W roku 2008 Siły Zbrojne Republiki Białoruś przyjęły do użytku nowy wzór kamuflażu, zwany potocznie "cyfrową florą" (w Białorusi znany jako "pikseljnyj kamuflaż").

Dotychczas użytkowaną Florę przyjęta pod koniec lat 90-tych XX w. zaczęto zastępować sukcesywnie. Każdemu kolejnemu poborowi rekrutów wydawano już nowe mundury.W ten sposób pod względem kamuflażu wojsko białoruskie dosyć szybko wdraża zmianę w umundurowaniu.

Kamuflaż i materiał

Gwiazdą tego opisu jest materiał "Alfa" (typu ripstop) z nadrukiem w białoruskiej wersji "cyfrowej flory", znanej także pod wieloma innymi nazwami (np. wspomniany "pikselnyj kamuflaż", "tetris", czy też "digital flora"). Skład materiału to 92% bawełny oraz 8% poliestr. Materiał jest dosyć ciepły (porównując z materiałem, z którego np. wykonane są letnie wersje rosyjskich wz.88 z lat 90tych) i zdecydowanie bardziej wiatro- i wodoodporny.

Mundury w nowym kamuflażu został bardzo entuzjastycznie przyjęty zarówno przez żołnierzy jak i dowództwo, wg zastępcy ministra obrony Białorusi gen. Aleksandra Boligatowa "walory maskujące białoruskiego umundurowania wojskowego są takie, że ubrany w nie żołnierz jest absolutnie niezauważalny w lesie".

Jak informuje niezależny białoruski portal Хартия'97 (charter97.org). "W 2009 r. Naukowo-Badawczy Instytut Sił Zbrojnych Republiki Białoruś przeprowadził szereg testów mundurów z tkaniny "Alfa" w jednostkach wojskowych. Wyniki pokazały, iż odpowiada ona wymaganiom higienicznym, jest trwała w praniu i dobrze utrzymuje farbę. Poza tym testy pokazały, że walory tego materiału przewyższają wszystkie dotychczasowe modele. Tkanina "Alfa" okazała o 37% większą trwałość na zniszczenie. Higroskopijność (podatność na wchłanianie wilgoci) jest o 3.1% lepsza. Ale największym sukcesem ogłoszono walory maskujące nowego kamuflażu, są one rzekomo znacznie wyższe w porównaniu ze wszystkimi modelami dotychczas użytkowanymi przez Siły Zbrojne Białorusi."

Co prawda nieznana nam jest dokładna natura tych testów, ale wg nich "w warunkach miejskich wskaźniki są o 30% lepsze, a w lesie nawet o 60%. Widoczność poprzez urządzenia noktowizyjne zredukowano o 55%" - w co akurat nie sposób nie uwierzyć.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że producent tkaniny, Mogotex produkuje co najmniej dwa bardzo podobne kamuflaże, jednak tylko jeden z nich jest wykorzystywany do produkcji białoruskich mundurów (przynajmniej obecnie):

Niestety jak na razie nie mieliśmy okazji porównać poszczególnych wariantów produkowanych kamuflaży, w związku z czym trudno stwierdzić, czy różnią się one jedynie kolorystyką, czy też sam wzór plam jest inny. A ze wstępnych oględzin wynika, że nie jest to wykluczone.

Na zakończenie tematu samego kamuflażu nieco zdjęć "z akcji":

Ćwiczenia Zapad 2009 (Запад 2009)

Białoruska cyfra w użyciu przez airsoftowców Polsce

 

Białoruski mundur letni wz.08

Autorzy tego tekstu mieli okazję przetestować nowy białoruski mundur letni (w dwóch wersjach), który umownie nazwiemy wz.08. Nieznana jest bowiem jego oficjalna nazwa, ale nowy kamuflaż oficjalnie przyjęto w 2008r.

Bluza

  • bluza zapinana na guziki,
  • mankiety zapinane na guzik,
  • dodatkowa warstwa materiału na łokciach,
  • dwie kieszenie na klatce piersiowej,
  • dwie kieszenie na biodrach (zależnie od modelu),
  • ściągacz sznurkowy w pasie (zależnie od modelu),
  • ściągacz sznurkowy na dole bluzy (zależnie od modelu),
  • jedna kieszeń na klatce piersiowej wewnątrz bluzy,
  • po jednej kieszeni na każdym ramieniu,
  • otwory wentylacyjne pod pachami.

