AKS-74U pomimo wieku (rozpoczęto jego produkcję w późnych latach 70tych) i licznych, niezbyt pochlebnych opinni (główne zarzuty to straszny hałas podczas strzelania, oraz niska celność ze względu na krótką lufę) wciąz jest widziany w rękach żółnierzy rosyjskich. Ostatnio nawet można było go zobaczyć na posterunkach Rosjan w Gruzji (w 2008 roku).

Sam AKS-74UN od VFC był jedną z pierwszych replik AEG tego subkarabinka, przez co błyskawicznie zyskał na popularności w środowisku ASG. Obecnie powstało wiele "chińskich kopii"  tej repliki w różnych wariantach (od RK-01 po CM.045).

AKS-74UN VFC

W pudełku

... dostajemy - katalog z ofertą firmy, wielkiego wrażenia nie robi, ale jest ładnie wykonany, instrukcję obsługi - i jest to pierwsza instrukcja, która oprócz azjatyckich krzaczków, ma też tekst po angielsku. Instrukcja tez jest niczego sobie, nie jest to tylko zestaw obrazków, ale lekturka na paręnaście minut, zawierająca krok po kroku jak co zdjąć i wyjąć, co pokręcić i odkręcić, jest też dział 'trouble shooting / trouble clinic' z poradami dotyczącymi najczęściej spotykanych usterek. Książeczka ma 25 stron (w tym kartę gwarancyjną), ale mniejsza o ilość - każda strona jest numerowana w fikuśny i wesolutki sposób a mianowicie - strona przykładowo 21, ma numer AK-21. I nic więcej w pudełku nie ma... no, jest replika i magazynek (mid-cap, 120) - ale to oczywiste.

 

Wykonanie

Przy tej replice słowo wykonanie nabiera znaczenia podobnego do 'bajka'. Co prawda posiadam wersję standard (okładziny są plastikowe), ale mimo to.. zresztą takie są fakty : to co ma być stalowe - jest stalowe, co się ma ruszać, się rusza, co ma klekotać - klekocze. Dźwięk składanej kolby jest cudny, łoskot zamka, nie gorszy... a skoro jesteśmy przy zamku - niestety, pierwsza wada - lata, można go przekręcić w taki sposób w jaki nie powinno, ale w momencie jak wsadzimy doń baterię - problem znika

 

Rozkładanie i konstrukcja

O konstrukcji wnętrza - niewiele, nie grzebałem jeszcze (nie było potrzeby), ale o samym rozkładaniu...

Po wciśnięciu przycisku zwalniającego pokrywę zamka - ta odskoczy nam w górę - nie wypadnie - trzymana jest na zawiasie w szczerbince. Gdy pokrywa jest w górze, chowa się pin który trzyma górną okładzinę - można je zdjąć bez żadnej ingerencji wkrętakiem. Po jego zdjęciu widzimy lufę zewnętrzną i element pozwalający zdjąć dolną okładzinę. Wystarczy go przekręcić, przycisnąć mocno do korpusu okładzinę i gotowe - kolejny element zdjęty I na tym koniec moich doświadczeń z rozkładaniem.

Jeszcze dodam, że konstrukcja pozwala wsadzić dużą baterię do wnętrza tej malutkiej repliki. Mieści się bateria 1400mAh 9.6V Intellect'a (taka używam), oraz bateria dawana do 'metalowej przedniej części' AK47/AKS47.. czyli całkiem spory klocek. Oczywiście N w nazwie - znaczy że replika posiada boczną szynę do rosyjskich montaży - ale nie było mi dane czegoś tam przypiąć więc nie wiem jak to się w praniu sprawuje.

 

Piktogramy

Skromnie ale ładnie się ten fragment prezentuje.

Replika ma wybity numer na pokrywie zamka (w wersji DX numer jest jeszcze w kilku miejscach), logo producenta oryginału - Tulsky oruzheiny zavod, nigdzie nie uświadczono jakiegokolwiek znaczku producenta repliki. No i oczywiście dwuliterowe oznaczenia przy selektorze.

 

Technikalia

Wg informacji - replika powinna mieć 340fpsów, nie dokonano pomiarów specjalistycznym sprzętem, ale wizualnie - zasięg jest taki jak przy 340 fps'ach. O baterii wspominałem, dodam tylko, że nie ma sensu pakować do tej repliki baterii 8.4V, starczy na parę godzin aktywnej rozgrywki, lepiej zainwestować w 9.6V. W replice są w standardzie łożyska 7mm, więc i pewnie coś jeszcze jest ulepszone względem panującego standardu.

 

Podsumowując

Żeby nie popaść w przesadę i repliko-uwielbienie... to skromnie napiszę - EKSTRA, lepszej repliki jeszcze nie widziałem. (Bo nie ma, albo mało widziałem...)

AKS-74UN VFC
AKS-74UN VFC
AKS-74UN VFC
AKS-74UN VFC
AKS-74UN VFC
AKS-74UN VFC
AKS-74UN VFC
AKS-74UN VFC

Komentarze

Jeszcze nikt się nie wypowiedział

Do góry
Новости

Aktualności

Do oferty Frontowca dołączyły repliki hełmów K6-3 (z przyłbicą), 6B27 oraz 6B28 produkcji TacGear.ru. Razem z nimi znajdziemy także pokrowce na 6B27 (flora) oraz na 6B28 (flora, cyfrowa flora).

Dawno temu informowaliśmy o pojawieniu się w sieci informacji oraz zdjęć na temat następcy AK-74M oraz serii AK-10x, czyli AK-200*. Obecnie jednak okazuje się, że jest to już dosyć przestarzała informacja i najnowszy AK z Iżmaszu nazywa się AK-12 (od Awtomatu Kałasznikowa 2012) i nieco różni się od poprzedniej iteracji w serii.

Подобные

Podobne

 • AK-74M ICS

  Oczekiwania na "strzelającą" replikę ASG karabinu AK-74 były bardzo długie. Jednak gdy w końcu jeden z wiodących producentów postanowił ją wydać, okazało się, że konkurencja ma podobne plany. I w ten sposób w przeciągu niecałego półrocza na rynku pojawiły się trzy repliki, trzech producentów - SLR105A1 (CA), AK-103 (G&G), oraz AK-74M (ICS). Poniższy opis dotyczy ostatniej ze wspomnianych replik. Dotyczy on pierwszej serii produkcyjnej - co oznacza, że obecnie sprzedawane ICS AK-74M zapewne się różnią od tutaj opisanej. W końcu od czasu premiery tej serii (2006r.!) mineło już nieco czasu .

  Więcej »
 • AK-74M VFC

  Replika AK-74M VFC wyszła na rynek airsoftowy już parę dobrych lat temu (swój egzemplarz kupiłem w 2009r.). Czym różni się AK-74M od (wydawałoby się) bardzo podobnych replik AKS-74 (i AKS-74N) także produkcji VFC? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym tekście.

  Więcej »
 • APS Gletcher / АПС Gletcher

  Wśród airsoftowej braci panuje zdecydowany niedosyt replik rosyjskich pistoletów. Oprócz kilku modeli Makarowa – jedynie w wersjach ze stałym zamkiem, wybór jest praktycznie znikomy. Na rynku pojawił się nowy gracz: firma Gletcher, która swoje wyroby skierowała głównie na rynek rosyjski. Szczególnie ciekawe wydają się jej dwa produkty: APS oraz Grach. W poniższym artykule przedstawię jedną z czterech wersji repliki pistoletu Stieczkina oferowanych przez Gletchera: APS-A, czyli wersja 6mm Airsoft GBB.

  Więcej »