Frontowiec.com Frontowiec.com

Po dużej Tortili (45L) i elastycznym Wjuku (35L) pora na mniejszy plecak produkcji SSO. Bóbr (lub Bober), bo o nim mowa, ma pojemność 25L i jest jednym z mniejszych plecaków tejże firmy. Przy czym w przeciwieństwie np. do "Kojotów" (Kojot-1, Kojot-2 - będących kopiami zachodnich plecaków) jest to oryginalny projekt SSO.

Plecak szturmowy Bóbr SPOSN / Рюкзак штурмовой Бобер ССО / Assault backpack Bober SSO

 

Konstrukcja

Plecy, szelki, pas biodrowy

Bóbr, podobnie jak pozostałe plecaki SSO/SPOSN dotychczas przez nas opisywane (Wjuk, Tortila) posiada plecy z dodatkowymi poduszkami poprawiającymi komfort noszenia i wentylację (w porównaniu do zwykłych "prostych" / "płaskich" pleców).

To co Bobra wyróżnia na tle pozostałych plecaków to pas biodrowy, jest on bowiem:
a) obecny ;-) (np. we Wjuku go nie ma),
b) na swojej powierzchni ma naszyte PALSy w standardzie M.O.L.L.E.,
c) można go odczepić w razie potrzeby (jest on przewlekany i trzymany na miejscu przez podłużny rzep i dwa troki).

Wszystkie te trzy cechy pasa przypadły mi do gustu. Dzięki nim plecak staje się bowiem bardzo uniwersalny - można go stosować zarówno jako dobre rozwiązanie na dłuższe spacery w terenie (sama obecność pasa + PALSy) jak i w miarę bezproblemowo stosować go razem z oporządzeniem (odczepiany).
Sam pas biodrowy posiada jeszcze chwyt transportowy umieszczony po lewej stronie. Trochę zaskakuje swoim umiejscowieniem (w końcu czemu akurat na pasie i czemu tylko po lewej?), ale w niczym jako taki nie przeszkadza, więc tak czy inaczej dobrze, że jest.

Ostatnią rzeczą, o której chciałem tutaj wspomnieć to szelki. Nie wyróżniają się niczym szczególnym - są rozsądnej grubości, mają poduszki, możemy je spiąć na klacie i posiadają liczne tasiemki - zarówno te do chwytania (jak w innych plecakach SSO), jak i poprzeczne, mogącę posłużyć do przełożenia rurki od camela. Jedyne co mnie zaskoczyło to system szybkiego wypinania szelek, a raczej... szelki. Obecny jest on bowiem jedynie na jeden z nich (na prawej). Przyznam, że nie mam pojęcia dlaczego tak postąpiono. Same szelki są przyszyte na stałe, w przeciwieństwie np. do tych z RD-99, czy Wjuka.

 

Kieszenie i komory

Plecak posiada jedną główną komorę oraz jedną dodatkową. Główna ma podstawę w formie prostokąta o wymiarach 10x30cm i jest wysoka na nieco ponad 40cm. Dodatkowa komora znajduje się na klapie zamykającej główną - też ma 40cm wysokości (tym razem równe), ale jej podstawa ma już jedynie 21x5cm.

Skoro już o samych komorach wspomniałem to warto opisać też ich zawartość.

Dno większej komory jest pokryte nieprzemakalnym materiałem, z którego zrobione są też dwie kieszonki umieszczone na ścianie komory przylegającej do pleców. Kieszonki są zapinane na klapki z rzepem i dosyć pojemne (mają około 21x14cm).

W mniejszej komorze także mamy kieszonki, tym razem trzy - dwie mają 8x11 cm, a ostatnia (umieszczona między nimi) jest idealna do umieszczenia w niej długopisu lub innego przedmiotu o podobnej budowie (lightsticka?). Kieszonki te umieszczone są w połowie wysokości komory.

Jest jeszcze zewnętrzna komora/kieszonka - przyszyta jest ona do zewnętrznej strony plecaka jedynie na swojej dolnej krawędzi, a resztę na miejscu trzyma zestaw sześciu troków. Jest to dosyć ciekawe rozwiązanie, bo pomiędzy nią a samym plecakiem mamy nieco wolnej przestrzeni i można tam jeszcze coś wcisnąć - np. kurtkę lub nawet karimatę (aczkolwiek nie jestem pewien, czy byłoby to wygodne rozwiązanie). Opisywana cały czas kieszonka jest średnich rozmiarów (mniej więcej 25x14 cm - idealnie mieści się w niej zeszyt formatu A6). Zapięcie stanowi zamek błyskawiczny, który jest odkryty, więc trzeba uważać, by nie umieszczać tam rzeczy, którym mogłoby zaszkodzić zmoknięcie (zakładając, że używamy plecaka podczas niepewnej pogody). Kieszonka usztywniona jest cienkim wkładem gąbkowym wszytym w zewnętrzną część, co dodatkowo chroni jej zawartość.

