Frontowiec.com Frontowiec.com

SSO/SPOSN jest niewątpliwie jednym z liderów jeśli chodzi o mundury oraz oporządzenie taktyczne w Rosji. W związku z tym warto by było się przyjrzeć oferowanej przez nich gamie pasów nośnych (lub jak kto woli "zawieszeń taktycznych") dedykowanych do broni osobistej żołnierza. I tak też zrobimy w tym tekście - zapraszamy do lektury.

Pas nośny RP / Ремнь погонный РП

Opis zaczynamy od prostego dwupunktowego paska produkcji SSO. RP podobnie jak każdy inny pas SSO w tym opisie może być użyty jako pas jednopunktowy, wystarczy przepiąć przedni karabińczyk do tylniego zaczepu. Gwoli ścisłości możliwe to też było ze zwykłym wojskowym pasem, przy odpowiedniej dozie inwencji (lub posiadaniu modelu z dodatkowym karabińczykiem) - co jednak nie oznaczało, że było wygodne rozwiązanie. Zwykłe paski są bowiem jednak nieco węższe niż RP (niecałe 35mm szerokości kontra 50mm).

Zarówno z przodu jak i z tyłu zastosowano ten sam model metalowego zaczepu, znanego chociażby z amerykańskiego oporządzenia ALICE. Jest on dosyć wygodny i pozwala na szybkie jego odpięcie, aczkolwiek na samym początku może to sprawiać lekkie trudności - zaczep musi się nieco wyrobić. Z drugiej strony mogłoby to źle wróżyć długotrwałemu jego użytkowaniu, jednak wydaje mi się to zmartwieniem na wyrost, gdyż w swoim "prywatnym" pasie (dokładnie tego typu) nie miałem z nim żadnych problemów.

Jedyne, na co bym ponarzekał to hałas powodowany przez tylni zaczep, kiedy nie jest napięty, aczkolwiek nie było to coś, z czym nie dałem rady żyć.

 

Zawieszenie taktyczne RT-3 / Ремни тактические РТ-3

RT-3 jest trójpunktowym pasem, który możemy szybko zamienić na jednopunktowy. Sama taśma jest cieńsza w porównaniu ze zwykłym RP, ma bowiem tylko 30mm. Jednak dzięki zastosowaniu długiej i dosyć grubej poduszki pas jest co najmniej równie wygodny jak te o grubości 50mm.

Pas z przodu broni zaczepiamy przy pomocy karabińczyka, który już znamy z RP - tutaj jednak zastosowano jeszcze dodatkowy kawałek taśmy samego pasa, który prawdopodobnie ma zapobiegać "hałasowaniu". Tył natomiast jest nieco inny - na początku jak próbowałem to zamocować na broni, to przyznam, że przez chwilę byłem w 100% pewien, że ktoś to źle zszył :D Okazało się, że jednak wszystko jest w porządku, po prostu źle montowałem to wokół kolby (zaskoczenie!). Nie będę tutaj opisywał jak to zrobić, bo trudno to opisać bez wygibasów językowych (poważnie), jednak wierzę, że ewentualnym posiadaczom tego paska w końcu to się uda. Wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne ;-)

Odnośnie samego sposobu montowania z tyłu - jest to bardzo dobry sposób dla egzemplarzy AK z zaczepem w tamtym miejscu (czyli dowolny model ze składaną kolbą, np. AKS-74, AKS-74U, AK-74M), jednak mam wątpliwości, czy przy modelach z kolbą stałą pasek nie będzie się zsuwał do tyłu. W takich przypadkach nie ma bowiem metalowego zaczepu, przez który normalnie pasek w tym miejscu moglibyśmy przewlec - a nie jest to też najszczuplejsze miejsce kolby. Dodatkowo należy pamiętać, że po zamocowaniu takiego typu paska nie będziemy w stanie złożyć kolby, co dla niektórych może być dużą wadą.

Przejście z paska trzy- do jednopunktowego jest dosyć proste. Wystarczy odczepić "haczyk" umieszczony zaraz za przednim karabińczykiem, a pasek (dzięki grawitacji lub lekkiemu ruchowi) sam na się skróci do jednopunktowego.

Całość jest naprawdę wygodna, przejście z jednego "typu" paska do drugiego (i z powrotem) jest dosyć szybkie i nie wymaga (wbrew pozorom) większej wprawy.