Spodnie

  • ściągacze w pasie (regulacja na guzik),
  • szlufki na pasek,
  • rozporek zapinany na guziki,
  • dodatkowa warstwa materiału na tyłku oraz kolanach,
  • dwie tradycyjne kieszenie,
  • kieszonka na nieśmiertelnik,
  • ściągacze sznurkowe na końcu nogawek,
  • gumowy pasek pod piętę.

 

Bluza produkowana jest w dwóch wariantach. Jeden bliższy do radzieckiego (a później rosyjskiego) wz.88, bowiem różni się od niego jedynie:

  • Konstrukcją kieszeni umieszczonych na ramionach (aczkolwiek są one identyczne jak w przynajmniej części wz.88 produkowanych po 97r.)
  • Dwoma guzikami na mankietach zamiast jednego.

Cała reszta zdaje się być identyczna. Drugi typ bluzy (w którego posiadaniu jestem) różni się wcześniej wymienionego następującymi cechami:

  • Brakiem dolnych kieszeni w bluzie,
  • Brakiem ściągaczy sznurkowych zarówno w pasie, jak i na dole bluzy,
  • Tylko jeden guzik na mankietach (powrót do stanu z wz.88).

Trudno zgadnąć skąd ta różnica w kroju, podejrzewam, że przewidziano ją do noszenia wsuniętą w spodnie - stąd brak kieszeni i ściągaczy, które byłyby raczej bezużyteczne lub wręcz mogłyby przeszkadzać.

 

Przejdźmy do spodni. Spodnie od spodni z munduru wz.88 różnią się przede wszystkim brakiem kieszeni "cargo" (kieszeni umieszczonych na bokach nogawek) oraz kieszeni na tyłku. Za to mamy wszystkie znane nam już cechy wz.88, czyli np. charakterystyczny naszyty "kant" na nogawkach, drobna kieszonka na nieśmiertelnik zaraz obok rozporka itd. Warto zauważyć, że tasiemka wsuwana pod piętę jest wykonana z elastycznego materiału, co nie miało miejsca w starszych mundurach.

 

Podsumowanie

Mundur jako taki szczerze mówiąc niewiele się różni od wz.88, a wprowadzone zmiany miały raczej za zadanie uprosić krój, co zapewne wynikało z chęci obniżenia kosztów produkcji, niż poprawić komfort użytkowania.

Największą (i najbardziej rzucającą się w oczy) zmianą w nowych mundurach jest jednak zastosowany materiał oraz kamuflaż. Co prawda sama jego skuteczność, w "standardowych" warunkach (europejski las za dnia w "zielonych" porach roku) budzi poniekąd moje wątpliwości (głównie ze względu na brak wyraźnego makrowzoru). Jednak niewątpliwie jest to jeden z pierwszych wschodnich mundurów przygotowany z materiału tworzonego, w oparciu o tkaninę, która zachowuje walory maskujące w sytuacji, gdy przeciwnik stosuje celowniki noktowizyjne.

Powyżej opisane mundury (letnie) to jedynie część nowego umundurowania, które zostaje wprowadzone do wojska białoruskiego. Poza nimi żołnierze w miarę potrzeb oraz możliwości otrzymają komplety zimowe, nakrycia głowy (czapki, kapelusze), oporządzenie oraz plecaki w nowym kamuflażu.

 

Podziękowania dla Goorocka (Czarny Kot) za pomoc w zdobyciu munduru oraz bezcenny wkład merytoryczny przy powstawaniu tego tekstu.

Nowy białoruski kamuflaż oraz mundur
Nowy białoruski kamuflaż oraz mundur
Nowy białoruski kamuflaż oraz mundur
Nowy białoruski kamuflaż oraz mundur
Nowy białoruski kamuflaż oraz mundur
Nowy białoruski kamuflaż oraz mundur