Ostatnimi dwoma kieszonkami w plecaku, są umieszczone po jego bokach otwarte kieszenie, nadające się idealnie do umieszczenia w nich np. butelek z wodą.

Wadą nieprzeszkadzającą bardzo w normalnym użytkowaniu, ale militarnym zastosowaniu zapewne tak, jest brak otworów w dnach komór i kieszeni umożliwiających odpływ wody z ich wnętrza. Jeżeli wpadniemy z plecakiem do wody, to po wyjściu będziemy ją dłuższy czas dźwigać na plecach. Otwory takie są standardem w większości oporządzenia, że wspomnę choćby ładownice Smiersza, plecaki Wjuk, czy RD-99.

 

Troki, szlufki i inne detale

Plecak ma w sumie sześć wbudowanych troków - wszystkie są dosyć długie i będą wystarczające do zamocowania większości rzeczy do plecaka.

Szlufki w plecaku znajdziemy na dużej części jego powierzchni. Po jego bokach znajdują się szlufki (PALSy) z taśmy o grubości 5cm z przeszyciami także co ok. 5cm. Pozostałe szlufki wykonane są już w standardzie MOLLE (taśmy co 2,5cm, grubość 2,5cm, przeszycia co 3,5cm) i znajdziemy je na spodzie plecaka oraz na zewnętrznej kieszonce plecaka.

Poza szlufkami warto też wspomnieć o otworze na rurkę bidonu / camelbacka na górze plecaka oraz chwycie transportowym nad nim.


Materiał i wykonanie

Bóbr był i jest produkowany przez SPOSN w wielu wariantach kolorystycznych. Najbardziej znanymi (i udokumentowanymi fotograficznie) to wersje wykonane z:

  • oliwkowego nylonowego materiału - tego samego, z którego produkowano kiedyś większość oporządzenia SPOSN/SSO,
  • oliwkowego materiału Oksford - który obecnie stał się chyba standardem, jeśli chodzi o produkty tej firmy (taki egzemplarz jest bazą tego opisu),
  • materiału w kamuflażu Palma w wariancie wiosennym,
  • materiału w kamuflażu Flora.

Pomiędzy egzemplarzami wykonanymi z różnych materiałów mogą występować drobne różnice w konstrukcji. Do najbardziej widocznych to np. brak PALSów na tyle i pasie niektórych egzemplarzy wykonanych w kamuflażu Flora.

Przy okazji Bobrów we Florze warto wspomnieć, że często można je zauważyć w użyciu przez 34-tą Brygadę Górską, która m.in. brała udział w ćwiczeniach Indra w 2010r.

 

Jak leży

Poniżej przedstawiamy parę możliwości noszenia Bobra.

Bóbr z pasem biodrowym (bez oporządzenia)

Bóbr z pasem biodrowym z dodatkowymi ładownicami na pasie

UWAGA: Dwie ładownice umieszczone najbliżej pasa są jedynie przez niego przewleczone, a nie zamocowane do PALSów umieszczonych na powierzchni pasa.

Bóbr bez pasa biodrowego (bez oporządzenia)

Bóbr bez pasa biodrowego na Smierszu

Bóbr z pasem biodrowym na Smierszu

 

Porównianie rozmiarów

 

Podsumowanie

Tak jak wspomniałem, przy okazji opisu pasa biodrowego, Bóbr jest bardzo uniwersalnym plecakiem. Bez problemu sprawdzi się zarówno "w mieście" (sam go tak używam - idealnie mieści 15" laptopa w dodatkowym pokrowcu i jest jeszcze trochę miejsca), na dłuższych spacerach w terenie (dzięki pasowi biodrowemu), czy też na manewrach jako plecak noszony na oporządzeniu (dzięki temu, że pas można usunąć).

Przyznam, że Bóbr bardzo mi przypadł do gustu i uważam, go za jeden z bardziej udanych projektów SPOSN/SSO. Zdanie to zdaje się podzielają także chociażby inny znany rosyjski producent oporządzenia, czyli ANA, który produkuje plecak wyraźnie inspirowany Bobrem pod nazwą "Alfa".

Zaznaczam też na wszelki wypadek, że "w naturze" Bóbr potrafi wyglądać zdecydowanie zgrabniej niż na zdjęciach - jest on bowiem na nich dosyć mocno wypchany, aby ukazać w miarę wyraźnie kształt samego plecaka.

 

Podziękowania dla:
- Mroova za pomoc przy pisaniu tekstu,
- Adama Marczaka za pozwolenie na skorzystanie z jego zdjęć: www.amarczak.pl 

Tekst powstał dzięki współpracy z Frontowiec.com

Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО
Plecak Bóbr SPOSN / Бобер ССО

Komentarze

BULI : 20/06/2011 14:27:52
Dziękuje. No właśnie - trzeba będzie jakiegoś hand made wykąbinować
MROOV : 15/06/2011 16:29:53
Jeśli chodzi o komfort noszenia ze smierszem, to jest dość dobrze. Trochę człowiek sztywniejszy ale po chwili już się tego nie odczuwa tak bardzo. Ja nie jestem zbyt wysoki ale noszę smiersza dość wysoko (pas mam w pasie nie na biodrach) więc plecak siedzi na nadupniku przez co trudniej z niego coś wyciągnąć. Do tego jak plecak idzie do góry to przy leżeniu/czołganiu troszkę zawadza jak się chce głowę do tyłu odchylić:) ...to tyle obserwancji.
kazik : 12/06/2011 11:33:14
Oj, w moim egzemplarzu (i w innych, które widziałem) niestety takich pasków nie ma. Małe niedopatrzenie z mojej strony, że nie wspomniałem o tym, przy opisie.
BULI : 09/06/2011 17:22:36
z tarzanem da radę go nosić - nawet pasa biodrowego nie trzeba odpinać. mam jeszcze jedno pytanie, mianowicie - gdzie zamontować camelbacka ? zadnych uchwytów mocujących nie widzę. Macie jakiś pomysł ?
BULI : 16/05/2011 18:03:38
tak, tak pytałem o komfort :)
kazik : 15/05/2011 19:35:59
Dzięki Mroovowi dodanych parę nowych zdjęć "palmowego" Bobra do opisu :)
pakul1 : 09/05/2011 14:06:33
jest to naprawdę zaje..ty plecak. wygodny, nawet przy b. dużym obciążeniu, wytrzymuje też zaskakująco dużo. "pancerny":) dosyć praktyczny (kieszonki, paski). Jedyne wady wg mnie to masa i brak pokrowca p.deszcz. (ja porównuję do podobnych turystycznych). ale nie zamieniłbym na żaden inny:)
tych "odpływów" rzeczywiście brak, ale to jest do zrobienia za grosze u kaletnika.
kazik : 08/05/2011 15:16:37
Rozumiem, że to pytanie o komfort? :) Nie bardzo jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bo "bojowo" nigdy w takiej konfiguracji nie biegałem.
BULI : 08/05/2011 13:40:10
Jak się go nosi ze smierszem ?
kazik : 07/05/2011 08:53:59
Gdyby usunąć zewnętrzną kieszonkę (tą najmniejszą) i obszyć wszystko PALSami, to wtedy faktycznie by strasznie je przypominał. Ale tak to ogólnie większość współczesnych plecaków jest bardzo do siebie podobna (dwie główne komory, prostokątny kształt, masa PALSów).
ADi : 07/05/2011 06:55:55
Mi on strasznie przypomina 3 Day Packa lub ten plecak używany przez USMC. ;)
kazik : 07/05/2011 00:41:43
Lata 70te? No to strasznie stary patent, bym się tego nie spodziewał :-)
willard : 06/05/2011 22:14:37
Kazik wypiecie tylko 1 szelki to zerzniecie z pomyslow US ARMY z lat 70, kiedy wprowadzili taki system do stelaza ALICE. Odpiecie 1 szelki w zupelnosciwystarcza do zrzucenia bobra :) a jakby cos zawsze mozna go szybko na 1 ramieniu przeniesc dalej. Ja z mojego bardzo jestem zadowolony.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Plecak Wjuk SPOSN / Вьюк ССО

    SSO posiada bardzo wiele, bardzo różnych plecaków w swojej ofercie. Od małych i lekkich (Gorod, Bóbr), poprzez nieco większe (Tortila, RD-99) i całkiem duże (Ataka, Bergen), aż po prawdziwe kolosy (Edelweiss). Poza rozmiarami w można pośród nich zauważyć plecaki wyraźnie inspirowane zachodnimi konstrukcjami, jak i oryginalne projekty. Do tej drugiej kategorii należy właśnie plecak desantowy Wjuk, który postaramy się tutaj opisać.

    Więcej »
  • Plecak Tortila SPOSN / Тортила ССО

    Kolejnym plecakiem produkcji SSO, który postaramy się opisać to Tortila, będąca jedną ze starszych konstrukcji tejże firmy. Tortila jest plecakiem dosyć dużym, posiadającym pojemność 45 litrów. Ten model określany jest, wg słów producenta, jako "plecak bojowy" (рюкзак боевой), aczkolwiek przyznaję, że nie mam pojęcia, co to konkretnie znaczy.

    Więcej »
  • Kamizelki Brest i Legat SSO / Брест и Легат ССО

    W połowie września 2010r. pojawiły się w sieci pierwsze zdjęcia nowych kamizelek SSO/SPOSN, były nimi Brest (Брест) oraz Legat (Легат) będące wariacjami tego samego projektu. Konstrukcje te wyraźnie wzorowane są na amerykańskiej kamizelce będącej częścią systemu RACK (Ranger Assault Carrying Kit), który powstał w okolicach 2000r.

    Więcej »