Poza tym jak pas "działa" niewątpliwie bardzo ważne jest dla wielu osób odpowiedź na pytanie "czy ktoś tego w ogóle używa?". Odpowiedź w tym przypadku jest zdecydowanie twierdząca. Jest bardzo wiele zdjęć, na których można zobaczyć RT-3, który bardzo łatwo jest poznać dzięki charakterystycznej poduszce.

 

Zawieszenie taktyczne RT-3M / Ремнь тактический РТ-3М

RT-3M jest, jak można się łatwo domyślić, "zmodernizowaną" wersją RT-3. Zmiany obejmowały:

  • zmiana przedniego karabińczyka oraz dodanie mu "gumowego kubraczka",
  • zmiana zaczepu zaraz za karabińczykiem na dużą klamrę typu fastex,
  • dodanie kolejnej klamry typu fastex, umożliwiającej szybkie zdjęcie broni - bez konieczności przekładania jej przez głowę,
  • wymiana samej taśmy pasa na 50mm, a co za tym idzie - rezygnacja z charakterystycznej poduszki.

Wprowadzone zmiany nie zmieniły za bardzo sposobu przejścia z pasa trój- do jednopunktowego, które z resztą jest chyba takie same dla wszystkich tego typu pasków (bez względu na producenta). Odpięcie fastexa zapewne większości osób będzie sprawiać mniejsze problemy niż "haczyk" z RT-3 (który wymaga nieco bardziej skomplikowanego ruchu niż "ściśnięcie").

Ponieważ sposób zaczepu z tyłu karabinka jest taki sam jak w RT-3 warto zwrócić uwagę, że także i ten pas może być problematyczny w użyciu z AK ze stałą kolbą.

RT-3M jest co najmniej równie wygodny jak RT-3, a posiada parę dodatkowych usprawnień i nieco nowocześniejsze rozwiązania. Co prawda poduszki już nie mamy, ale w tym przypadku jest to różnica głównie estetyczna, bo dyskomfortu z tego powodu osobiście nie odczułem.

RT-3M nie jest jednak (jeszcze?) tak popularny jak RT-3. Obecnie udało mi się znaleźć jedynie dwa zdjęcia, na których znajdziemy pasy podobne do RT-3M.

 

Zawieszenie taktyczne RT-4 / Ремнь тактический РТ-4

Ostatnim paskiem, który chciałbym przedstawić jest RT-4. Niestety nie miałem okazji go osobiście obejrzeć, jednak znajduje się on w ofercie na oficjalnej stronie SSO/SPOSN. Ze zdjęć (z tejże strony) możemy zobaczyć, że jest to lekki pasek posiadający dwa karabińczyki. Z przodu jest ten znany z RT-3M, natomiast na tyle znajduje się inny - bliżej mi nieznany.

Ze względu na wąskość pasków ten model wydawałby się raczej dobry do użycia z lżejszym arsenałem (nie żebym był delikatny ;-) ), jednak nie można mu odmówić elastyczności. 

 

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że na większości zdjęć przedstawiających rosyjskich żołnierzy z dłuższą bronią ręczną (od 9A-91, poprzez wszelkie AK, po SWD) nadal zazwyczaj możemy zobaczyć tradycyjne parciane dwupunktowe pasy nośne. Jednak pomimo ich wysokich wartości sentymentalnych (lub rekonstrukcyjnych), nie da się ukryć, że nie są one szczytem wygody.

Na szczęście od jakiegoś czasu sytuacja się zmienia i coraz częściej widać konstrukcje zdecydowanie "świeższe" wykonane z nowocześniejszych materiałów, które zazwyczaj (w domyśle) zapewniają większy komfort użytkownikowi. Dla osób, które właśnie taki komfort sobie cenią, wykorzystanie jednego z powyżej opisanych pasów może się okazać dobrym rozwiązaniem.

 

PS. Przepraszam za różne kolory na zdjęciach (RT-3 kontra RP i RT-3M), ale w trakcie robienia zdjęć przepaliły mi się wszystkie żarówki w halogenach i musiałem sesję kontynuować w świetle naturalnym.

Tekst powstał dzięki współpracy z Frontowiec.com

Komentarze

kazik : 11/01/2014 23:52:23
Trochę pobiegałem zarówno z RP jak i RT-3 i dla mnie prawdę mówiąc RP jest wygodniejszy (mimo, że mniej "cool").

Zaletami RT-3 jest trójpunktowość (co samo w sobie nie wiem czy jest jakoś szczególnie ważne) i możliwość szybkiej zmiany na jednopunktowy. Jednak jak dla mnie pasek ten w układzie 3pkt strasznie się plącze, a "kałach" dziwnie na nim zwisa (zaczyna się przekręcać na bok, w ten sposób, że gniazdo magazynka obraca się ku naszemu ciału - co powstrzymuje magazynek, jak jest w gnieździe).
A RP działa jak zwykły pas parciany (do którego się przyzwyczaiłem), tylko że jest szerszy (mniej się wpina w ciało) i da się go w miarę szybko przepiąć z dwupunktowego na jednopunktowy.

Więc osobiście chyba jednak częściej będę używał RP, chociaż spróbuję jeszcze parę razy ponosić RT-3, może się do niego przekonam.
willi5@ : 14/08/2012 20:39:39
szukam kogoś kto sprowadza sorty mundurowe ze wschodu, słyszałem że zajmuje się tym ewgeni fomenko ale nie mam do niego namiarów Bede wdzięczny za każdą informację willi5@interia.pl szukam buszłat w kamo wsr 88
delin0m : 02/06/2012 01:05:38
Stałem się właśnie szczęśliwym posiadaczem pasa RP zakupionym we frontowcu. Jak dla mnie - super pas! Szeroka i sztywna taśma dobrze rozkłada ciężar, nie zsuwa się, nie roluje. Bardzo wygodnie nosi się Kałaszka sposobem jednopunktowym (zapięcie z prawej strony kolby).
sklep@ : 03/05/2012 09:32:12
Dzięki Kazik. Teraz dopiero zobaczyłem, że wyświetlił się tylko fragment maila :)
Ceny: RT-3m - 59,00; RT-3 - 69,00
kazik : 03/05/2012 08:55:22
To napisał Konrad z Frontowca, gdyby ktoś się zastanawiał, jaki to sklep ;)
sklep@ : 02/05/2012 21:48:21
Paski mam dostępne - RP są w czerni i w oliwce, RT-3 i RT-3M mam oliwkowe. Zdjęcia i produkty w sklepie internetowym pojawią się jak tylko wrócę z urlopu w Bornem Sulinowie - czyli w poniedziałek lub wtorek 07/08-05
NPjc1jqz@ : 01/05/2012 20:10:20
Zainwestowałbym z chęcią w RT-3 ale kolorach, które widać na zdjęciach ale niestety w SSO jest tylko kolor black :<
Kamil : 26/04/2012 22:11:50
Zdecydowanie muszę zainwestować w porządny pasek. Noszenie AKsa na parcianym to mordęga.
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

  • Jeger SPOSN / ЕГЕРЬ ССО

    Jeger (zwany także Jager, Eger) to, obok Łazucznika, jeden z paru "chestrigów" produkowanych przez SPOSN. Jeger sam w sobie był widziany m.in. na wyposażeniu członków MWD (chociażby OSN WW Rosicz).

    Więcej »
  • Mundur Parasziutist SPOSN / Парашютист ССО

    SojuzSpecOznaczenije (SSO, na zachodzie znany jako SPOSN) oferuje szereg produktów z zakresu odzieży dla służb mundurowych. Dotychczas na łamach portalu mieliśmy jednak okazję opisać głównie maskałaty tego producenta. Parasziutist jest natomiast jednym z szeregu mundurów polowych (obok np. "Specnaza", czy "Tropika"), które znajdują sie w ofercie SSO.

    Więcej »
  • Plecak Wjuk SPOSN / Вьюк ССО

    SSO posiada bardzo wiele, bardzo różnych plecaków w swojej ofercie. Od małych i lekkich (Gorod, Bóbr), poprzez nieco większe (Tortila, RD-99) i całkiem duże (Ataka, Bergen), aż po prawdziwe kolosy (Edelweiss). Poza rozmiarami w można pośród nich zauważyć plecaki wyraźnie inspirowane zachodnimi konstrukcjami, jak i oryginalne projekty. Do tej drugiej kategorii należy właśnie plecak desantowy Wjuk, który postaramy się tutaj opisać.

    Więcej »

Warning: Unknown: write failed: No space left on device (28) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct () in Unknown on line 0