Łazutczik jest nieco mniej popularny od Jegera, ale też ma całkiem szerokie grono użytkowników pośród airsoftowów.

Oprócz oryginalnego Łazutczika istnie także jego drugi wariant o nazwie "Łazutczik-M" (różniący się m.in. układem oraz ilością ładownic).

Łazutczik SPOSN / Лазутчик СоюзСпецОснащение / Lazuchnik Vest SPOSN

Łazutczik na pierwszy rzut oka przypomina konstrukcję zachodnią. Widać inspiracje brytyjskim chest-rigiem PLCE, z tym, że szele ma obszyte taśmami 25mm MOLLE/PALS. Szkoda, że Rosjanie nie pokusili się o w pełni modułowy panel napierśny, mogliby wzorować się na nowszych wymysłach zza oceanu.

 

Materiały

Nie wiem dokładnie jakich materiałów zastosowano, charakterystyczny za to jest splot tkaniny rip-stop, stosowany w plecakach SPOSN. Co do żywotności użytego surowca, to jest ona dobra. Niepewność wzbudzają jedynie elementy plastikowe, klamry etc.

 

Kieszenie

  • 3 ładownice na magi x3 AK. Ładownice maja wyjmowaną podziałkę; są dodatkowo usztywniane
  • 4 kieszenie na granaty
  • 2 kieszenie na flary
  • 1 kieszeń wewnętrzna na mapy, dokumenty etc.

Kontrowersje budzi, system zapinania ładownic. Rosjanie zerżnęli patent stosowany przez Amerykanów w czasach wojny w Wietnamie. Rozwiązanie ma ten plus, że odpinanie odbywa się bezgłośnie, jednak z ponownym zapięciem jest już gorzej. Tutaj również mogliby wzorować się na nowych, zachodnich rozwiązaniach. J

 

Użytkowanie

W boju chest sprawdza się dobrze. Nie ma na razie żadnych uszkodzeń mechanicznych.

Doskonale nosi się go z pancerzem oraz plecakiem. Jedynie sięganie po magazynki podczas dynamicznej walki w budynkach jest uciążliwe. Nie jest może tragicznie, ale skoro jest to chest-rig to ładownice powinny być bardziej przystosowane do CQB. Takie moje zdanie.

 

Ocena końcowa

Trzeba szczerze przyznać, że Łazutczik na tle innych rosyjskich staników wypada rewelacyjnie. Nastąpił pewien postęp, widać, że SPOSN się rozwija i oby tak dalej.

Polecam tego chesta i tyle. :P

 

edycja (2009-11-19):

Łazutczik-M

Dzięki uprzejmości Fooxa możemy dodatkowo zaprezentować parę zdjęć Łazutczika w wariancie "M".

Łazutczik SPOSN / Лазутчик ССО
Łazutczik SPOSN / Лазутчик ССО
Łazutczik SPOSN / Лазутчик ССО
Łazutczik SPOSN / Лазутчик ССО
Łazutczik SPOSN / Лазутчик ССО
Łazutczik SPOSN / Лазутчик ССО
Łazutczik SPOSN / Лазутчик ССО
Łazutczik SPOSN / Лазутчик ССО

Komentarze

SPECNAZ 2K9 : 23/08/2010 23:05:22
Jeśli chodzi o przetyczki to stosuje je firma TACGEAR z Niemiec i Holendrzy w swoich wyrobach dla armii ale nie Brytyjczycy.Generalnie patent jest zachodni .
fRANCooZ : 15/04/2010 22:55:30
Mam od nie dawna Łazutczika i jestem zadowolony. Całość wygląda dosyć solidnie i "efekciarsko"
Mietek : 09/04/2010 15:00:35
@mkawecki - http://www.militarni.pl/?lang=1&cat=128&art_id=219
SPECNAZ 2K9 : 08/04/2010 11:15:07
Dokładnie trzeba będzie poprawić.Chociaż nie jesteśmy już skazani na przetyczki ponieważ wyszła wersja M.W której ładownice są zapinane na rzep i zatrzask.
mkawecki@ : 07/04/2010 21:05:15
Autor napisał: "Rosjanie zerżnęli patent stosowany przez Amerykanów w czasach wojny w Wietnamie", chciałbym, jeśli można zobaczyć choć jedno zdjęcie amerykańskiego sprzętu z Wietnamu z takim zapięciem, bo na żywo takiego zapięcia w amerykańskim "szpeju" nie widziałem... Z tego co wiem, to zapięcia takie zostały zastosowane w sprzęcie brytyjskim...
kazik : 10/02/2010 08:16:28
Żołnierzy "armii" nie kojarzę w Łazuczniku. Za to to co mi przychodzi do głowy to zdjęcia ludzi z "OSN Rosich".
fRANCooZ : 09/02/2010 21:51:04
Czy ma ktoś może zdjęcia żołnierzy FR z tymi kamizelkami?
SPECNAZ 2K9 : 02/02/2010 14:37:00
Jeszcze należało by dodać ,że Łazutczik-M wykonany jest z materiału bardzo podobnego do Cordury.To na pewno plus w postaci większej trwałości materiału i większej wodoodporności.Samo wykonanie na celujący.Nie ma się do czego przyczepić całość wykonana jest solidnie i sprawia bardzo dobre wrażenie.Całość obszyta siatką dysonansową która zwiększa poczucie komfortu.Napy i rzepy trzymają się dobrze są porządnie wykonane.W porównaniu z Pionierem M23 ze Spławu Łazutczik jest bardziej efekciarski ma więcej bajerów.
Foox : 15/11/2009 16:10:44
To ja jako szczęśliwy użytkownik wersji M dodam coś od siebie.

Zmiany w Łazuczniku-M:
-bak tasiemek MOLLE na szelkach
- 4 ładownice x2 AK
- 6 ładownic na granaty
- 2 mniejsze (nie mam pojęcia na co)
- na lewej szelce z przodu ładownica na opatrunek
- zmieniony system zapinania ładownic na nap + rzep
Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne