Pochodne kamuflaży SS stały się jednymi z najbardziej charakterystycznych kamuflaży używanych przez "resorty zbrojne" Rosyjskiej Federacji (głównie jednostki MWD oraz FSB), zaraz obok np. Kamysza w różnych odmianach, czy czysto rodzimej Brzozy. Jest to poniekąd symbol współczesnej "myśli taktycznej" kojarzony z nowymi czasami (post-2004) oraz, przede wszystkim, nowym sprzętem młodszych firm takich jak SPOSN, Fort, czy też Modoks. W przeciwieństwie do zauważalnych już wcześniej na polu walki produktów np. NPO-SM, ANA czy Spławu.

Historia

Kamuflaż nazywany przez historyków oraz kolekcjonerów, "Eichenlaubmuster" (czytamy: Ajsienlałbmuster) powstał z myślą o jednostkach SS, które od połowy lat 30tych eksperymentowały z różnymi kamuflażami. Wspomniany kamuflaż "liścia dębu" został stworzony przez prof. Johanna Georga Otto Schicka i był produkowany w latach 1942-1945 w paru wariantach kolorystycznych. Schick na swoim koncie ma wiele wzorów maskujących, a efekty jego prac wpłynęły na wiele współczesnych wzorów (chociażby Flectarn).

Dekadę po roku 2000 coraz większe znaczenie na rynku uzyskuje firma СоюзСпецОснащение (ССО - na zachodzie znana jako SPOSN), której jednym z flagowych produktów jest maskałat Partizan w charakterystycznym kamuflażu, bardzo podobnym do wspomnianego wcześniej Eichenlaub'a.

Prawdziwą "eksplozją" tego kamuflażu można określić relacje fotograficzne z tragicznych wydarzeń z Biesłanu w 2004 roku, gdzie bardzo wielu żołnierzy jednostek FSB (Alfa, Wympieł) je nosiło. Nie znaczy to, że wcześniej nie uzyskał on popularności, jednak jest to pierwsze, tak dobrze udokumentowane, jego wystąpienie.

Na fali popularności SPOSNowej wersji Eichenlaubmuster wiele firm rozpoczęło produkcję maskałatów w identycznym kamuflażu. Na zachodzie do najbardziej znanych producentów takich "kopii" należy Modoks ze swoim KZMem, jednak firm takich jest zdecydowanie więcej.

 

Współczesne warianty

SS-Lato / SS-Summer / SS-Lieto / Partizan / Летние дубовые листья SS

Jest to jeden z najbardziej popularnych wariantów tego kamuflażu. Do kolorów składowych tego wariantu należą: zielony (tło),  brązowy, czarny i żółty (piaskowy). Poza tymi kolorami można jeszcze zaobserwować dwa dodatkowe odcienie zielonego. Pierwszy z nich jest jasny (widoczny tutaj), drugi ciemny, ledwo odróżniający się od koloru tła (drobne ciemniejsze kropki na tym zdjęciu) - tworzący coś w rodzaju "zacieków" wokół niektórych kształtów. W sumie daje to aż sześć kolorów.  Jednak przy ostatnich dwóch nie jestem pewien ich obecności od początku jego produkowania w Rosji, gdyż nie mam dostępu do większej ilości próbek z wcześniejszych lat jego produkcji. A są to tak drobne detale, że trudno je zweryfikować patrząc na ogólno dostępne fotografie.

Sam kamuflaż produkowany jest już od paru dobrych lat i w międzyczasie można było rozróżnić co najmniej trzy jego główne "wersje" (a raczej serie produkcyjne):

  • O wyblakłym, zielonym rewersie - z wyraźnie widocznym wzorem kamuflażu. Pierwsze wersje Partizana były właśnie produkowane z takiego materiału.

Co ciekawe przez jakiś czas produkowany był także materiał z "podwójnie" nałożonym wzorem, gdzie jedna z jego warstw była lekko przesunięta względem drugiej. Prawdopodobnie było to efektem błędu (błędów?) podczas procesu produkcji, jednak efekt końcowy, szczerze mówiąc, wyszedł całkiem ciekawy. Materiał w takim "rozmytym" wzorze był używany zarówno do produkcji Partizanów jak i Gorek-E.

  • O wyblakłym, zielonym rewersie - z lekko widocznym wzoru kamuflażu. Na zdjęciach poniżej dwa Partizany, starszy - zakupiony w 2007 roku, oraz nowszy - w 2009:
  • O rewersie "rudym" - z lekko widocznym wzorem kamuflażu.

 

SS-Jesień / SS-Autumn / SS-Osien

Wg informacji ze strony SPOSN, wersja jesienna jest identyczna z wersją letnią, z tym że nadruk jest wykonany na innej tkaninie bazowej. Przyglądając się temu wzorowi jednak zauważymy zastosowanie paru innych barwników nie tylko dla tkaniny bazowej. Kolor czarny został bowiem zastąpiony kolorem jasno brązowym, a "kolor-fantom" z SS-Lato zastąpiono... kolorem czarnym. Warto zauważyć, że jasno zielone detale dalej pozostały.

 

SS-Wiosna / Весенние дубовые листья SS

SS-Wiosna jest kolorystycznie dosyć dokładną kopią kamuflażu w wariancie wiosennym z lat 40tych, na którym cała seria jest wzorowana (Liść dębu "B"). Kolor tła jest brązowy, a kolory wzorów to zielony (jasny oraz ciemny) i czarny. "Kolor-fantom" tym razem zastąpiony został brązowym.

Niestety nie widziałem zdjęć Razwiedczyka w kamuflażu wiosennym w wyższej rozdzielczości, w związku z czym trudno zweryfikować, czy to ten sam kamuflaż, czy też inny jego wariant.

 

SS-Jesień wariant "oryginalny"  / Дубовые листья SS

Podobnie jak wspomniany powyżej kamuflaż, także i ten kolorystyką bezpośrednio nawiązuje do pierwowzoru zrobionego dla SS. We wzorze kolor czarny, kolor drobnych detali (zielony - występujący także w wcześniej opisanym "SS-Jesień") oraz "kolor-fantom" z "SS-Lato" zostały zastąpione brązowym, który ledwo można odróżnić od koloru tła (bardzo możliwe, że to ten sam kolor, ale nałożony powtórnie). W ten sposób wzór został zredukowany do 4 barw podstawowych (brązowy w 2 odmianach, żółty/piaskowy, czarny).

W powyższym kamuflażu produkowane są m. in. poniższe stroje:

  1. Maskałat Partizan-M produkcji SPOSN,
  2. Maskałat Chimera produkcji Modoks,
  3. Zimowy zestaw "MDD-3" produkcji SPOSN.

 

Porównanie z pierwowzorami

Opis kamuflażu jako takiego byłby zdecydowanie niekompletny, jeśli nie porównamy go z pierwowzorem, na bazie którego został stworzony. Rosyjskie "Eichenlauby" zostały opracowane na podstawie kamuflażu znanego jako Liść Dębu "B" (Oak Leaf "B", Eichenlaub "B") - przy czym jest to nieoficjalna nazwa. Podobieństwo jest niepodważalne i wręcz uderzające, jednak sam wzór ma także parę delikatnych różnic - nie tylko w kolorystyce, ale także w kształcie i rozkładzie plam.

W przypadku rosyjskiego wzoru SS-Lato, czyli kamuflażu nazywanego potocznie „Partizan”, podstawową różnicą wobec niemieckiego pierwowzoru jest odwrócenie relacji: tło-plamy. W niemieckim pierwowzorze, zarówno w wersji „wiosennej” jak i „jesiennej”, kolorem bazowym był beżowo-brązowy, natomiast w rosyjskim SS-Lato bazą jest zieleń. Prócz tego pod względem kolorystycznym „Partizan” jest swoistą hybrydą niemieckiego wariantu „wiosennego” i „jesiennego”, ponieważ łączy znaczny udział zielonego z „jesiennymi” jasnymi brązami i piaskowym, co w oryginalnych mundurach SS nie miało miejsca.

W przypadku rosyjskich wzorów SS-Wiosna i SS-Jesień mamy już do czynienia z praktycznie wiernym powtórzeniem oryginalnej koncepcji. Kolorem bazowym jest w obu wariantach brąz, w wariancie wiosennym nie występuje kolor piaskowy, zaś w wariancie jesiennym udział zielonego jest znikomy (patrz Rozwiedczyk, SPOSN) lub żaden (patrz Chimera, Modoks).

