepić, gdyż do ramienia przyczepiania jest przez przewleczenie jej przez jedną szlufkę i zapięcie na jednego rzepu z napem.

1 plecaczka (odczepianego)

Plecaczek jest wielkości standardowego nadupnika i podobnie jak one posiada komin. Od zwykłego nadupnika (poza estetyka) różni się głónie dwoma rzeczami - sposobem zapięcia oraz sposobem mocowania.

Zapięcie to ponownie połączenie rzepu oraz napów (3 sztuk), co wydawałoby się mniej elastyczne niż taśmy i "fastexy" (które zazwyczaj są stosowane). Na szczęście dzięki dodatkowemu miejscu na zapięcie na samym kominie (dodatkowy rzep z fastexami) możemy plecak zapiąć nawet przy większym, niż standardowo, wypełnieniu plecaczka. Oprócz możliwości jego powiększenia, możemy go także pomniejszyć korzystając ze sznurków wszytych wewnątrz (dzięki czemu nasz mały ładunek się w nim nie "kolebotał"). Warto wspomnieć, że komin jest wykonane ze sztucznego, przeciwdeszczowego materiału.

Sposoby mocowania plecaczka udało mi się poznać całe dwa:

  1. Górne klamry przyczepiamy do górnych "d-ringów" na plecach, natomiast dolne do ... dolnych. Brzmi prosto, ale problem w tym, że przy takiej konfiguracji dolne klamry mają zbyt długie paski (nawet przy maksymalnym skróceniu), przez co nie "trzymają" dobrze plecaka, który wtedy dosyć "swobodnie" siedzi na miejscu i przy dynamiczniejszych ruchach siłą rzeczy będzie po prostu "latał".
  2. Górne klamry przyczepiamy tak samo jak poprzednio, natomiast dolnym wydłużamy (na początku) paski do maksymalnej długości, po czym przypinamy je do "d-ringów" znajdujących się na ramionach. Z tym, że wspomniane paski prowadzimy pod pachami (tak jak przy zwykłym plecaku). Następnie po przypięciu możemy kamizelkę założyć i podregulować długość pasków (tak aby plecak nie był za luźno przyczepiony). Wadą tego sposobu jest fakt, że paski dla solidniej zbudowanych osób mogą być przykrótkie. W razie problemów możemy jeszcze spróbować klamry zamiast do "d-ringów" przyczepić do szlufki przez którą ją przewlekamy (detale na zdjęciu) - zawsze to parę cm długości więcej.

 

Materiały, kamuflaż i wykonanie

Kamizelka wykonana jest z materiału w kamuflażu Kamysz. Sam materiał jest dosyć miękki, w ogóle nie przypomina Cordury, czy dowolnej jej podróbki (Kordury, czy inne Oksfordy) do których jesteśmy przyzwyczajeni w kamizelkach. Może to poniekąd sugerować, że żywotność kamizelki będzie dosyć krótka, jednak z doświadczenia znajomego, który taką posiada mogę stwierdzić, że wbrew pozorom tak nie jest. Pomimo ciągłego używania przez około dwa lata kamizelka trzyma się bez większych zarzutów.

Natomiast wewnętrzna strona kamizelki jest podszyta nieco innym materiałem o kolorze oliwki (na zdjęciach to ten "śliwkowy" - niestety sztuczne oświetlenie przekłamało kolory). Jednak dalej jest to dosyć miękka tkanina, podobnie jak ta na zewnątrz.

To na co warto zwrócić uwagę przy dłuższym użytkowaniu, to kółeczka na sznurki po bokach kamizelki - ponoć po dłuższym czasie użytkowania potrafią zacząć rdzewieć, więc warto co jakiś czas je czymś przeczyścić.

 

Regulacja

Regulacja jest dosyć elastyczna i pozwala na dobre jej dopasowanie do ciała, co np. jest dla mnie zmorą w Smerszu, gdyż jestem na niego zbyt chudy (ale jeszcze trochę i kto wie ;) ). Dzięki dobremu dopasowaniu ciężar jest w miarę równomiernie rozłożony (na pas i ramiona).

 

Wrażenia ogólne

Kamizelka moim zdaniem jest udanym produktem, nawet na tle nowszych projektów innych firm (Spławu, SPOSNu i Modoksu). Szczególnie kiedy porównamy je ze starszymi produktem tej samej firmy, chociażby V-95 (czy paroma pozostałymi o podobnej konstrukcji) - widać wyraźny skok jakościowy na poziomie projektu (wykonanie trudno mi porównać, gdyż nie miałem okazji żadnej V-95 obejrzeć z bliska).

Podziękowania dla Eliasza za cierpliwe odpowiadanie na moje pytania odnośnie Grad'a.

Tekst powstał dzięki współpracy z RedZone

Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА
Grad ANA / Град АНА

Komentarze

spnkrpom@ : 17/06/2014 13:40:33
Хороший жилет и отличный фотоотчет. Если интересно могу прислать фото подсумков ВОГ от него.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Grad-2 ANA / Град-2 АНА

    Kolejną kamizelką z rodziny "Grad", którą mamy przyjemność opisać (po Gradzie-1) jest Grad-2 w wersji dla "strieloka" (strzelca). Grad-2 jako taki zyskał całkiem dużą popularność podczas drugiej wojny czeczeńskiej, gdzie był używany głównie przez "wewnętrznych" (MWD) oraz sporadycznie np. przez Piechotę Morską.

    Więcej »
  • M23 Pionier / М23 Пионер Сплав

    Pionier to typ kamizelki, który nie sposób pomylić z innymi, ze względu na charakterystyczną konstrukcję.

    Więcej »
  • Kamizelka Kenguru-4 SPOSN / Кенгуру-4 ССО

    SPOSN / SSO poza bardzo dobrze znanymi szerszej publiczności produktami jak Smersz, Łazutczik, czy Jeger, miał swego czasu w swojej ofercie także parę(naście) innych kamizelek. Nie są one zbyt dobrze znane i w większości przypadków nie są też już przez SSO produkowane. Jedną z takich kamizelek jest Kangur-4, którą postaramy się przedstawić w poniższym opisie.

    Więcej »