Survival Corps jest dosyć starą firmą*, jednak dopiero od paru lat zdobywa ona coraz większą popularność m.in. pośród żołnierzy elitarnych jednostek Federacji Rosyjskiej. Czarnym koniem SRVV okazał się "firmowy" kamuflażu o nazwie SURPAT, w którym produkowana jest m.in. kamizelka o nazwie Specnaz, którą postaramy się opisać.

* Wg informacji na ich oficjalnej stronie została założona w 1991 roku! Co wiekowo stawia ją obok innych czołowych producentów rosyjskich jak chociażby Spław, czy ANA.

 

Kamizelka Specnaz / Жилет Спецназ / Spetsnaz Vest - Survival Corps

 

Ładownice, kieszenie

W sumie kamizelka Specnaz posiada 11 wbudowanych ładownic:

  • cztery podwójne ładownice na magazynki do AK
  • cztery ładownice na jeden granat rozmiarów F1/RGD-5
  • dwie ładownice na piersiach mieszczące dwa granaty rozmiarów F1/RGD-5 każda
  • jedna kieszeń na radio na ramieniu

 

Plecaczek i nadupnik

Kamizelka Specnaz posiada w sumie dwa plecaczki dopinane na tyłach kamizelki, które różnią się delikatnie od siebie (i to nie tylko rozmiarem).

Same plecaczki są bardzo proste w konstrukcji, posiadają jedną główną komorę, do której dostajemy się od góry - otwierając klapę. Pod klapą natomiast znajduje się komin z ze ściągaczem sznurkowym oraz stoperem. Materiał z którego wykonane są plecaczki jest identyczny jak np. ładownice, co powinno zapewnić dosyć sensowny poziom wodoodporności.

 

Regulacja rozmiaru i ogólna konstrukcja

Kamizelkę można regulować na dwa sposoby - albo zwiększając jej obwód, albo długość ("wysokość"). Obwód regulujemy przy pomocy sznurków umieszczonych po obu bokach kamizelki - są one bardzo długie, dzięki czemu kamizelka powinna pasować nawet na osoby o zdecydowanie potężniejszej budowie niż niżej podpisany. Natomiast regulacja długości następuje poprzez przepięcie rzepów umieszczonych na obu ramionach kamizelki.

 

Materiały i wykonanie

Opisywany model jest wykonany z materiału w kamuflażu SURPAT. Wykorzystano go zarówno do uszycia bazy, na jakiej naszyte są ładownice, a także licznych pasków obecnych w kamizelce. Na zdjęciach wspomniane paski mają nieco inny odcień niż bazowy materiał, ale "na żywo" nie ma to miejsca - kolor jest identyczny (aparat zawinił).

Wszystkie wykorzystane materiały są wysokiej jakości, zarówno sam materiał w kamuflażu, jak i plastikowe klamry, zamek błyskawiczny, a także siatka, z której składają się plecy.

 

Podsumowanie

Przyznam, że do całego szumu wokół Survival Corps podchodziłem sceptycznie, szczególnie, do ich kamuflażu, czyli SURPATa. Jednak podczas oglądania kamizelki sprawiła ona na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Sam projekt kamizelki nie jest rewolucyjny, wręcz przeciwnie - ogólny układ jest chyba jednym z bardziej popularnych. Natomiast opinię na temat całego SRVV można sobie na jej podstawie poniekąd wyrobić, na tej samej zasadzie jak zaleca się oceniać pizzerie po poziomie wykonania w danym lokalu wszystkim znanej pizzy Margarita ;-)

Ale bardziej konkretnie: kamizelka Specnaz to kawał dobrej roboty - bardzo dobre materiały i szycie, ciekawe usprawnienia (plecaczki, regulacja) i drobne niedogodności (sposób mocowania dolnego plecaczka i sznurkowe ściągacze).

Osobiście bardzo mi się spodobały zastosowane plastikowe klamerki, ściągacze i regulatory. SSO przyzwyczaił nas, że pomimo wysokiej jakości szycia, korzysta z materiałów, którym momentami daleko do najlepszych na rynku. Często możemy natknąć się na zastosowanie elementów, których zachodni producenci nawet ze średniej półki już raczej nie stosują.

 

PS. Podziękowania dla Watera za udostępnienie kamizelki do opisu.

Kamizelka Specnaz / Спецназ - Survival Corps
Kamizelka Specnaz / Спецназ - Survival Corps
Kamizelka Specnaz / Спецназ - Survival Corps

Komentarze

kazik : 03/04/2012 12:17:16
Siatka wydawała mi się dosyć solidna i myślę, że spokojnie wytrzyma nieco obciążenia. Nie będę tutaj podawał żadnych przedziałów wagowych, bo nie sprawdzałem tego w żaden sposób.
Dodatkowo część obciążenia powodowanego przez dolny plecaczek jest redukowana przez górny, którego klamry są umieszczone zaraz obok. Oczywiście zakładając, że miałby "szelki" odpowiednio napięte.
robaki@ : 03/04/2012 11:09:38
Klamerki do mocnowania plecaczka dolnego wyglądają jakby były naszyte do siatki za pomocą krótkich kawałków taśmy. Czy to aby nie za słaba kontrukcja gdy będziemy mieli plecaczek wypełniony czymś konkretnym ?
interlude22 : 02/04/2012 17:30:07
Mocowanie dolnego zasobnika kompletnie nie budzi mojego zaufania, Wystarczy butelka 1,5l wody i po całodziennym milsim-ie to wszystko się pourywa.
Sam opis- pierwsza klasa !
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Tarzan M22S Spław/Тарзан М22C Сплав

    Spław produkuje pokaźną liczbę modeli kamizelek z rodziny Tarzan w najprzeróżniejszych wariantach kolorystycznych (od czarnego, przez oliwkę, po kamuflaż "las"). W poniższym opisie postaramy się Wam przybliżyć model Tarzan M22S (M22C) w wersji czarnej.

    Więcej »
  • Smersz SPOSN / СМЕРШ ССО

    Smersz to kamizelka (a raczej pasoszelki), która bardzo dobrze przyjęła się pośród służb mundurowych Federacji Rosyjskiej. Miarą jej sukcesu może być chociażby fakt, że wielu rosyjskich producentów wzorowało się na tej konstrukcji wprowadzając własne jej warianty do sprzedaży. Przykładami takich zachowań może być np. Smiercz (produkcji Modoks), czy też 6Sz104 (który oficjalnie został przyjęty do uzbrojenia Armii).

    Więcej »
  • Kamizelka-panel KMN / КМН Сплав

    Spław na fali modernizacji swojej oferty parę lat temu wprowadził produkty w systemie UniClick, będącego ich autorskim rozwinięciem szeroko stosowanego systemu taśm nazywanego PALS*. W ramach UniClick powstały m.in. kamizelka Tarzan M37, pasoszelki Nemezidia 5 oraz właśnie kamizelka-panel KMN.

    Więcej »