Warto zauważyć, że opisane powyżej, rosyjskie wzory nie są jedynymi z SS-mańskimi korzeniami. Niemiecki współczesny, kamuflaż Flecktarn czerpie dosyć mocno z doświadczeń SS w kwestii kamuflaży, a na jego podstawie powstało co najmniej parę wzorów  stosowanych przez Rosjan (Skol/Izłom, parę wariacji Flecktarn-D i "tybetański Flecktarn" o jeszcze bardziej skomplikowanym pochodzeniu). Nie wspominając o Finie / Jegerze, który też zdaje się czerpać z tych doświadczeń.

 

Podsumowanie

To, co stanowi o skuteczności opisanych tutaj wzorów to połączenie rozbicia sylwetki (duże plamy / makro-wzór) oraz skutecznego wtapianie się w tło (drobniejsze, nieregularne plamy / mikro-wzór). Jest to swego rodzaju paradoks, że naśladownictwo pomysłów z lat 40tych osiągnięto ten sam, a czasami nawet lepszy, efekt niż przy wzorach firmy Hyperstealth, Finie M/05, czy włoskiej Vegetacie - które były opracowane z wykorzystaniem zaawansowanych badań i technologii.

Powyższy artykuł raczej nie wyczerpuje tematu, gdyż chociażby wspomniane "rozmyte" warianty powodują, że możemy mieć prawie nieskończoną ilość różnych wersji. Dodatkowo nie wszystkie warianty wzorowane na kamuflażu Eichenlaub są równie popularne co SS-Lato, a bardzo prawdopodobne, że podobnie jak on przeszły pewne zmiany w różnych okresach produkcji.

Rosyjskie kamuflaże oparte na wzorach maskujących Waffen SS niewątpliwie okazały się czymś więcej niż sezonową modą i najprawdopodobniej jeszcze długo będziemy mogli je oglądać na odzieży używanej przez służby mundurowe Federacji Rosyjskiej. Biorąc to pod uwagę jest całkiem prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości pojawią się kolejne warianty i nawiązania – co, jeśli tylko nastąpi, zostanie odnotowane na portalu rus.mil.pl ;)

 

Podziękowania dla Ediego za cenne informacje, Heimdalla za uwagi, Konrada "Owcy" za materiały oraz dla Cincina, Wojciecha Malka, Pesusa, Krzysztofa Kadisa i Finarvasa (red-alliance.net) za pozwolenie na skorzystanie z ich zdjęć w tym artykule.

Komentarze

kazik : 08/03/2011 15:34:41
Partizan-M (z tego co sprawdzałem) ma identyczny wzór jak Chimera, więc raczej wyszedł co najwyżej "tak samo" ;)
SPECNAZ 2K9 : 08/03/2011 13:25:22
Dodał bym jeszcze zdjęcia Partizanna-M.Jest z dosyć specyficznego materiału no i wzór wyszedł ciekawie .
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Partizan SPOSN / Партизан ССО

    Partizan to maskałat, który możemy zobaczyć bardzo często w użyciu, zazwyczaj przez żołnierzy jednostek specjalnych, czy to MWD, czy to FSB. Partizan był swego czasu używany (lub nadal jest) w takich jednostkach jak Alfa (Алфа), Wympieł (Вымпел) , Witjaź (Витязь), czy mniej znana na zachodzie Ruś (Русь).

    Więcej »
  • Fiński kamuflaż M/05 oraz Jeger/Yeger/Егерь

    Licząca zaledwie 5 milionów mieszkańców Finlandia to obecnie jedno z najbogatszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie państw w regionie i taka jest jej armia – niezbyt liczna, lecz dobrze wyposażona i otwarta na innowacje. Sytuacja ta przełożyła się też rozwój indywidualnego maskowania żołnierzy. Gdy z początkiem XXI wieku, po 40 latach używania jednego wzoru kamuflażowego (M/62 i jego niewielka modyfikacja M/91), Fińskie Siły Zbrojne postanowiły zastąpić go wzorem skuteczniejszym, potraktowano tę sprawę bardzo poważnie, sięgając do kosztownych, awangardowych rozwiązań.

    Więcej »
  • Gorka E SPOSN / Горка Е ССО

    "Gorką" określa się typ umundurowania przeznaczonego do warunków górskich, oferujących ograniczoną, ale  zadowalającą osłonę przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Przy czym jest do stój dalej w miarę lekki i uniwersalny. Obecnie  na rynku (zarówno w Rosji jak i Polsce) możemy znaleźć całkiem dużo ubrań określanych takim mianem. Poniżej postaramy się przedstawić jedną z lepiej znanych Gorek, Gorkę E produkcji SPOSN.

    Więcej »