Frontowiec.com Frontowiec.com

Diewiatka w swojej ofercie posiada szereg różnych plecaków o dosyć zróżnicowanej konstrukcji. Znajdziemy tam m.in. plecaki z serii RG ("Рюкзаки гражданские": RG-25, RG-40, RG-60), będące uproszczoną, "cywilną" wersją plecaków RT ("Рюкзаки тактические": RT-22, RT-35), które to są "zmodernizowaną" wersją tradycyjnego plecaka desantu, czyli RD-54.

Plecak RG-40 / Рюкзак РГ-40 / Backpack RG-40

System nośny

Pod względem konstrukcji całego systemu nośnego plecaki z serii RG są bardzo proste i minimalistyczne. Mamy dwie szelki o regulowanej długości z miękkimi poduszkami i... to w sumie wszystko. Nie ma szelek spinających szelki na piersi lub pasa biodrowego, nie wspominając o takich atrakcjach jak systemy szybkiego wypinania szelek (nie żeby te ostatnie były wg mnie szczególnie potrzebne).

Powierzchnia plecaków RG stykająca się z naszymi plecami (czyli tak zwane "plecy") jest płaska - nie uświadczymy niestety żadnych poduszek, ani poprawiających oddychalność kształtów.

 

Kieszenie zewnętrzne

W RG-40, jak i we wszystkich pozostałych plecakach RG, znajdziemy trzy kieszenie zewnętrzne. Dwie boczne i jedną środkową.

Każda z kieszeni bocznych (wg informacji producenta) ma pojemność 3 litrów, zamykane są przy użyciu klapy (z fastexem) oraz ściągacza sznurkowego ze stoperem.

Kieszeń środkowa zamykana jest na klapę z dwoma fastexami i ma pojemność 2,8 litra. Nie posiada ona natomiast żadnego ściągacza, a sam otwór jest zdecydowanie większy.

 

Główna komora

Aby dostać się do głównej komory musimy odpiąć dwa fastexy przy górnej klapie i otworzyć komin pod nią ukryty. Główna komora jest bardzo pojemna, bo ma aż 30 litrów (w modelu RG-40). W środku nie znajdziemy za bardzo żadnych urozmaiceń konstrukcyjnych, chociażby pod postacią dodatkowych kieszonek. Zamiast tego przy samym zamknięciu komory mamy dwie tasiemki z plastikowymi zaczepami. Przyznaję się, że nie mam za bardzo pomysłu, do czego mogą one służyć.

 

Kamuflaż i materiał

Opisywany egzemplarz wykonany jest z materiału w kamuflażu Toczka-4, ale rodzina RG jest wykonywana w szeregu różnych zestawów kolorystycznych.

Sam materiał dobrze się nadaje na plecak, jest zdecydowanie inny niż te używane w mundurach - wg informacji producenta jest to Polioksford 600D (egzemplarze oliwkowe) lub "Rjukzacznaja" (Рюкзачная - egzemplarze w kamuflażu) - oba składające się w 100% z poliestru. Zachowuje się on bardzo dobrze w styczności z wodą, która nie chce w niego wsiąkać. Komin dla komory głównej jest wykonany z nieco innego materiału (tym razem 100% polipropylenu), ale on także nie powinien zawieść w tej kwestii.

 

Podsumowanie

Plecaki RG to ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony trudno coś im zarzucić odnośnie jakości wykonania lub materiałów, z drugiej pomimo swojej nazwy nie nadają się (wg mnie) do noszenia jako plecaki turystyczne. Przy posiadanych przez nich pojemnościach jedynie RG-25 jestem w stanie sobie wyobrazić, jako dający się nosić w miarę komfortowo. 

Głównym powodem moich wątpliwości jest brak jakiegokolwiek pasa biodrowego, który przy większej masie przenoszonego "ładunku" i gabarytach jest koniecznością. Na szczęście do celów "leśnych" plecak można założyć na oporządzenie i oprzeć go częściowo na nadupniku przyczepionym do pasa (zakładając, że taki mamy). Jednak konieczność noszenia 40 lub 60 litrowego plecaka na takich wyprawach jest raczej rzadkością i rozwiązanie, o którym wspomniałem trudno to uznać za szczyt komfortu.

Z drugiej strony plecaki te konstrukcyjnie wyraźnie nawiązują do turystycznych plecaków noszonych m.in. sporadycznie przez radzieckich żołnierzy podczas interwencji w Afganistanie. A poza nimi na pewno podobne modele były używane przez turystów wszelkiej maści z tamtych lat (zarówno z ZSRR, jak i chociażby Polski), więc najwyraźniej da się to używać ;-)

Na koniec warto wspomnieć o cenie samych plecaków - jest ona bardzo niska patrząc na ceny pozostałych konstrukcji dostępnych na rynku. Chyba nie ma innego rozwiązania, które byłoby równie przyjazne dla osób ze skromnym budżetem.

Tekst powstał dzięki współpracy z Frontowiec.com

Plecak RG-40 Diewiatka / Рюкзак РГ-40 Девятка
Plecak RG-40 Diewiatka / Рюкзак РГ-40 Девятка
Plecak RG-40 Diewiatka / Рюкзак РГ-40 Девятка
Plecak RG-40 Diewiatka / Рюкзак РГ-40 Девятка

Komentarze

dvapo8@ : 07/01/2013 17:29:15
вот рюкзак хороший
http://www.dynaforce.ru/catalog/tactical_outfit/bags/boevoj_ryukzak_barhan_m54/
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

 • Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО

  Po dużej Tortili (45L) i elastycznym Wjuku (35L) pora na mniejszy plecak produkcji SSO. Bóbr (lub Bober), bo o nim mowa, ma pojemność 25L i jest jednym z mniejszych plecaków tejże firmy. Przy czym w przeciwieństwie np. do "Kojotów" (Kojot-1, Kojot-2 - będących kopiami zachodnich plecaków) jest to oryginalny projekt SSO.

  Więcej »
 • Taśma maskująca do broni Diewiatka

  Sposobów na zamaskowanie broni jest wiele, aczkolwiek w razie potrzeby zazwyczaj do tego wykorzystuje się okoliczną florę, pod postacią liści i gałęzi. Tak zbudowane maskowanie jest skuteczne, ale jego przygotowanie zajmuje czas i łatwo się niszczy. Rozwiązaniem problemu mogą być syntetyczne elementy maskujące naszą broń, np. taśmy lub siatki.

  Więcej »
 • M030-01 "Bojec" Diewiatka / М030-01 "Боец" Девятка

  Diewiatka ma dosyć szeroką gamę produktów, m.in. maskałatów. Opisaliśmy już M047-01 "Angliję" tego producenta, a teraz przechodzimy do modelu, który można zakwalifikować do kategorii "budżetowej" razem z paroma innymi współcześnie produkowanymi, rosyjskimi kompletami maskujących takimi jak chociażby KZM Modoksu.

  Więcej »