Komentarze

goorockiewicz : 02/04/2014 01:15:34
Panowie, właśnie zajrzałem tutaj :) Na chwilę obecną nie mam munduru bez dolnych kieszeni na bluzie, ale mam w czterema kieszeniami i to taniej niż u konkurencji. Zestaw 52-2. Sprzedaję niekomercyjnie. Mam nadwyżkę 1 szt. Jeśli ktoś zainteresowany - pisać kaczanowski@gmail.com
kazik : 06/02/2014 00:13:56
Jason - mundur kupiłem od użytkownika z forum o ksywce: goorockiewicz jednak dawno on na forum nie zaglądał (prawie 3 miesiące). Możesz zapytać Dextera z VSO, czy ci nie sprowadzi - mimo wszystko na Białoruś często jeździ.
Jason : 05/02/2014 20:01:42
Witajcie bracia i siostry-wielbiciele wojska i podobnym temu kategoriom !!!
Miałbym odnośnie pytanie do was : Czy ktoś z was posiada może telefon albo
adres e-mail do tego białoruskiego handlarza ??? Bo słyszałem, że on ma konto
ale na Rus.Mil. bywa bardzo sporadycznie bo tak się składa iż chciałbym sobie
kupić tą Cyfrową Florę wz.08 ( bo tak się nazywa ) w wersji bez dolnych kieszeni
na bluzie a patrzyłem w sklepie Cytadela ASG ale tam nie mają tego modelu, tylko
wersje z 4 kieszeniami. Więc jak ktoś ma to niech wyśle na PW albo e-mail : jason_m@o2.pl !!!

Drugie pytanie tyczy umundurowania z Rosji a tu pytanie brzmi : Czy ktoś wie może
gdzie znalazłbym wyprodukowane przez firmę Spław dwie majki w konkretnym kolorze pasków ???
Bo tak się składa, że potrzebne mi będą : majka w biało-czarne paski oraz majka w biało-bordowe paski.
Więc jak ktoś coś wie to dać znać też na mail albo PW … !!!
Poszukiwane rozmiary obu majek to 48 ( 96 cm ) albo 50 ( 100 cm ) ...

Trzecie pytanie tyczy się tez umundurowania z Białorusi : Czy ten pan handlarz sprowadza same mundury
czy też ma opcję sprowadzić naszywki oraz majki w biało-błękitne paski białoruskiej produkcji ???
Bo tak się składa, że planuje odtworzyć w sobie białoruskiego desantowca i akurat potrzebuje majkę
w barwie desantu !!!

No i tyle z mej strony …
wadzid.awad@ : 17/11/2011 18:11:52
Nie drą, one są jakoś dziko zszyte ale to nic nie robi bo i tak wszystko się trzyma, mam ruską wersje z frontowca. Kumpel prawie po mnie przeszedł gdyby nie buty, do tego jest wytrzymały i przewiewny .
jurex94@ : 25/09/2011 19:56:28
Dlaczego drą się z niego nitec
zki? i czy są jakies specjalne warunki do prania?
wojsport@ : 18/08/2011 23:06:11
dziekuje za ciekawy artykuł
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Chimera Modoks / Химера Модокс

    "Chimajra to w mitologii greckiej ziejący ogniem potwór, dziecko Tyfona i Echidny. (...) Inne opisy mówią o stworze o dwóch głowach kozy i lwa oraz o ogonie węża czy smoka." źródło: wikipedia - Chimera (mitologia) "Chimera - organizm złożony z komórek różnych genetycznie." źródło: wikipedia - Chimera (biologia) Wbrew pozorom powyższe cytaty bardzo dobrze oddają charakter produktu firmy Modoks, któremu poświęcony został poniższy opis.

    Więcej »
  • Fiński kamuflaż M/05 oraz Jeger/Yeger/Егерь

    Licząca zaledwie 5 milionów mieszkańców Finlandia to obecnie jedno z najbogatszych i najbardziej zaawansowanych technologicznie państw w regionie i taka jest jej armia – niezbyt liczna, lecz dobrze wyposażona i otwarta na innowacje. Sytuacja ta przełożyła się też rozwój indywidualnego maskowania żołnierzy. Gdy z początkiem XXI wieku, po 40 latach używania jednego wzoru kamuflażowego (M/62 i jego niewielka modyfikacja M/91), Fińskie Siły Zbrojne postanowiły zastąpić go wzorem skuteczniejszym, potraktowano tę sprawę bardzo poważnie, sięgając do kosztownych, awangardowych rozwiązań.

    Więcej »
  • Partizan Spectre SSO / Партизан Спектр ССО

    Spectre jest najnowszą rodziną kamuflaży opracowaną przez SSO. Pomimo tego, że projekt ma już parę lat (pierwsze zdjęcia prototypu pojawiły się w 2010r), nie jest to obecnie produkt, który można zobaczyć wszędzie. SSO jednak konsekwentnie stara się ten wzór promować i obecnie możliwe jest zakupu praktycznie pełnego zestawu oporządzenia (munduru i kamizelki) w dowolnej odmianie tego kamuflażu.

    Więcej »